Mikko innokaana kohti kivoja näkymiä Toinen kuva on ikään kuin suurennuslasi josta, tosin hieman huonosti siitäkin, näkee tuon rantakyltin tekstin, ei siis mikään arvosteltava kuva, vaan hieman selitystä ekaan kuvaan josta teksti ei ole luettavissa.
Vs: NAISTE RAND Muistan usein nähneeni markku55:ltä täällä aivan kelvollista materiaalia, ja siksipä olenkin hämmästynyt; minun on vaikea päättää kumpi on turhanpäiväisempi, tarina vai siihen liittyvät kuvat jotka ilman selostusta jäisivät täysin tyhjiksi. Ennenkuin markku55 vedät herneen nenään, niin eihän tämä todellakaan ole sinun tasoasi.
Vs: NAISTE RAND Eihän tuo lisäkuva ollut muuta kuin tarkennus siitä mitä kyltissä lukee, tosin epäterävä sekin. Ette kai luule postanneeni jotain erinomaista tuon kyltin osalta, vitsi lähinnä, sorry kun en nimennyt sitä vitsiksi ;D Hymyä huuleen kaverit ))
Vs: NAISTE RAND En ota hernettä nenuun, päinvastoin, kiva kun kommentoit, mutta toisaalta en myöskään näitä kuvia ole tarkoittanut vakavasti otettaviksi, oikeasti meikäläisen piti huudella poikaani takaisin, koska meno oli niin innostunutta ;D
Vs: NAISTE RAND Mukavan kuvan alle liitetty torttapåtortta-vitsi pilasi naiiiviudessaan ylemmän kuvan. kapa
Vs: NAISTE RAND En itse pitänyt kuvaa kovin hyvänä, alkuperäinen oli kovasti alivalottunut ja suorasta vastavalosta ei m.zuiko 12-50mm oikein suoriutunut riittävän kontrastikkaasti, joten ajattelin teknisesti laadutonta kuvaa jo alun perin vitsikkääksi. No, ilmeisesti pelkkä sisko ja veli Pärnun dyyneillä olisi ollut riittävä vaikkakaan ei teknisesti niin hyvä kuva olekaan? Anteeksi taas Kapa kun en osaa ajatella sinun aivoilla.
Vs: NAISTE RAND Ennen kuin kiistelee laadusta, on hyvä miettiä millaisen lajityypin kukin kokee kuvan olevan. 1) Matkadokumentaatio, jossa esitetään toimijat, spatiaalinen ympäristö, informaatioympäristö, kelitieto. Silloin on tärkeää kuvan perinteinen tekninen laatu ja tietokylttien reprodusointi. 2) Anekdoottikuva, jossa kerrotaan pieni tarina ihmisyydestä. Silloin ei ole mitään merkitystä dokumentin laatutekijöillä. Epäterävyys vain korostaa hetken ohikiitävää pian muistoksi muuttuvaa luonnetta, kiellettyä hedelmää, kesän aistillista kuumuutta. 3) Taidekuva, jossa impressionistisesti kuvataan hetkeä, käyden dialogia historiallisen idyllikuvauskulttuurin kanssa. Jne... Kuvaajalle näyttää kyseessä olevan ykköstyyppi, muille kaksi muuta.
Vs: NAISTE RAND En olisi ihan noin varma lauseen loppuosasta "..., muille kaksi muuta.", mutta olet sikäli oikeassa, että minun tavoitteena on saada aikaan ensisijaisesti teknisesti hyvänlaatuisia kuvia. Osaan mielestäni myös nähdä fiilistilanteen, tosin siinäkin saatan hylätä kuvan jos se ei ole teknisesti tarpeeksi laadukas. Mutta kiitos jälleen sinulle meikäläisen lokeroimisesta, siinä sinä olet aika taitava.
Vs: NAISTE RAND Nuo osien poistaminen, lisääminen, siirtojutskat on mulle täysin outoja asioita, niitä en osaa tehdä, joten minulle ainoa vaihtoehto on kuvan rajaaminen niin, että turhat asiat jäävät kuvan ulkopuolelle. Toivottavasti nuo askeleet hiekassa hieman tasapainottaa muuten oikealle painottuvaa kuvaa.
Vs: NAISTE RAND Vaikeaahan se on ellei mahdotonta, mutta näillä mennään mitä meille on suotu. Turha näistä on anteeksi pyydellä. Edelleen pidän kuvastasi (siitä ensimmäisestä). Kapa