Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Nikon F6

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Markus Hautaniemi, 26 Toukokuu 2006.

  1. pmu

    pmu Well-Known Member

    2 052
    44
    48
    Ei toki. Vasta meni huuto.netissä joku nikonin runko muistaakseni n. 80 eur hintaan ja kaupankylkiäisinä tuli 35/2 ai nikkor ;)
     
  2. Boost

    Boost

    591
    0
    0
    Prkl, tuo onkin mennyt täysin ohi. Ja eräs F3:nen meni huudossa 300 eurolla, siinäkin moottori ja pari lasia mukana. Ei paha.
     
  3. Markus Hautaniemi

    Markus Hautaniemi Active Member

    1 265
    0
    36
    Jäi hieman mietityttämään tuo Nikkor 35/2 AI-S kun Nikon:in esite kertoo, että kyseinen optiikka toimii F6:ssa M-tilan lisäksi vain A-tilassa eli aukon esivalinnalla. Nikkor AI-P olisi toiminut myös F6:n P-tilassa.
     
  4. valtaosa kyllä käyttää a asentoa ,itse kuitenkin haluat vaikuttaa syväterävyyteen ja aikaan.
     
  5. Markus Hautaniemi

    Markus Hautaniemi Active Member

    1 265
    0
    36
    OK, ei siis mikään ongelma.
     
  6. bossu

    bossu

    16
    0
    0
    Ei todellakaan mikään ongelma , pikemminkin onni!
     
  7. Markus Hautaniemi

    Markus Hautaniemi Active Member

    1 265
    0
    36
    Ensikokemukset tänään saamastani Nikon F6:sta ovat olleet erittäin mieluisia. Kaikki yksityiskohdat tuntunat täysin mietityiltä, kaikki toimii kuin ajatus. Ainoa hieman negatiivinen asia kamerasta on vakiotähyslasi, joka ei minusta ole paras mahdollinen käsitarkenteiselle Nikkor 35/2.0 AI/S optiikalle. Onneksi tähyslasin voi vaihtaa itse mieluiseen malliin, vaihtoehtoja on lukuisia. Vaihtotähyslasit joutuu hankkimaan erikseen, niitä ei tule kameran mukana.
     
  8. Markus Hautaniemi

    Markus Hautaniemi Active Member

    1 265
    0
    36
    Ostin uuden Nikon F6:n USA:sta. Se tuli veroineen, tullineen ja rahteineen maksamaan muutaman euron yli 1600 euroa. Nikkor AI/S 35/2.0 optiikan ostin Itävallasta. Se maksoi 296 euroa rahteineen. Säästin ulkomailta ostaessani laskutavasta riippuen jopa yli 1600 euroa(kamera+optiikka).
     
  9. ??

    Itse säästin eilen paljon enemmän kun jätin Jaggen kauppaan.
     
  10. Markus Hautaniemi

    Markus Hautaniemi Active Member

    1 265
    0
    36
    Tarkoitin, että ulkomailta ostaessani säästin jopa tuon 1600 euroa jos olisin ostanut uuden Nikon F6 rungon ja Nikkor AI/S 35/2.0 optiikan suomesta.