Mahtava ilma, itseasiassa jopa hieman haasteellinen kuvaukselle, kun oli niin kirkastaivas, mutta eipä siinä mitn. kommenttia kiitos.
Tulihan se sieltä. Tosiaan eipä noin kirkas sää sallinut panorointia (ei sallinut pitkää suljinaikaa), joten piti turvautua fotariin. Noh, kaippa se näinkin sujuu.
Ei se oikein suju: * liike-epäterävyys ei näytä liikkeen suuntaiselta * pyörät ovat lukkiutuneet * auton etupuolella oleva varjo saa auton peruuttamaan
Samaa itsekin mietin, mutta mistä ihmeestä se johtuu? huomasin muute, että auton alla oleva tie ei ole mukana liikkeessä.
Mvuori se nämä asiat osaa. Varmasti kuitenkin että katse osuu nyt ensin tuohon autoon ja sitten siirtyy jotenkin tuonne taivaanrantaan päin tien myötä? Kuitenkin, kuvaa auttaa hiukan jos käännät että auto on tuolla oikealla puolen eli horisonttia kääntämään.
Jos kuvaan liikettä haluaisi, niin ainakin itse tekisin niin, että ensin blurraisin kuvan (aika paljon voimakkaammin kuin tässä) liikkeen suuntaisella motion blurrilla ja sen jälkeen kaivaisin historiasiveltimellä terävyyden takaisin niihin paikkoihin autoa, joissa sitä tarvittaisiin.
Tuo auto näyttää myös minunkin mielestäni peruuttavan. Tämä johtunee tuosta keulan edessä olevasta varjosta mitä ei olisi jos olisi noin niinkuin ilman photoshoppia panoroitu? Muuten ihan kiva kuva..
Kiitos kaikille kommenteista ja vinkeistä! En ole kamalasti nähnyt, ja kamerassani (panasonic fz5) pienin aukko on 8, ja näin ollen en saa valotusaikaa tiputettua millään panoroinninvaatimalle tasolle.