Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Suhteellinen käsite tuo. Mut odotan innolla. Ja siis juurikin ehkä tämä.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Mäntsälästä Schneider-Kreuznach Symmar-S 5.6/150, lankalaukaisimia, säädettävä "turret"-etsin, Olympus Mju, yksi metrifilmin latauslaite, 67mm softisuodin Pentax 6x7 linssejä varten, yksi oranssisuodin ja silmäsuppiloita vanhoihin järkkäreihin. Aamulla en vielä tiennyt että tarvitsen ehdottomasti nämä kaikki.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Yksi idän ihme lisää. Mir 1v 37 mm f2,8, Flektogonin edelleenkehitelmä. MIR-1 37mm F/2.8 REVIEW + TEST FOOTAGE | Vintage Lenses For Video Mekaanisesti vaikuttaa oikein hyvältä, ensimmäinen filmi on vielä kamerassa joten jäljestä en vielä osaa sanoa. Tarkennuskierän liike on piiiitkä, mistä pidän. Tästä voisi tulla hyvä katulasi, kun himmentää aukolle 8 niin hyperfokaalinen alue alkaa vajaasta kolmesta metristä.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Sattui kulkua Tampereelle muista syistä, niin toinpa Kameratorilta 15 mm Nikkorin. Hauska. En taida vähään aikaan muilla kuvatakaan.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Nyt olet asian ytimessä, 24mm ei riitä laajakulmaisimmaksi objektiiviksi.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Ai täyteen kennoon? Olet poissa asian ytimestä, Markku55, 35 laajakulmaksi, korkeintaan 28, siitä laajemmat ovat liian laajoja meille useimmille. T Jukka
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Tänään tipahti postiluukusta ja myyjä oli merkinnyt hinnan tullilappuun muutaman dollarin alakanttiin.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? No oisko mun kuvissa vikana juurikin väärä kuvakulma, ne kun on useimmat otettu 24mm kinovastaavalla ;D
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Pienenpieni suihkulähdepumppu tuli haettua paikallisesta tarvikemarketista. CPE2:n kierrättämään haudevettä. Ajattelin vielä tänään kamppeen testata. Laite ja vanhat C41 liemet lämpiämässä
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Tuskin vaan Kullekin makunsa mukaan. Jos myös tuo 24 sinulle toimii niin eikös se ole vain hyvä?
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? 12mm f:2 sammakko . Just hyvä, kait. Vai oisko liian laaja, tai sit kapee... mites noi formaatit nyt menikään :/ Ja missä.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Nyt menee jo hieman ohi itse aiheen, mutta jo 70-luvulla käytin runsaasti Pentaxin K 20mm lasia, oli silloin ja varmaan edelleen yksi parhaista superlaajiksista, tiedä häntä miten toimisi FF digikennolla jos sellaista Pentaxilta löytyisi, no ehkä joku on päässyt kokeilemaan Sonyn FF E rungolla. Nykyisillä vermeillä on käytössä Sigman 10-20mm 4-5,6 APS-C lasi ja FF Sonylla 17-35mm laajis. No joo, on vielä APS-C kalansilmä, mutta se on ainakin minulle vielä kokeilun asteella. 24mm ei mitenkään riitä kaikkeen kuvaamiseen - minulle.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Fujifilm GS645 S wide(35 mm kinossa ) 60 mm f 4 eli semiwide , fujin tuntien terävää on tiedossa. Maksoin aika suolaisesti mutta kuntokin mint, ja voitin huutokaupan tälläinen vastaava http://sakurado-camera.com/wp-content/uploads/2014/05/DSC_0168.jpg
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Kourallinen Leica IXMOO-filmikasetteja. Nyt koossa riittävä määrä: 31 kpl. Lisäksi 8x10 laakafilmikasetti, järjestyksessä neljäs. Riittävästi näitäkin.