Vs: Onko tullut osteltua jotakin? No juu, osteltu on. Kolme fillaria + varusteita, pari virvelin vapaa ja kela. Noostin yhden kamerankin, se maksoi 30€
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Tuollaiset varoitukset on pakko olla kaikissa vempeleissä, valmistusmaasta huolimatta, mitkä menevät myös amerikan markkinoille. Tosin euroopassakin tarvitaan varmaan samat jossain vaiheessa
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Joo, ovelaa vaan on se, ettei noita Panasonicin sähköavusteisten polkupyörien moottorisettejä myydä USA:han, mutta onhan Panasonicin laajan yritysryppään sisällä monia muita tuotteita joita toki viedään USA:han.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Häälahjan. Samalla kun olin helpottunut kun lahjalistat on nykyisin valmiiksi tehtyjä ja "sain" ostaa toivotun lahjan, samalla tunsin lähes yhtä suurta pettymystä siitä, että luovuudella lahjojen antamisessa ei ole sijaa. Keksimiseen ja antamiseen ei juurikaan kulu aikaa ja ajatuksia.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Siitä jää puuttumaan antajan persoonallinen osuus ja se miten hän tuntee hääparin. Vähän kuin antaisi kirjekuoren jossa on rahaa... jos ajattelee vain tätä puolta, niin aika markkinavetoinen rituaali.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Häistäkin on tullut 'suoritus' ja kuluja yritetään mahdollisimman paljon kattaa kalliilla lahjalistalla. Joissakin häissä on ihan hävyttömän kalliiita lahjatoiveita samoin kuin yo- ja rippi yms. juhlissa. Ihmisistä on tullut ahneita ja vain maallinen omaisuus merkitsee. T Jukka
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Niinpä! ja kun kaikki on omien toiveiden mukaista niin onko se nyt tosiaankaan niin toivottua? Meillä on vieläkin häälahjaksi saatu keittiön kello jota ihmeteltiin molemmat että mihinköhän tämäkin laitetaan... nyt se on seurannut meitä 26 vuotta ja uudessa keittiössä vartavasten sille suunniteltiin paikka. Ja tosiaan (ei kyllä tässä tapauksessa) joidenkin toivelistojen hintavat toiveet pistävät palan kurkkuun ja tulee mieleen ettei mitään muuta saa antaakaan kuin toivomuslistan lahjoja. Itse tykkään kyllä suunnitella ja keksiä lahjoja. Erityisen hauskoja onnistumisia mistä on tullut palautetta oli esim kun kummitytölle 18-vuotiaana annoin "avaimia elämään" : purkin ja korkinavaajat, jakoavain, kuusiokoloavainsarja, aitan avain.... ja "putkimiehen pusu" ... toki lisäksi vähän rahaakin.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Samoilla linjoilla kuin Pii. Eräälle ylioppilaalle kelpasi hyvin lahjaksi tuollainen "opiskelijan selviytymispaketti" ja hieman käteistä. Monitoimityökalu on yllättävän hyvä lahja ;-)
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Ostin tyttärelle joskus muinoin oikein kunnon ison Leathermanin joululahjaksi, kun oli juuri sinä keväänä lähdössä maailmalle. Tämän tietysti tietäen, että ei naisilla yleensä ole kämpissään mitään työkaluja, eivätkä yleensä edes hanki ja sitten ollaan pulassa. Juteltiin juuri viikonloppuna kun väkersin jotain omalla letukallani kuistilla, ja hän sanoi silloin olleensa todella ihmeissään siitä lahjasta, mutta nyt sen olevan todella käytetty laite, ilman ei enää kuulemma tulisi toimeen.
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Ostin autoon renkaat. Goodyearit. Olin kyllä varsin kiintynyt vanhoihin mutta ihan sakkokumit olivat, on vaan ollut niin kiire kesä.... Aivan mahtava paikka se rengasliike. Palvelu loistavaa ja seuraavallakin kerralla menen samaan paikkaan: kahvihuoneessa oli muumitikkareita ! ;D (olisihan ne halvempia ostaa ilman renkaita mutta arvostan hyvää palvelua)
Vs: Onko tullut osteltua jotakin? Pojalta hajosi kuulokkeista mikki, no takuu juttu, mutta kun ei ole kuittia jäljellä, niin ei kun uutta ostamaan. Löysin onneksi erillisen "pyykkipoikamikin", kuluineen alle kympin, joten antaa olla, en viitsi valittaa vaikka paikka olisikin.