Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

OSTETTU *OSTETTU*: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

Keskustelu osiossa 'Ostetaan' , aloittajana juhaa, 12 Maaliskuu 2012.

  1. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Planari ostettu
     
  2. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Mulla on siihen sopiva baj. 50 hasselin sky suodin joutilaana työpaikan kaapissa, jos löydät optiikan, voin myydä suojan sopuhintaan.
    TJukka
     
  3. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Hopsansaa! Varustekätkön kevätsiivouksen aika. Joutilaana vetelehtivät 80mm C Planarit kiertoon, hopi, hopi!
     
  4. Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Kysyitkö Optotekistä?

    T. K.
     
  5. Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Fimekossa ja Colorkolmiossa niitä makaa, käytettynäkin...
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Onhan C-sarjassa ihan oma viehätyksensä, mutta sekaisin uudempien kanssa välttämättä ei.  Uudet olisi houkuttelevia, vaan enpä ole nähnyt yhtäkään ainakaan 20 vuoteen.
     
  7. Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Optotekissä niitä ikivanhoja (C), Color-Kolmiossa ajanmukaisia (CF&CFi).

    K.
     
  8. kto

    kto Well-Known Member

    2 604
    103
    63
    Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Tota noin K ... ;)

    Ennen T* kalvoa tehdyissä, kiiltävissä Planareissa on oma "juttunsa", etenkin mustavalkoisella filmillä. Olkoon sitten "flare", "glow" tai "flow", mutta osaavissa käsissä oli vanha kromattu on "parempi" kuin uudempi - joissain jutuissa, mutta niissä jatkuvasti ja toistettavina.

    Mut eipä tainnut olla yllätys. Eli myös vanhat kukoistakoon - ja etenkin C-sarja!

    ;)
     
  9. Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Ilman muuta, Kari. Optillisesti C:t ovat huippuja, osa jopa 1:1 CFi-mallien kanssa. Tahtovat olla vaan kovimmassa käytössä olleet ja huoltamattomat olla vähän käyttöikänsä ehtoopuolella. Ja onhan niissä huippuhieno syväterävyysalueen osoitus asekä LW-lukitus oikein päin.

    T. Kerkko.
     
  10. Vs: O: Hasselblad Planar C 80mm f:2,8

    Koskaan en lämmennyt hasselille justiinsa noitten flarekunkku kromilasien vuoksi. Sitten kun sain kokeilla  mustia Prontor laseja, olin myyty...( ja rahat menny)