Onhan 28-millinenkin monelle ja moneen varsin miellyttävä polttoväli. 24 liikaa ja 35 oikeastaa laaja-normaali... Evästauko:
Vs: 28mm ketju Jee! Nyt on asiaa! En muista olenko nämä julkaissut, mutta tässä kolme ekaa flickrin haulla löytynyttä 28 millisellä otettua kuvaa. <IMG src="http://farm8.staticflickr.com/7375/10425272526_8b2a7ce9fa_h.jpg"]</IMG> <IMG src="http://farm4.staticflickr.com/3803/10625282483_3783365e91_h.jpg"]</IMG> <IMG src="http://farm3.staticflickr.com/2844/10425287716_56c5c6f9f4_h.jpg"]</IMG>
Vs: 28mm ketju Nomad'in ykkönen on kyllä loistava. Mites saako kuvia kauheasti kropata, silloinhan kuva ei ole enää 28mm:n kuvakulma?
Vs: 28mm ketju Noniin, nyt on hyvä ketju! 28mm kuvakulma on itsellä opettelun alla hankittuani Ricohin GR pokkarin. Normaalilinssin jälkeen tuntuu tosi laajalta ja aina meinaa jäädä paljon tyhjää ruutuun. Vaatii pokkaa mennä tarpeeksi lähelle että saa napakoita rajauksia, etenkin kadulla kuvatessa. Mutta kyllä tähän pikkuhiljaa on alkanut tottua ja laajiksen mahdollisuudet alkaa aukeamaan! Valokuvaus on ihan erilaista nyt kun joutuu oikeasti menemään tilanteiden keskelle ottamaan kuvia. <IMG src="http://farm6.staticflickr.com/5506/11878559825_335c130b2c_z.jpg"]</IMG> <IMG src="http://farm3.staticflickr.com/2845/11971767433_c76d2b4655_z.jpg"]</IMG> Nämä on Räjäyttäjien keikalta. Kannatti mennä eturiviin vaikka välillä meinas tulla niskaan esim kumisaapas (lavalta päin)!
Vs: 28mm ketju (Kyllä näitä ketjuja pitäisi saada millin välein. Ei koko hommassa ole muuten mitään järkeä ja oikeudenmukaisuutta!)
Vs: 28mm ketju Noo.. omasta mielestäni on ihan mielenkiintoista nähdä miten muut ovat käyttäneet esim. 28mm linssiä, tai muita "perinteisiä" kiinteitä polttovälejä. Kuvauskokemus ja lopputulokset ovat kuitenkin ihan erilaisia vaikkapa normaali- tai teleobjektiiveillä. Mutta turha nyt alkaa millejä viilaamaan, vaan mitä jos keskusteltais kuvista ja aiheesta ps. ja eikö nyt siis ollut kyseessä "28mm" juuri kuvakulman puolesta(kinovastaavuus)? Tai muutoin menenkin pois croppisensorini kanssa pps. en tosin tiedä kuuluisiko tälläinen keskustelu tietyn klassisen polttovälin "olemuksesta" sitten johonkin toiseen palstaan?
Vs: 28mm ketju Kameralaukku on näiden objektiiviketjujen (ja tietysti myös Leica-kuvien) ansiosta paremmassa vedossa kuin pitkään aikaa. (Zoomipokkarimieheneä mvuori kokee itsensä ulkopuoliseksi. Hänen mielestään polttovälien jako pitäisi mennä kymmenesosamillin tarkkuudella.)
Vs: 28mm ketju Joo, näyttäisi ujommatkin löytävän syyn laittaa kuvia - hyvä juttu. Eri asia, jos on vuorokauden poissa, joutuu käymään ketjua taaksepäinpäin. Mihin kommentoidaan/keskustellaan, siihen kuvan/viestin alle, joka on em. kuvasta parikymmentä viestiä eteenpäinpäin? Hirveä sekamelska... Toisaalta jos ei väliä, niin mitä sitten, olkoon, mennään näin...
Vs: 28mm ketju 28 mm on väliinputoaja. 35-millinen on kiva moneen paikkaan ja 24-millinen on laajin mitä oikeasti tarvitsen....28 mm..miksi se on olemassa?
Vs: 28mm ketju Makuasioita. Mun mielestä 28:ssa on jokin juttu, sen kuvakulma on mieleinen. 24 on jo liian laaja ja 35 nyt ei varsinaisesti laajis ole.
Vs: 28mm ketju Kyllä sitä henkilökuvaakin voi 28 millisellä ottaa. Tässä yksi Kotimaa lehteen otettu ja rakkori kuva muuten vaan.
Vs: 28mm ketju Tämä on kuvattu 24-70 millisellä. Exifit näyttivät 27 milliä. Joten eikö ole tarpeeksi lähellä? <IMG src="http://farm8.staticflickr.com/7160/6399033463_ff7ac551e6_b.jpg"]</IMG>
Vs: 28mm ketju Kiva muistokuva josta näkee vielä vuosienkin kuluttua, että emännällä oli ne tärkeimmät "työkalut" hallussa.
Vs: 28mm ketju Tuo miellyttää minua kovin. Seinälle laittaisin. Tai voishan siitä ottaa vähän siivuja pois ( ) ... jopa 4:5 suhteeseen mutta tämä on sivuseikka. Hyvä perspektiivi antaa useinkin mahdollisuuksia sellaisiin variaatioihin. (ed. Siis olen huvittunut edelleen siitä Kenin keskusteluavauksesta että täytyykö jokaikiseen kuvaan ehdottaa siivua pois sieltä tai täältä jotta kuva paranee! Siinä on jotain sellaista todellisen elämän huumoria sisällä ettei ole ihme että hieman koiratkin älähtivät. Ei tämä rantanummikuva rajauksesta paranisi, vaan ei välttämättä huononisikaan.)
Vs: 28mm ketju Minun koira. Sitä ette rajaa <IMG src="http://farm6.staticflickr.com/5524/10156317083_0aeed44cee_h.jpg"]</IMG>