Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Nettiin laitettavat kuvat.(Äänestys)

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Dr.FeelGood, 25 Huhtikuu 2012.

Laitatko onnistuneimpia kuviasi nettiin näytille?

Tämä äänestys sulkeutuu 18 Syyskuu 2054 klo 14:28.
  1. Kyllä

    22 ääntä
    42,3%
  2. En

    6 ääntä
    11,5%
  3. Joitain

    24 ääntä
    46,2%
  1. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Nettiin laitettavat kuvat.(Äänestys)

    Suurimmat korvaukset yksittäisen kuvani käytöstä ovat olleet ne (2 kpl!), jotka ovat netistä luvatta poimittuja ja nettiin luvatta uudelleen laitettuja. Tosin laskussani on  "tekijänoikeusrikkomuksen selvitystyön" osuus ollut suurempi kuin kuvan käyttöoikeuskorvaus... Laskun maksamisen jälkeen kumpikin taho poisti kuvan.
     
  2. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Nettiin laitettavat kuvat.(Äänestys)

    Tarkoitin nyt kuitenkin sitä, että kuvan julkaisua säädellään muistaakseni tarkemmin. Esimerkiksi vaikka kenestä vain saa ottaa kuvan missä vain, sitä ei saa julkaista siten, että kuvattavasta voi saada huonon mielikuvan. Tai jos kuvassa sattuu olemaan joku merkittävä pysti tms. taideteos.
    Näyttelyssä sensijaan saa julkistaa ymmärtääkseni paljon laajemmin, myös kuvia joita kuvan kohde voi pitää loukkaavana. Kai tämä on sitten taiteellista vapautta tai jotain?
     
  3. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Nettiin laitettavat kuvat.(Äänestys)


    "Da sie pausenlos verfolgt werde, sei ihre private Freiheit stark eingeschränkt, so die Monegassin."

    Jonkun seuraaminen 24/7  kamera sojossa on hiukan eri asiaa kuin nyt puheena ollut jonkin yksittäisen kuvan julkaiseminen.  Saksantaitoni on hiukan rapistunut, mutta enemmänhän tuossa oli puhe yksityiselämän häirinnästä.  Maksajaksi oli joutunut hallitus, jonka säädökset mahdollistivat vainoamisen, vai ymmärsinkö oikein?  Mikään julkaistu yksittäinen kuva sinänsä ei ollut niitä J.Vuokon edellä mainitsemia loukkaavia kuvia, joita ei saisi julkaista.
     
  4. Vs: Nettiin laitettavat kuvat.(Äänestys)

    ,D