Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kuvan käsittelyä aloittelijalle

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana JPK75, 15 Huhtikuu 2014.

  1. JPK75

    JPK75

    11
    0
    1
    Olisi tässä tarkoitus herätellä vanhaa harrastusta henkiin. Ongelmana vain on, että allekirjoittanut on kuvaillut filmille, eikä siten ole kovinkaan kummoista käsitystä kuvankäsittelystä.

    Hommasin tuossa nikonin D5300 rungon ja tarkoitus on heti alusta lähtien napata kuvat 14 bittisinä raw tiedostoina. En myöskään ole (ainakaan vielä) mikään kultasilmä, joka luottaisi kykyynsä säätää kuvien värisävyt neutraaleiksi silmämääräisesti. Ja lisää vaikeuksia tuottaa, että käytössäni on pöytäkone, jonka näyttönä on 60" Sharp LC60LE636E telsu. Toinen kone on hp:n läppäri joka ei myöskään näytöllään varmaan erityisesti loista ja tuossa käytän myös näyttönä em. telsua. Tuota telsua ei varmaan saa kovin tarkkaa kalibroitua.

    Eli noista lähtökohdista mietin, että kannattaisi varmaan hommata harmaa- ja värikortti, joista aina olosuhteitten muuttuessa nappaisin kuvan. Esimerkiksi tämmöinen:

    The 2 in 1 Grey White Balance Colour Card

    Pystynkö käyttämään värien säätämiseen kortin kanssa tuota sivustolla mainittua ilmaista Adobe's DNG Profile Editoria yksistään vai onko se Photoshopin jokin plugini, joka vaatii maksullisen photoshopin? GIMP myös kiinnostaa, mutta kun olen netin syövereistä koittanut löytää tietoa, että pystyykö tuossa värit määrittelemään vastaavalla tavalla, niin en ole vastausta löytänyt. Ainostaan sen, että valkoisen, harmaan ja mustan tuossa pystyy vastaavalla tavalla säätämään.

    Noista em. rajoitteista johtuen tarkoituksena olisi löytää softa, jolla saisi WB:n ja värit säädettyä kohdilleen mahdollisimman automaattisesti. Tarkoituksena ei olisi tehdä kovinkaan paljoa varsinaista kuvan muokkausta, eli mitään trikkikuvia ei tarvitse saada aikaiseksi. Tietenkin roskien siivous, punasilmäisyyden poisto yms. ovat tarpeellisia ominaisuuksia. Lisäksi vielä voisi suositella jotain kuvankäsittelyopasta, joka käsittelee kuvankäsittelyä ihan yleiseltä kannalta, eikä jonkin tietyn softan näkökulmasta. Opus saa olla teknisempääkin tekstiä. Jos joku pystyisi avittamaan, niin olisin kovin kiitollinen!
     
  2. Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Kyllä pystyy Gimpillä säätämään. Oma kokemukseni Gimpistä on se, että alkuun pääsee suht helposti mutta se on niin laaja kokonaisuus, että ainakin meikäläinen oppii siitä jotain uutta lähes jokaisella istunnolla. Ohjeita ja apuja löytyy englanniksi joka tilanteeseen ja säätöön vaikka kuinka ja paljon suomeksi sitten hieman vähemmän.

    Tuossa ihan hyvä suomenkielinen ohjeistus:
    Gimp opas
     
  3. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Millä ne rawit on tarkoitus avata?  Saattaa olla, että siinä on vastaus kysymyksiisi.
     
  4. JPK75

    JPK75

    11
    0
    1
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Jos gimp hanskaa noiden värien säätämisen, niin sillä sitten. Jos ei, niin sitten esim. tuolla adoben dng profile editorilla, jollei se sitten ole photoshop sidonnainen? Voi olla, että kirjoittelen ja kyselen ihan hölmöjä, kun en noista pahemmin vielä tajua. Taidan varmaan aloittaa tuolla gimpillä sitten. Yleisiä opuksia kuvankäsittelystä saa myös vielä suositella.
     
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Varmasti hanskaa.  Sellaista kuvankäsittelyohjelmaa ei liene tehty, jossa ei tuollaista perusasiaa olisi.
     
  6. JPK75

    JPK75

    11
    0
    1
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Eli se osaa tehdä myös tuon säätämisen muutamalla klikkauksella kuvasta, joka on otettu värikortista?
     
  7. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Yleensä ei tarvitse kuvata sitä värikorttia. RAWilla kun kuvaat, niin suosittelen automaattista valkobalanssia. Lähes aina kuvasta löytyy jokin harmaa/valkoinen kohta jota klikkaat pipetillä, jos ei ole väritasapaino osunut kohdalleen. Nämä varmaan riittävät tarpeisiisi. Adoben DNG muuttaa ainoastaan kamerasi RAW-muodon toiseksi, joka aukeaa sitten useimmilla RAW-konverttereilla, myös niillä vanhemmilla, jotka eivät tue kameraasi. Siinä mielessä ei ole kytkeytynyt Adoben muihin maksullisiin ohjelmiin.

    Kapa
     
  8. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 630
    1 537
    113
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Gimphän ei käsittele raakakuvia. Usein sen kanssa käytetään tuohon hommaan UFRAW:ta. Valkotasapainon säätö onnistunee varsin hyvin omalla tasollaan harmaapipetillä. Vaikka näyttösi ei olisikaan kalibroitu, voit aina tuloksen tarkistaa "pipetoidun" alueen RGB-arvoista.
     
  9. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Se ei käsittääkseni sovi lainkaan kuvien tai värien säätämiseen per kuva, vaan sen idea on tehdä kameran tuottamille kuville väriprofiili, jonka avulla täsmälleen samoissa olosuhteissa otetut kuvat saadaan tietokoneeseen väriopillisesti oikein siten, että esim. kortin ja sen jälkeen kuvien punainen on koneella täsmälleen punainen. Mikä tietenkään ei ole aina lainkaan viisasta, paitsi vaikkapa tuotekuvauksessa, jos värien eksaktius on olennaista. Ja jos kuvausympäristö vaihtelee, työkalulla ei tee yhtään mitään -- sillä jokaista ympäristöä tai kuvaa varten ei ole järkevää tehdä värinhallintaa varten taas kerran uutta profiilia.
     
  10. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Aika pitkälle noin.  Jos kuitenkin kuvauskohde on kovin jonkin värinen, voi se harmaakortti olla jossain kuvassa mukana sinä klikattavana kohteena.  Värilämpötilan arvomn voi sitten kopsia kaikkiin muihin sen kerran kuviin tarvitsematta etsiä joka kuvasta erikseen sitä neutraalia kohtaa.

    Jos kuvassa (tai kuva-alan lähellä)  on oikein paljon värillistä alaa, niin oikeaa valkotasapainoa ei välttämättä saa siitä mitenkään, edes harmaakortilla.  Värillistä pinnoista heijastuva valo sotkee sen jutun.  Värijakautuma ei valossa ole mikään käsitteellä värilämpötila kuvattava.
     
  11. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 630
    1 537
    113
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Vaikeimmillaanhan se on noin. Sitten laitetaan photarissa väritasapainotaso ja säädetään sillä. Useimmiten niinkin löytyy "riittävän hyvä" viritys. Näin meillä omaksi iloksemme kuvaavilla, varmaan sitten ammattimainen tuote-, mainos- ja muotikuvaus vaatii hiukka toisenlaista täsmällisyyttä.
     
  12. JPK75

    JPK75

    11
    0
    1
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Kiitoksia kaikille vastanneille! Panoksenne selvitti asioita jo huomattavasti.
     
  13. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 546
    113
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Eikös Lightroom olisi ihan passeli sun tarpeisiin?
     
  14. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    90 % tapauksista näin on ylipäätään ja tässäkin vaikuttaisi olevan selkeästi ykkönen. Ihan vain kevyenä vinkkinä, että se valkotasapainon kanssa pelailu ja punasilmäisyyden poisto onnistuvat jollakin tapaa myös tuon kameran mukana tulevalla ViewNX 2-ohjelmalla ilman minkäänlaista sijoitusta. Ääni kuitenkin Lightroomille tältäkin.
     
  15. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
  16. Kassuk

    Kassuk Member

    211
    0
    16
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Photoshop + Lightroom (+Bridge) maksaa 11 euroa kuussa kun ottaa vuoden diilin. Suosittelisin, että lähtee kättelyssä liikkeelle noilla alan standardeilla. Harrastuksen edistyessä ei sitten tarvitse nollasta lähteä siirtymään. Lisäksi ohjeita ja tutoriaaleja löytyy pilvin pimein.
     
  17. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Ainakin mun muinaisissa canoneissa pysty ottaa kuvan esim harmaakortista ja käyttämään sitä custom-wp:nä. No ehkä käytännöllinen vain vakioiduissa valaisuolosuhteissa. 
     
  18. Postimies

    Postimies Member

    123
    0
    16
    Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Osaako ufraw jo Nikonin 14 bittiset raw tiedostot? Gimpin lisäksi DigiKam käyttää sitä.
    Ufraw melko näppärä. Esim. ufraw-batch --wb=camera --exposure=auto --out-type=jpeg --compression=96  --out-path=./jgp_kuvat *.NEF noin saa raw kuvat äkkiä jpp muotoon ja katseltavaksi. Tai sitten säätää yhden kuvan ja tekee loput samoilla asetuksilla.
     
  19. Vs: Kuvan käsittelyä aloittelijalle

    Miksi ne pitäisi saada neutraaleiksi?
     
  20. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
     
    Viimeksi muokattu: 18 Maaliskuu 2019