Oheisessa kuvassa on silmääni jonkinlainen perspektiivivirhe, mutta en osaa oikein sanoa, mikä oikeastaan on pielessä. Olisi mukavaa jos ulottuvuustajuisemmat voisivat valaista asiaa. Asian valaisemikseksi on kuvan muokkaaminen tietysti sallittua, toivottavaa jopa.
Vs: Perspektiividilemma Koska kamera on ikkunaan nähden keskilinjalta pois, piirtää se kikkunan ikään kuin vinoksi, jonka alitajunta/silmät huomaa.. Johtuu perspektiivistä tuo vinous. Symmetrisen kuvan voi ottaa vain 100% suorassa kohteeseen, siten, että jokainen kulma on yhtä kaukana kamerasta ja kaikki linjat ovat pystyssä (suorassa) (poikkeus on TS-objektiivi tai siirrettävä takalauta, jolla voi virheen korjata pois)
Vs: Perspektiividilemma Väittäisin, että huone on suora (ainakin hyvin lähelle sitä) ja virhe on vain se, ettei kamera ole ikkunaan nähden keskellä/suorassa
Vs: Perspektiividilemma Meinaatko että laajis on aiheuttanut sen että ikkuna on kuvattu niin läheltä että sen ikkuna-aukon yläreunan näkyminen ei sovi kuvan ilmeseen? Ja että muuten kuvasta ei aavista tätä kuvausetäisyyttä? Tämähän on yksi niistä ilmiöistä, joista johtu se että valokuvasta maalattu taulu usein näyttää niin kököltä katselu-ja kokemusetäisyys on niin toinen kuin kuvantamisetäisyys. Maalatessa nuo asetetaan yleensä sopiviksi, mutta valokuva on "realistinen" vaikka homma onkin perustaltaan erilainen.
Vs: Perspektiividilemma Suattaapi hyvinnii olla just näin. Jotenkin tuli vaan sellainen fiilis että olisko tuo vähän puolisuunnikkaan muotoinen.
Vs: Perspektiividilemma Tuossa se suurin ongelma tosiaan lienee. Koitin photarissa oikoa kaikella lailla, ja ihmettelin suuresti, kun ei mikään toimi.
Vs: Perspektiividilemma No, tuo mielikuva siitä että kuva on vinossa, sehän johtuu tuosta penkistä, sen viisto linja luo painopisteen oikealle, eikä tuo pieni jakkara ole tarpeksi massiivien tasapainottaakseen sitä. Hyvä vinkki, jos mietityttää nuo tasapainojutut, on katsoa kuvia eri päin -kuva, joka on tasapainossa, on sitä ylösalaisin tai pystyssäkin. Perspektiivin kanssa sillä ei ole suoraan tekemistä, tällä elementtinen ja linjojen sijoittelulla sinänsä. Ne voivat olla täysin abstraktissakin kuvassa.
Vs: Perspektiividilemma Hyvä vinkki. Itse usein kääntelen kuvia peilikuviksi sommitelmia/ linjojen suoristusjuttuja kohdalleen hakiessa. Monesti hämmästyttää,miten pelkkä peilikuvaksi kääntö muuttaa kuvan luonteen tai paljastaa perspektiiviivirheisiin liittyviä asioita.
Vs: Perspektiividilemma <IMG src="http://eltonhassinen.kuvat.fi/kuvat/Makro/kaikenlaista/muikku-299.jpg/_big.jpg"]</IMG>
Vs: Perspektiividilemma Eipä ole suora tuo viimeinenkään, perspektiivistä tuo tasolle siirretty kolmiuloitteinen kuva virheensä ottaa.. Vaikka tuota kuvaa kuinka mittailisi näytöllä ja saisi oikeita lukemia, se näyttää vinolta, koska se on vino. Etäisyys kolmiuloitteiseen ikkunaan ei ole joka kohtaan sama ja aiheuttaa perspektiivin näkymisen kuvassa.
Vs: Perspektiividilemma Ok, siis vino on vino, vaikka olisi mittausten mukaan suora, eikä mikään suoristus voi sitä vinoutta muuttaa.
Vs: Perspektiividilemma Kuvassasi on salmiakkiefekti. Oheinen versio korjattu sekä vasemmasta alakulmasta että oikeasta yläkulmasta jotta ikkunan poikkipuut saataisiin suunnilleen suoraan ja ikkunan runko pysyisi silti pystysuorassa (noin). Kuvaa on myös kallistettu yläreunasta lähemmäksi katsojaa ja alareunasta poispäin katsojasta. Seikka, mikä ainakin minulle on vieraan oloinen, on oikean reunan penkin korkea selkänoja. Se on jotenkin ristiriidassa huoneen ja esineiden mittasuhteiden kanssa. Alla hieman muutettu versio:
Vs: Perspektiividilemma Ei ole täysin suora minunkaan silmääni, mutta jotenkin silmälle hyväksyttävämpi ilman ikkunan yläosaa. Tapiolan versio on parempi kuin alkuperäispostaus, mutta jotain omituista siihenkin jää. PS. Kiitos ketjuun osallistuneille asiallisesta ja ainakin minulle antoisasta ajatusten vaihdosta. Tämmöistä soisi lukevansa useamminkin.
Vs: Perspektiividilemma Onnistunut korjaus Tapiolasta, kuva näyttää olevan vinossa Kun tuon oikealla olevan penkin piilottaa katseelta niin kuva näyttäisi olevan vaaterissa. Quiquernin massateoria vaikuttaa toimivan.
Vs: Perspektiividilemma Piruuttani korjailin jo aiemmin hieman samaan tapaa kuin Tapiola... , mutta mielestäni meni huonompaan suuntaan, koska tuo nurkka nousee nyt oikealle.
Vs: Perspektiividilemma Näytöltä mitatessa voi saada oikeita lukemia (pysty ja vaakalinjoille), mutta jos mittaa mittanauhalla kameran päältä kohteeseen todellisuudessa, niin lukemat ovat eriäviä, josta vinous paljastuu.. Eli se mitä piirtyy kuvaksi on taso, jota kolmiuloitteinen todellisuus ei ole ja siinä perspektiivi vaikuttaa tulokseen.
Vs: Perspektiividilemma Näihin ois fotariin hyvä olla sellanen plugari jolla osoittelis suoria linjoja (vaaka/pysty) sieltä täältä kuvasta. Siitä sitten ohjelma laskisi transformaation siten että kaikki linjat olis täsmälleen vaa-assa / pystyssä. Ei olis matemaattisesti kummonen juttu.
Vs: Perspektiividilemma Kuvan perspektiivin katoamispiste on ikkunan alareunassa eikä keskellä ikkunaa. = katoamispiste ei ole keskellä kuvaa. Jos "asettaa" katoamispisteen keskelle, eli leikkaa yläreunasta pätkän niin aivot suoristaa.
Vs: Perspektiividilemma CS6:ssa adaptive wide angle -filsu toimii juurikin noin. On kyllä muuten melko käyttökelvoton mitä testasin äsken.