Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Neitsyytensä menettänyt

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Misoze, 26 Syyskuu 2013.

  1. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Hirvenliha on todella hyvää.Joka vuosi käyn peijaisissa syömässä kun vaimo on maanomistajana.Itse en voisi vähemmän olla kiinnostunut metsästyksestä ,mutta hirvikolarit(kuolemat) on vähentyneet onnistuneen hirvikannan ja autojen kehityksen myötä.Tappajan sukuisille hyvä harrastus.
     
  2. Vs: Neitsyytensä menettänyt

    ...
     
  3. TKa

    TKa Well-Known Member

    2 978
    238
    63
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    En itse harrasta metsästystä, mutta mielestäni metsästys on sinänsä ok. Syön lihaa kernaasti, hirveäkin ja muuta metsästettyä riistaa. Ymmärrän että suolistus on välttämätön ja se on tehtävä huolella.

    Kuvat ovat dokumentteina mielestäni ok, mutta kuvien harkitsematon otsikointi luo vastenmielisen viitekehyksen. Se ei aja mielestäni rakentavalla tavalla metsästäjienkään intressiä.
    Tämän foorumin puitteissa varmaankin asia kestetään, mutta kuvaajan kannattaa harkita kuvien nimeämistä tarkemmin, jos hän näitä kuviaan laittaa laajemmille foorumeille esille.
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    No joo, kyllähän me hiffasimme mistä on kysymys, eikä roisista otsikosta kukaan varmaan oikeasti näreissään ollut. Jos olisi vähän tuhmempi mielikuvitus, niin tottahan sitä olisi voinut tulla mieleen, että kuvan kundi oli vetäissyt hirveä koipeen, mutta ei nyt sentään =)...
     
  5. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Saat mielellään puhua yksikössä ja vain omasta puolestasi, kun et voi mitenkään tietää, mitä mieltä jokainen on. Sinä et -- onneksi -- ole "me".

    Otsikko sanoina ei ole asiaan suhtatumismielessä koskaan pääasia sanoina, vaan olennaista on se, mitä otsikko kertoo ja edustaa.

    Jokainen psykonanyyttisesti suuntautunut keittiöpsykologi huomaa, miten otsikko paljastaa eläinten tappamisen seksuaalisen luonteen ja siinä näkyvän seksuaalisen perversion. Silloin, kun se esitetään näin kirkkaana otsikon ja brutaalin kuvan yhdistelmänä, on luontevaa ja tervettä, että ihmiset ilmaisevat  asiaan liittyvän näkemyksensä. Ikävää taas on se, jos kulttuurissamme elävä ei näe siinä mitään erikoista (jo tappamisessa harrastuksena tai sen perverssissä piirteissä, joilla kummallakaan ei ole mitään tekemistä esim. ruoan hankkimisen kanssa).
     
  6. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Jokainen psykoanalyyttisesti suuntautunut keittiöpsykologi voisi päätellä sinunkin virsistäsi, että neitsyys on vielä menettämättä, mistä alitajuisesti tilität nähtyäsi "meidän" muiden suhtautuvan huumorilla neitsyyden menettämiseen.
     
  7. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Ja sinun kyvystäsi osallistua väittelyyn asiasta puhuen ja menemättä henkilökohtaisiin heittelyihin voi päätellä ilman keittiöpsykolookian oppikirjaakin.....  Niin mitä? 
     
  8. Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Sehän on se syy miksi sulle uskaltaakin antaa suorempaa palautetta. Kuva oli huono, mutta metsästysfoorumilla sen arvo olisi ollut erillainen. Eikä tässä metsästystä tuomittu vaikkei sitä juuri kukaan enää harrastakkaan, ihmisiä kiinnostaa vaan eriasiat, esim mua voi kiinnostaa vaikka seteliraha ja märkä pillu ( eikä siinäkään mitään väärää olisi ).
     
  9. Tilus

    Tilus

    237
    0
    0
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Tuun itse metsästäjäperheestä ja siltä pohjalta voin sanoa, että kyllä metsästämällä omaan käyttöön hommattu liha on aika reippaasti terveemmällä pohjalla kun se marketista ostettu tehotuotettu ja marinadissa valmiiksi uitettu sika/kana/nauta. Esim. hiljattain teeveessäkin esitetty Food inc.-dokkari oli aika kylmäävää katsottavaa.

    Mutta joo kuva ei oo kaksinen eikä otsikointi tässä yhteydessä toimi sekään. Mielikuva tuossa on väkisin aika vastenmielinen. Jos otsikkoon olis yhdistänyt esim. tuon kaadettu ja kaataja.jpg-kuvan niin toimis paljon paremmin.
     
  10. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Ei oikein toimi tämä kuva mullekaan. Mutta toisaalta se herättää melkoisesti reaktioita joten ei se ainakaan mitäänsanomaton ole, etenkään tuon nimeämisen kanssa.

    Jep, metsästetty liha on sitä todellista luomua ja eettisesti tuotettua. Kaiken muun väittäminen on kyllä melkoista tekopyhyyttä.
     
  11. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Jo toinen. Minkälaisia paikkoja ne metsästysfoorumit on, kun en tunne.

    Voisi ajatella, että alan piireissä harrastusta halventavaan viittaavaan kuvitukseen suhtauduttaisiin vielä kriittisemmin.
     
  12. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3 168
    5
    38
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Itse en metsästä mutta ymmärsin kyllä kuvan ja sen aiheen, tosin parhaaksi anniksi tässä jäi noi kommentit jotka sai kahvit lentämään ruudulle :D  HAH...Metsästäjä menettänyt neitsyytensä hirven kanssa kun kaverit katsoo vieressä, voi helkutti :D
     
  13. Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Mistäs minä tietäisin, enkä meinannut ottaa selvääkään. Mutta voin kyllä vinkata sulle foorumeita joissa aiheena on märkä pillu, mitäs ajatuksia heräilee?
     
  14. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Olet eronnut tai vaimo muuten vain pihtailee ;)
     
  15. Vs: Neitsyytensä menettänyt

    oli miten oli, niin ei pahalla mutta en usko että meidän kemiat kohtaisi... Vaikka se onkin hyvin kansainvälistä ja ihailtavaa kun miehet yhtyvät keskenään.
     
  16. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 546
    113
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    En tiedä, kuvina ei kovin ihmeellisiä ja minkään elollisen kuolemalla hekumoiminen ei saa mua mitenkään innostumaan.
     
  17. Vs: Neitsyytensä menettänyt

    loistava otsikko ja kuva! Otsikon nähtyäni ajattelin jotain joka olisi tapahtunut eka kerran, sitten näin kuvan ja siinä se, en ajatellut mitään mikä olisi jotenkin sommitteluun yms liittyvää. 
     
  18. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Tässä oikeastaan kiteytyy nykyajan perverssiot.

    Eipä eläimen tappamisessa oikeastaan mitään perverssiä ole. Ihminen on tappanut eläimiä kautta aikain ravinnokseen. Jos joku perverssiseksi sellaisen näkee, niin kannattaisiko ne... ajatukset ihan omana tietonaan pitää.

    Itse kuva. Tosiaan vähän provosoiva otsikointi. Ja kuva vähän "läiskitty".

    Mutta tosiaan taiteena ihan jepulis kuva. Onko niin, että ihmisen moraali perustuu kuoleman pelkoon? Kuoleman eräänlaiseen kunnioittamiseen? Arvostammeko enemmän elämää vai kuolemaa? Tuli enemmän suuria kysymyksiä kuin vastauksia. Nyrkki persiissä. Näinkö on?
     
  19. Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Tunnen muutamia hirvenkaatajia, jotka ovat siviilissä suuria eläinten ystäviä ja rakastavat lemmikkejään. Sitten kun kysyn, että miten sinäkin eläinten suuri ystävä nyt menet ja ammut hirveä lapaluihin muutaman kymmenen metrin päästä, niin vastaus on se että sehän nyt on ihan eri asia. Ihmisen moraali on mielenkiintoinen kysymys, minäkin tykkään kissoista mutta vihaan rottia niin paljon että ajattelen todella: kitukoon kuoliaaksi ihmisten kylvämiin myrkkyihin. Minkä takia? Siksi tietysti että ovat niin inhottavia jotta joutavatkin kuolemaan. Pidemälle ajateltuna samaa tapaa toimia edustivat ja edustavat ne jotka suosittelevat erilaisten kansanryhmien poistamista elämää häiritsemästä. Katseltuani televiissiosta lohien vaelluksesta kertovan dokkarin, tulin miettineeksi sitäkin että eräitten kuolema on toisille hyväksi. Lannoittavathan kuolleet lohetkin jokea niin että lohien jälkeläiset saavat siitä ravintonsa, ja ruohoisat saaret rehevyytensä. Kuitenkaan ei tule koskaan mieleen sanoa, että mummon ansiosta tuokin jalava hautakiven vieressä noin hyvästi kasvaa. Liikenteessä meitä pitää aisoissa kauhun tasapaino, vähemmän varmaankin liikennemoraali. Normaalissa arjessa meitä ohjailee enemmän tai vähemmän kristillinen sääntö: tee ihmisille niin kuin toivoisit itsellesikin tehtävän. Tosin tämänkin ovat monet luonnehäiriöiset vääntäneet muotoon: toimin niin, että toinen uskoo kaiken minkä teen olevan hänelle vain hyväksi ja oikein. No, tulipahan joristua, onneksi kukaan ei jaksa lukea tätäkään sepustusta loppuun asti.
     
  20. Vs: Neitsyytensä menettänyt

    Urheilumetsästyksestä voi olla montaa mieltä, mutta perverssiä on se että ihmiset jotka ilman ajatuksen häivää vetävät pihviä ja broileria nappaansa, moralisoivat metsästystä ja eläinrääkkäystä yleisesti.