Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Onko tullut osteltua jotakin?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jaahv, 4 Huhtikuu 2011.

  1. markku55

    markku55 Active Member

  2. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Tuossa joukossa Laitila on isommasta päästä. Liikevaihtoi noin 20 milj jos oikein vuosikertomusta ymmärsin.
     
  3. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Mulla on taito ja vermeet ... ihan märkä, aurinko,home, yms.....suojatusta kankaasta ja ommulla ompelukone metalliosin ... ehkä laitan valmiista kuvan ehkä en..... Mutta vene alkaa olla tikissä aurinkoista ja kevytmielistä vesillelaskua varten...
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Ei Laitila enää mikään "nakkikioski" ole, vaikka ei välttämättä Olvin tai Nokian kokoinen olisikaan. Saatavuuskin niillä on parantunut koko ajan. Se on vaan vähän erilainen toimija näillä markkinoilla. Panostavat makuun ja laatuun semminkin kuin tavoittelisivat kaikkein suurimpia määriä. Kasvavat kuitenkin nopeasti laatutietoisilla niche-markkinoilla.
     
  5. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Juu, näytti olevan Nummelan Honkkarissa myynnissä ;)
     
  6. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Maista ihmeessä, jos et ole vielä tutustunut Laitilan palettiin. Limut ja siiderit saa lasipulloissa, ettei tarvitse maistella muovin makua ja pore on tallella. Oluet ovat valitettavasti alumiinipakattuja, joten niissä maku säilyy melkein yhtä huonosti kuin muovipulloissa.
     
  7. Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Laitilan oluet on kyl hyviä. Erityisesti noi Kievarit. Mä koitin pääsiäisen aikaan metsästää Kievari Mämmiä, mutta eihän sitä mistään saanut. Olisin ostanut sitä vaikka isomman satsin kellariin.
    Eli ei ole tullut osteltua.
     
  8. Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Laaduntarkkailu on varmaan jo Laitilassa parantunut. Ikävä kyllä ostin joskus 15 vuotta takaperin useamman pullon Laitilan Oiva-siideriä (kiva pienpanimo, retropullo ja etiketti, tää oli niin hieno juttu...) ja jokaikinen maistui pääasiallisesti aivan helkutin pahalle ruosteiselle vedelle. Ei siis mitään pientä lievää sivumakua, koko suutuntuma pelkästään sellainen ruostuneen raudan maustama likavesibukee. Tuliko se korkista vai mistä, kokemus oli äärimmäisen epämiellyttävä. Juomatehtaalle en viitsinyt asiasta edes mainita koska arvelin firman bisneksen olevan erittäin lyhyt, ruosteentuhrima kananlento. Tuo mielikuva jäi niin fyysisen voimakkaasti että edelleenkään en pysty ostamaan mitään Laitilan juomia, koska fiiliksenä ensimmäisenä puskee etiketin nähdessä voimakas kuvotus.
     
  9. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Meillä täällä Jyväskylässä S- ja K-marketeissa ja Lidleissä.
    Ei nyt niin hirveän harvinaista.

    kapa
     
  10. Juha Koli

    Juha Koli Well-Known Member

    1 532
    87
    48
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Hienoa, Heli :)
     
  11. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Voishan tuota kokeilla, ehkä viikonloppuna mennään muutenkin Nummelaan.

    Kai tuota Kukkoa saa lähempääkin, kerroin vaan tuon Nummelan Honkkarin siksi, että se nyt ei minusta ole oikein luonteva paikka markkinoida niche-tuotteita ;)

    Noita Kukkoja näyttäisi olevan montaa laatua, ne Honkkarin tölkit oli vihreitä, mitäköhän niissä on, vai onko kaikki Kukko-tölkit yleisväriltään vihreitä?

    Täytyy kyllä myöntää, että janoon juon jotain muuta kuin olutta, mieluiten kylmää vettä.
    Olut on minulle seurustelujuoma ja rehellisesti sanoen en ole oluiden maistelija/friikki, vaan juon sitä tullakseni mukavaan olotilaan eli suomeksi känniin ja siihen on Olvi hyvä valinta koska se on suht mauttomana helposti juotava ;)
     
  12. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Maistakaa Laitilan Beer Hunter's Mufloni Stout III, lasipullossa.
     
  13. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Hali!
     
  14. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Tänään tuli se hieman käytetty K-30, tuntuu ihan käypäseltä kuvausvälineeltä, hyvä etsin, nopean tuntuinen tarkennus, peukalolla ei tule paineltua mitään videonappuloita, niin kuin noissa peilittömissä helposti käy ;)
    Niin ja eilen tuli Rokkorin 50mm F1,4 sovitteineen NEX'iin ja tänään tilasin Pentaxiin vanhan Tokinan 60-120mm F2,8 valovoimaisen lyhyen zoomin.
     
  15. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Hahaaaaa!
     
  16. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Juu :)! En malta oottaa millään. Onneks on Anselin Viggo lainassa, joten selviää viikonlopun yli <3
     
  17. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Olympuksessa videonappula on mahdollista ohjelmoida uudelleen tai poistaa käytöstä, jos kytkimelle ei löydy luontevaa tarvetta.
     
  18. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    [/QUOTE]
    Kiitos vihjeestä, pitääpä tutustua ohjeisiin myös NEX5n:n osalta.
     
  19. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Tai hanasta...

    Ja kun valokuvaamisryhmästä on kysymys niin käykää myös Säpin saarella ottamassa kuva muflonista :)
     
  20. pj.haaja

    pj.haaja Well-Known Member

    1 936
    46
    48
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Tänään sain yhden M42 adapterin ja hyvältä se kyllä tuntuu. Pitää vaan kokeilla nyt, et mitkä M42 objektiivit jättää ja mistä yritän hankkiutua eroon. Ajatuksena kuitenkin siirtyä kinokoosta digikameraan ja filmillä keskikokoon ja 9x12 kokoon.