Aina silloin tällöin on tullut kuvailtua takkatulta tarkoituksena saada välitettyä jotain sen kauneudesta ja voimasta. Nyt onnistuin ensimmäisen kerran itseäni tyydyttävästi, joten katsotaan kuinka hyvin kestää kritiikkiä. Saa haukkua, jos siltä tuntuu.
Vs: Tuli Onhan tuolla oikeassa laidassa sen yhden näyttelijän (nimi ei tuu mieleen) naama. Nenä, viikset ja leuka erottuu ainakin. Onko tuo sitten joku kulmakarvan kiehkura tuossa liekin päällä, vai silmälasi.
Vs: Tuli Nähtävästi. Kuva on sinänsä kirkas ja kaunis. Näkisin niin, että takkatulen olennainen asia on puu eri olomuodoissaan - palamattomasta hiileen, jolloin syntyy prosessi ja jatkumo puun metsässä olosta ja kaatamisesta lämmön saamiseen. Tässä kuvassa on vain etääntynyt runko määrittelemättömässä tilassa tulen takana. Toinen puoli on sopiva lämpö, joka kutsuu ihan viereensä, mutta ei ole liian agressiivinen. Tässä on melkoinen inferno. Olomuotoihin liittyy visuaalinen mielenkiinto: puun muodot ja pintarakenne, puun ja liekkien yhteispeli, liekkien erilaiset muodot ja värit. Tämä tuli on kovin homogeeninen. Detaljeja nähdäkseen pitää ponnistella, eivätkä ne anna meditatiivista tukea katseelle.