Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Onko tullut osteltua jotakin?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jaahv, 4 Huhtikuu 2011.

  1. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Word'ssä voi asioita tehdä niin monella tavalla. Sen olen pannut merkille, kun edustamani yritys jakaa välillä päivitettyjä asiakirjapohjia. Olenkin ottanut tavaksi muokata päivitykset omiin pohjiin. Olen muokannut omia asiakirjapohjia samalle layout'lle paljon kätevämmin käsiteltävään muotoon.
     
  2. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Siinäpä se. Liian monella tavalla :)
     
  3. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    filmi-jätkän office-paketti on kynä sekä paperia ja sitten tarvittaessa skannataan :D
     
  4. JarzaS

    JarzaS Active Member

    1 980
    0
    36
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    M.Zuiko digital 45mm f/1.8
     
  5. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Myönnän, ettei minulla ole tietoa tämän hetkisestä volyymilisenssihinnoittelusta, mutta vielä muutama vuosi sitten ne olivat ihan tuntuvan hintaisia isoista volyymeistakin huolimatta. Ovat kai joutuneet tinkimään, kun kilpailijat ovat hankintahinnaltaan ilmaisia. En väitä, etteikö M$ Office olisi paras paketti, mutta toiseksi parhaan saa veloituksetta. Käyttöönotto on avoimessa koodissa jopa helpompi useimmiten ja oppiminen tehokäyttäjäksi vaatii suurin piirtein samat investoinnit. Lisäksi on huomattava, että Mikrosoftin ansaintalogiikka perustuu siihen, että kerran vuodessa julkaistaan päivitys, jolla muutetaan komentojen nimiä ja sijaintia sekä päivitetään graafinen ilme. Avoimia ohjelmistoja voit käyttää vuosia niin, että ainoastaan tietoturva päivittyy, jolloin ei tarvitse maksaa uusia kynnysrahoja oppimisesta. Sama pätee käyttöjärjestelmiin. Linukassa voit valita "Long Term"-version ja välttyä kaiken uudelleen opettelulta tai jopa suurilta pettymuksiltä, kuten esim. Winsun päivityksissä. Tukipalvelujen puolesta tarjonta noudattelee kysyntää. Tukihenkilöt asentavat, kauppaavat ja suosittelevat mielellään M$ Officea, koska näiden päivitysrumbien vuoksi on jatkuvaa kysyntää tuki-, asennus- ja opetuspalveluille.
     
  6. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    No, meidän talossa nuo ohjelmistot päivitetään vasta kun on ehdoton pakko. Win7:kin tuli vasta reilu vuosi sitten XP:n tilalle :)
     
  7. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Se on ihan järkevää, sillä siihen ne tehot menevät, kun ihmetellään uusia päivityksiä. Lisäksi "early-adapter"-taktiikka ei toimi Mikkiksen kanssa, kun joka toinen versio on täysi susi. En tiedä mitähän ne lienevät nytkiin ajatelleet työntäessään Kasiin sen kännykkäkäyttöliittymän ilman vaihtoehtoja. Eivät ainakaan asiakkaita.
     
  8. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Kustannusmielessä tuo on kieltämättä järkevää ja monilta osin muutenkin, mutta kun melkein minimispekillä ostetun raudankin päivityssykli on samakaltainen on välillä työnteko tuolla elinkaaren loppupäässä hieman turhauttavaa.
     
  9. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 19 Maaliskuu 2019
  10. Haapalahti

    Haapalahti Active Member

    2 347
    8
    38
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    GRAFLEX Speed Graphic 3.25x4.25" (+Kodak Ektar 127mm f4.7) kesän näppäilylaitteeksi.
    Verhosulkimen avulla saan kourallisen sulkimettomia pronssikakkuloita käyttöön :p
     
  11. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Jep, tosin omalta kannaltani entisenä rahoitusalan IT-tarkastajana. Ymmärrän että, joissain arkkitehtitoimistoissa tai mediaprosessoinneissa työasemankin vikasietoisuus ja varmistus voi olla kriittistä. Kun infran vikasietoisuus (ml varmistukset) ovat kunnossa ja työn alla olevista tiedoista on välitallennukset vikasietoisen verkon takana, niin työaseman vikasietoisuudella ei ole niin suurta merkitystä.

    Mutta se on ihan eri asia kuin käyttis tai työn edellyttämä softa. Jo softan soveltuvuus työtehtäviin voi edellyttää tiettyä käyttistä. Office puolella trosin tehdään paljon sellaista, minka voisi tehdä helpommin ja varmemmin kynällä ja paperilla
     
  12. Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Mukava näppäilykamera. Minulla meni hetki aikaa tulkita oman kamerani suljinaikataulukkoa opetellessani sulkimen säätöjä.
     
  13. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 19 Maaliskuu 2019
  14. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Sopiihan se. Raidilla ei vaikuteta laitteiston suorituskykyyn. Tai välillisesti kylläkin, koska silloin on ostettava laitteisto, jossa pitää olla tehoa riittävästi. Mutta nyt aletaan mennä runsaasti alkuperäisen aiheen ohi.

    Teknikan tohtori Kalevi Kontinen piti aikoinaan parempana tehdä IT-hankinnat isoin hyppäyksin (sammakkohyppelyä) siten, että uusinta tekniikkaa hankittiin vasta sitten, kun aiempi alkoi jäädä viimeiseen neljännekseen. Silloin kustannukset olivat ehkä n. 50% pienemmät pitkällä aikavälillä kuin jatkuvasti ylimmässä neljänneksessä koko ajan pysytellen. Toiminnallisuudesta ja bisneksen kannattavuudesta tinkimättä. Siis aikaan ennen pilvisovelluksia.

    Se siitä, mun osalta.
     
  15. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 19 Maaliskuu 2019
  16. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Avoimesta sovellustarjonnasta löytyy ratkaisu siihenkin, koska esimerkiksi käyttöjärjestelmän voi valita siten, että se toimii minimipalveluilla ja -asennuksilla tai vanhoja koneita voi käyttää vaikka terminaaleina, jolloin haluttaessa raudan käyttö voidaan venyttää vaikka "tappiin" asti. Tämän voisi olla mm. kouluille hyvä vaihtoehto nyt, kun rahat ovat lopussa.
     
  17. Haapalahti

    Haapalahti Active Member

    2 347
    8
    38
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Fuji GW690 III, Fuji GSW690 III:n kaveriksi....
    Mamiya m645 saa lähteä isompien jaloista :)
     
  18. Dr.Jalopeno

    Dr.Jalopeno Well-Known Member

    1 536
    351
    83
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Scopemeter kotinäpertelyyn. Vanha malli mutta tarkistettu ja huollettu...
     

    Liitetyt tiedostot:

  19. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    Paukkuliivi ja pari paukkua vanhoille.
     
  20. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Onko tullut osteltua jotakin?

    pc-sync kaapeleita kasa (uros-uros), olikin ammoin ostettu uros-naaras