Täällä amatöörikuvaaja (opiskelijabudjetilla) miettii uutta objektiivia perus kittilinssin ja telezoomin kaveriksi. Olen nyt tutkiskellut noita otsikossa mainitsemiani objektiiveja, ja saanut sellaisen käsityksen, että 50mm sopii aika hyvin potrettikuviin ja 10-18mm enemmänkin esim. maisemakuvaukseen. Tässä vaan on se ongelma, että mua kiinnostaa niin potrettikuvien, kun maisemakuvienkin ottaminen. Onko kellään kokemuksia näistä kummastakin linssistä? Ehdotuksia? Muita ajatuksia?
Canon 50/1.8 stm oli muutaman vuoden. Erinomainen linssi kaikinpuolin. Hommasin siihen tarvike vv-suojan digitarvikkeesta.
Ei ehdotuksia, mutta noista yleisistä käsityksistä. Maisemakuvaukseen käytetään kaikenlaisia polttovälejä kunkin tyylin ja tarpeen mukaan. Minulle oli lievä laajakulma tärkein (kino@35mm) aikoinaan kun aloittelin. Tai että sen hankittuani alkoi vasta homma luistamaan. Nykyään on 24-70 normizoomi (vastais sun kamerassa 16-50) ja 40mm paikkeilla yleisin ehkä, mutta koko alue selkeesti käytössä. On hiukan outoa, että nykyään saa sellaisen kuvan jengien suosituksista, että hyvinkin lyhyt laajakulma on maisemakuvausobjektiivi tai että sen nimenomaan tarvitsisi siihen hommaan. Säähän sen tarttet jos tarttet ja haluat, mutta ei maisemakuvat yleisesti ottaen. P.S. Klassikkokirja 80-luvun alusta. Suosittelen. Varsinkin maisemakuvausosuus , joka taisi olla pitkälle Jorma Luhdan käsialaa, on erinomainen. Luonnonvalokuvauksen käsikirja. ISBN: 951-35-2377-2 Luonnonvalokuvauksen käsikirja
Jos käytät jalustaa, voit alkaa myös monivalotuksiin ja liittää kuvat yhteen. Näin saat laajan näkymän erinomaisella kuvanlaadulla ilman superlaajaa objektiivia. Onko tullut osteltua jotakin?
Noista Canoneista ei ole itsellä kokemusta, mutta ihan hyviltä näyttävät testien mukaan. Kroppikennoisessa maisemalinssinä yksi aika hyvä vaihtoehto, josta itsellä on kokemusta on esim. tämä Tokinan 11-16 f/2.8. Hinta on toki vähän Canonia kovempi eikä siitä löydy vakaajaa. Ohessa 7D rungolla otettu iltamaisema. Tokina AT-X 116 PRO DX II 11-16mm f/2.8 laajakulmaobjektiivi, Canon 561,90 € View attachment 247101
Voit kokeilla käsivaraltakin panorointia ja kuvien yhdistämistä. Hiukan kun katsoo että miten tukee objektiivia alta ja sopivan pisteen kautta kääntää kuvaussuuntaa. ALen kuvassa kolme tai neljä pystykuvaa, tarpeeksi päällekkäin. Mahdolliset objektiivin linjavääristymät pitää suoristaa ennen liittämistä. Valotukset ja vinjetointikin yleensä huomioitava/ korjattava. Mutta huimaa automatiikkaa tähänkin löytynee ohjelmista. ALen kuva on yksi hyvä esimerkki laajakulmasta avarassa maisemassa, jolloin pääkohteeksi nouseekin herkästi taivas ja avaruus eikä "varsinainen maisema". Lainausmerkit enemmän kuin välttämättömät, sillä maisemavalokuvan määritelmä on lavea ja vapaa.
Tuo edellinen kuva oli otettu croppikennoisella 11 mm eli vastaa suunnilleen täyskennoisen 16 mm. Nykykalustossa itsellä on Canonin 5D ja 16-35, jolla kattaa aika hyvin omat maisemakuvauksen tarpeet. Tämä on otettu 16 mm:llä eli saa sillä laajakulmalla toki muutakin kuin taivasta "maisemaan". Mutta kuten edellä Mirrored toteaa, maisemakuva on lavea käsite. View attachment 247102 4
Superlaajiksen luonnehdinta rantakivizoomiksi. Digicamera.net - Valokuvausfoorumi • katso viestiketjua - Canon EF 50mm f/1.8 STM VS. Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS
Jaminä olenkvuannut noin samallacroppi kertoiemlla jopa 135mm maisemia. viimeismmät tais olla 55mm.ja mun corppi on 1.5x. eli kyllä teleäkin osaan maisemia tarvii.
Olen ollut pois kun kuvailu vähentynyt tosin kasvanee kun saan uuteen kameraan soveliaat objektiivit. siis tarvitut ja ne jota en voi sovittaa ei oikein sovitut ja 15-45mm riitä. meni viereen kyllä anteeksialoittajalle.
ja toki ne viimeismmät oli tuota kun ainoa mukana ollut mutta silti sain haluamnai tuloksen kerrankin kohde josta pääsi taakse hyvinkin.
Mainiota että olet takaisin tullut. Hyvää uutta vuotta ja laita kuvia esille kanssa! Tällaiset foorumit, joihin kuvia voi ladata, on jo harvinaisia.
Laitanen.Facebookissakin ryhmiä olenlöytänyt nykyisellepäänmerkieltä sieltä ryhmän. ja kuviatarkoitus pistää. varsinkinkun uusikameratuo intoa.