Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

OSTETAAN O: Peleng tai Samyang fisheye

Keskustelu osiossa 'Ostetaan' , aloittajana Pego, 1 Kesäkuu 2010.

  1. Pego

    Pego

    5
    0
    0
    Ostetaan Peleng tai Samyang kalansilmäobjektiivi Canon EOS sovitteella.

    Eniten kiinnostaa hyvin toimiva Peleng, sillä ymmärtääkseni se sopii full framelle. Mieluiten ostaisin suoraan Canoniin sovitetun Pelengin, missä ei peili ota kiinni ja tarkennus äärettömään yms. toimii hyvin. Toki myös m42-liitännällä (ja myös EOS-adapteri tällöin) kiinnostaa.

    Myös hyvin toimiva Samyang kalansilmä EOS-sovitteella kiinnostaa, vaikka se ei käsittääkseni full framella pysty piirtämään koko aluetta ilman että kiinteän vastavalosuojan jotenkin poistaa. Jos jollain on kokemuksia Samyangista täyskennoisella/vastavalosuojan poistamisesta, niin mielellään kuulisin.

    Kaupat mieluiten kasvotusten PK-seudulla.

    Pistä tarjouksia YV:llä.
     
  2. ∞

    Member

    458
    0
    16
  3. Pego

    Pego

    5
    0
    0
    Vs: O: Peleng tai Samyang fisheye

    Toi on kyllä hyvä artikkeli, mutta jutusta ei käynyt ilmi, miten vastavalosuoja oikein käytännössä poistetaan. Hieman huolestuttaa sahaaminen linssin ympäriltä... Siinä mielessä Peleng houkuttelisi enemmän.