Hei foorumi. Kun yritän avata Lightroomin, pompaa näyttöön oheinen viesti - confirm (1), eikä ohjelma avaudu. Se tarjoaa oheista vaihtoehtoa (2). Missä vika? Miten saan korjattua vian? Seikkkaperäisestä ohjeesta olisi nyt apua. Kiitos.
Ensimmäinen testi: oletko käynnistänyt koneen uudestaan? Virhe viittaa tiedostojärjestelmän lukitusvirheeseen. Yleensä uudelleen käynnistys auttaa. Toinen: onko virustorjunta tai varmuuskopiointi jäänyt aktiiviseksi. Saattaa lukita tiedotostoja. Koneen uudelleenkäynnistys yleensä auttaa.
Tarkista käynnissä olevat prosessit, sulla voi olla automaattisesti käynnistyvänä jokin lightroomin osa. Myös windowsin käynnistyksen yhteydessä olevat sovellukset kannattaa tarkistaa.
Kone käynnistetty uudelleen ja tarkastettu käynnistys valikosta, ettei ole aktiivisena adobe. Miten tarkastan varmuuskopioinnin? Sama oire jatkuu.
Voi olla jokin bugi. Voiko käynnistää järjestelmänvalvojana..? Tai uudelleen kokeilemalla..? Mulla tuli vähän vastaava tänään, kun päivitin Photoshopin. LR:stä psd-tiedoston PS:ään avaamalla herjaa, että tiedosto käytössä ja jättää avaamatta. Uudelleen LR:stä avaamalla avasi. Vastausta en kysymykseen osaa antaa, mutta kaikista virheistä yms. kannattaa laittaa viestiä Adobelle. Osaavat myös suomea. Suomen lainsäädännön mukaan CC on palvelu, jonka pitäisi toimia käytännössä lähes kuin junan vessa.
Lightroomin katalogitiedoston sisältävään kansioon on voinut jäädä jäljelle erityinen lock-tiedosto esimerkiksi ohjelman virheellisen keskeytyksen vuoksi. Tarkista, onko katalogikansiossa (C:\Users\Antti\Pictures\Lightroom) ylimääräinen lock-tunnisteinen tiedosto (Lightroom Catalog.lrcat.lock). Poista tiedosto tarpeen vaatiessa. Lightroom käyttää lock-tiedostoa käytössä olevan katalogitiedoston ilmaisemiseen. Lightroom catalog cannot be opened