Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Nikonin salama rungosta irralleen

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana Jukkis71, 14 Maaliskuu 2012.

  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Terve!
    Saako Nikonissa (d700 + sb910) toimimaan siten, että salaman irroittaa rungosta ja se välähtää, vaikka rungon oma pikkusalama ei välähdä kuvanottohetkellä?
    Haluaisin siis sb910 irralleen vain sen välähtämään, rungossa oleva salama ei saisi välähtää.
    TJukka
     
  2. Retku

    Retku Active Member

    1 496
    0
    36
  3. Retku

    Retku Active Member

    1 496
    0
    36
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Jos kameran oman salaman välähdys haittaa, niin sen eteen voi laittaa vain infrapunan läpäisevää kalvoa, jolloin langaton ohjaaminen toimii, mutta pikkusalama ei näy kuvissa.
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Mun mielestä Sony:ssakin on sama juttu. Se pikkusalama välähtää kun oma langaton salama on irti kamerasta. Voin muistaa väärinkin.
     
  5. JMies

    JMies

    550
    1
    0
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Ööö..eikö se tapahdu yksinkertaisesti kytkemällä se pois päältä rungon asetuksista? Google sanoo että D700:ssa custom settings menu ja sieltä e3. Toki se silti välähtää ennen kuvan ottamista, mutta sillähän nyt ei ole mitään väliä.
     
  6. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Näin minä sen sain toimimaan, mutta sitten sössin jonkun toisen asetuksen ja en enää saanut.
    T Jukka
     
  7. Retku

    Retku Active Member

    1 496
    0
    36
  8. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Rugon pop-up Komentajatilaan ja tehoksi (--)
    A-groupiin määrää sitten mitä määrää (TTL) tai tehot manuaalisesti (1/4) jne.

    Salama slave-asentoon, group A:han.

    Se popup välähtää AINA mutta ei vaikuta valotukseen (--) tilassa. Olen tota kokeillut pilkkopimeässä ja jotain kajoa siitä tulee kyllä, mutta ei mitään mikä oikeasti vaikuttasi mihinkään. Ei ainakaan jukkiksen normaalisti käyttämillä kuvausetäisyyksillä.

    Jos nyt haluaa, niin popupin eteen voi virirellä jonkin hajoittimen joka levittää valoa vielä enemmän. Noita saa joillan euroilla osetettuakin..
     
  9. Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Vaikka se oma on laitettu -- niin se silti hieman välähtää. Jos kohde on kovin lähellä tai siinä on jotain mikä peilaa niin varmasti näkyy kuvassa. Sain sen näkymään myös silloin kun SB600:ssa oli CTO ja kameran WB tietty sen mukaan. Kuvan etuosa näytti kovin siniseltä. Kamerassa käytetty ISO-arvo vaikuttaa melko paljon. Arvaatte varmaan mihin suuntaan.
    Nikon myy valmista härpäkettä salamakenkään liitettäväksi; se blokkaa valon silmälle näkyvän osuuden. Tinapaperista tai vanhasta filmistä voi kötöstellä oman version tai sisätiloissa riittää jos laittaa oman kämmenen vinosti eteen että valo heijastuu siitä vaikka kattoon.
     
  10. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Nojoo, olen kerran saanut tuon häiritsemään valotusta. Silloin kuvausetäisyys oli alta metrin luokkaa ahtaalla partsilla ja päävalon tehot taisi olla ihan minimissään ja sontsalla hajotettu joten siihenkin hukkui aukko poikineen.

    Laitoin käden eteen blokkaamaan suoraan kohteeseen menevän valon ja se riitti.

    Hetimiten jos päävalossa olisi ollut yhtään enempää tehoa tai olisi ollut muu kuin alkuyö niin eipä tuo olisi valotuksessa näkynyt.
     
  11. _Petteri_

    _Petteri_ Member

    345
    0
    16
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    -
     
  12. KimiK

    KimiK

    49
    0
    0
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Hei,  itse käytän Yongnuon trikkereitä KO toimintaan. muutaman vuoden ollut käytössä ja hienosti toimii. Toinen siis kameran salamakenkään ja toinen salamaan.
    http://www.hkyongnuo.com/e-detail.php?ID=282
     
  13. AndyCapp

    AndyCapp Well-Known Member

    3 561
    159
    63
  14. agostini

    agostini Active Member

    1 839
    0
    36
  15. tommo

    tommo Member

    39
    0
    6
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Kameran ohjaussalama (Commander mode) näkyy varsinkin kiiltäviä esineitä kuvatessa, sekä silmissä näkyy pieni ylimääräinen piste. Jos ei heijastuksia ole, on ohjaussalama melko marginaalinen.

    Ohjaussalaman valo on tietysti helppo todeta kun kytkee ohjattavan salaman pois päältä ja ottaa kuvan. Radiotriggereihin verrattuna tuossa säästää hieman virittämiseltä, sekä kameran omaa salamaa voi käyttää (luovasti) täytevalona. Huonojakin puolia toki on, eli radiotriggereille on markkinaa :)
     
  16. JJJJ

    JJJJ Member

    409
    4
    18
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Saako Nikonissa (d700 + sb910) toimimaan siten, että salaman irroittaa rungosta ja se välähtää, vaikka rungon oma pikkusalama ei välähdä kuvanottohetkellä?

    Siis oikeesti. Ettekö tosiaankaan lue käyttöohjeita!!


    Vastaus löytyy suoraan Nikonin D700 kameran manuaalista. Myös suomenkielisestä. Tämä toimii jopa D200 rungolla.

    Eli sivulta 311 eteenpäin. Siellä se kerrotaan.
     
  17. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Myös manuaalitilassa?
     
  18. tommo

    tommo Member

    39
    0
    6
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Etkös sitten kertoisi tämän asian ihan ilman että kaikkien asiasta kiinnostuneiden pitää ladata D700 manuaali? Itse latasin manuaalin, enkä löytänyt siitä sen ihmeempää toimintaa kuin jo yllä keskustelussa on mainittu. Tai sitten en osaa lukea.
     
  19. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Hankalaa sillä on mitään kiiltävää voi kuvata, ellei tuki sitä ja näkyy ne ylimääräiset kiillot silmissäkin. Eiköhän tsiisus-teippi ole aika hyvä patenttari tuohonkin. Muuten ihan älytöntä kytkeä laitteen oma salama lähettimeen ilman switchiä.
     
  20. olliR

    olliR Member

    469
    10
    18
    Vs: Nikonin salama rungosta irralleen

    Siis sekä Canonin että Nikonin langattomassa TTL-salamassa kameran omalla salamalla tapahtuu välähdys valotuksen alussa (tai oikeastaan 1. verhon auettua kokonaan, HS-salamalla valotuksen alussa). Tämä lienee mahdollisimman pienitehoinen, mutta sen avulla tehdään lopullinen salamoiden sykronointi. Ne esivälähdykset säätävät irrallisten salamoiden tehon ja tuolla viimeisellä sitten saadaan kaikki välähtämään samaan aikaan. Ajotus on aika tarkka, tuolla tavalla se onnistuu.

    Kuten edellä kerrotaankin  voidaan kameran salama peittää jollain joka päästää vain infrapunaa läpi (esim valotettu filmi) tai sitten kääntää valo kohti irtosalamaa vaikka foliolla. Kokonaan peitettäessä ei irtosalamakaan välähdä, jesari ei välttämättä ole hyvä ratkaisu, saattaa muuten kuumetakin kohtalaisesti.