Vs: M: Leica M4-2 ja optiikkaa. Miksei? edit: ah, huono kysymys. Tsaekkasin asian ja ei näyttäis sopivan Bessoihin :/
Vs: M: Leica M4-2 ja optiikkaa. Osa noista sopii, itselläkin on semmonen. Pitää olla tietyn tehtaan (KMZ) valmistama että se sopii, voisin kaivaa sen logon tähän jos jotain se kiinnostaa : http://cccp.alien-planet.net/images/PIC02125.jpg Tossa kuvassa se näkyy, jos selvää saa. Eli ei musta malli ja toi logo, niin pitäis EHKÄ käydä. En ole täysin varma onko se silti yksilökohtaista.. mutta tässä oletuksessa olen että tän tehtaan tuotteet on sopineet bessoihin. Omassani on 51 alkuinen sarjanumero, että -51 vuosimalli vissiin. Ilmeisesti ekat jupiter-12 lasit on duunattu 1950, joten alkupään lasit varmaan on ne jotka käy. Jälkikäteen neukut tais modifioida tota rakennetta hieman. Ihan ekat oli zeissin osista/linsseistä koottu.. joten voi olla siitäkin kyse.
Vs: M: Leica M4-2 ja optiikkaa. Rungosta voisin tarjota 300 €. Olisi paremmin linjassa palstalla myytyjen mkutosten kanssa.
Vs: M: Leica M4-2 ja optiikkaa. Hinnoista maailmalla en tiedä mitään, mutta mun mielestä 550 on kallis jos mkutosen saa 700 eurolla. Kun eikös toi M4-2 ole jonkinmoinen halpisversio aiheesta M4?
Vs: M: Leica M4-2 ja optiikkaa. Ei ole halpisversio. M-nelosen valmistuksen loputtua kysyntää tuntui riittävän uudesta M5 mallista huolimatta, joten Leitz toi mallin uudelleen markkinoille versiona, johon saa lisävarusteena moottorivirittimen.