Haeskelen tälläistä kokonaisuutta, en itselleni vaan toiselle. Myös muut 50-55-milliset normaalioptiikat tulevat kyseeseen.
Vs: O: Canon New F-1 ja 50/1.4 Toivottavasti löydät siistin koneen jostakin. Kannattaisiko 50/1,4:n sijaan ostaa kuitenkin osapuilleen saman kokoinen eikä juurikaan kalliimpi FDn 50 mm 1,2L, on briljantin hyvä normaaliobjektiivi. T. Kerkko.
Vs: O: Canon New F-1 ja 50/1.4 ?? Onhan noilla nyt julma hintaero, ainakin suhteellisesti. Ensinmainitusta en maksaisi satastakaan, mutta toisen hinta on kolmen sadan päällä. jani
Vs: O: Canon New F-1 ja 50/1.4 Niin, FDn 50/1.2L kelpaisi kyllä sinänsä ei siinä mitään, mutta ajattelin tosiaan FDn 50/1.4:sta tms. koska olen itsekin joskus sellaisella kuvannut, hyväksi havainnut, ja myynyt sittemmin pari sellaista 60 euroon eli selkeästi hinta on niissä kohdallaan..
Vs: O: Canon New F-1 ja 50/1.4 Onhan se normi 50/1.4 hyvä mutta olen sama mieltä Kerkon kanssa. Joskin ehdotan 55/1.2 ASPHia.
Vs: O: Canon New F-1 ja 50/1.4 Varmasti loistava objektiivi tämäkin klassikko. Voi olla vaikea saada, voi olla kallis ja sitten se mikä ainakin pedantteja kiusaa on aukkorenkaan sijainti prismaetsimen tirkistysväylän ulottumattomissa uudessa F-1:ssä. Taitaa olla vielä reilusti 1,2L:ää suurempi. Oletkos Sami muuten kuvannut tuollaisella. Itselle tuttu vain 1,2L, viisvitosesta olen vain lukenut hehkutusta. T. Kerkko.