Yashica Electro 35 GX, harvinainen musta. Pienempi ja kevyempi kuin useimmat Electrot. 1.7/40. Täysin toimiva, käytönjälkiä, ja suodatinrenkaassa klommo. Sisällä toimiva alkuperäinen paristo (myös 2 x SR44/LR44 kelpaa Karen Nakamuran mukaan). Alkuperäinen hihna ja linssisuoja. Värinäytekuva vanhentunut Kodak Supra 400. Mustavalkonäytekuva Kodak BW400CN. Skannattu Canonin tasoskannerilla.
Vs: Yashica Electro 35 GX Laajin Electro on kyllä 35 CC, mutta saivartelu sikseen, hyvä kamera, myin omani (hopeisen) paljon kalliimmalla, tosin oli hitusen paremmassa kunnossa.
Vs: Yashica Electro 35 GX Mulla on juuri tuollainen GX, krominvärinen. Kuvat on *älyttömän* tarkkoja. Ja Jassikoissa on myös se pimeä puolensa. Se pystyy ottaan automaatilla kuvia lähes umpipimeässä. Sitä ei moni tiedä.
Vs: Yashica Electro 35 GX 35 CC:ssä on myös rajoitteensa, kuten sulkimen melko hidas huippunopeus ja ASA-alueen suppeus. Itseäni himoittaisi se Fujin 24mm/1.9 Natura, ovat vaan kiven alla.
Vs: Yashica Electro 35 GX Mulle riittäisi 400-herkkyys, mutta 1/250 kyllä haittaisi. Ja kun on tottunut parallaksikorjaukseen GX:ssä, niin olisi taas totuttelemista sen puuttumiseen. Mutta muuten mitä laajempi ja pienempi & kevyempi, sitä parempi. Tosin 35 CC ei myöskään näy koskaan myynnissä.