Vs: Mustache "Puolikaarella" olisi ollut parempi nimi, mutta pidän kyllä rohkeasta kuvasta . Valokin sopii tähän aiheeseen.
Vs: Mustache Mielestäni se olisi sitten siinä. Nyt katse hekee vasemmalle kylkeen missä valoisin alue ja aivot taas korjaa keskemmälle koska sisältö siellä mielenkiintoisempi, joten silmät katsoo kieroon ja sattuu näin päähän. Eli olisi rauhallisempi.
Vs: Mustache Toisaalta juuri tuo rakentaa jännitettä ja erottaa kuvan yksilölliseksi. Kauneus ei aina ole harmonia, vaan joskus heräte. Mutta kiitos Strawberryash, kommenttisi oli hyvä ja myös sitä kannattaa meidän miettiä. Erilaiset näkökulmat ovat hyväksi. edit, Kirjoitusvirheitä
Vs: Mustache Hyvä pointti. Ehkä "klassisesti" olisi kuvattu juuri niin. Ne kai harmoniaan ennen vanhaan pyrkivät.
Vs: Mustache Kiitos Jussi vastauksestasi. Kirjoitin tähän ihan ensiksi miksi valaisin näin mutta sitten oikeastaan päätin poistaa sen tekstin. Mitä hemmetin merkitystä sillä oikeastaan on? Ei yhtään mitään.
Vs: Mustache Perusteluja enemmän keskitetylle valolle on helppo keksiä, jos ajattelee, että kuvan kohde voidaan nähdä kuvatun erilaisilla esteettis-sisällöllisillä pyrkimyksinä: * Klassisen korkeakulttuurin kehon-pyhityksenä, mihin sopii myös kehon pyhittävä sivuvalo. * Vastakulttuurisena antropologiana, mihin ehdottomasti kuuluisi epä-pyhittävä valaistus. * Modernina nude-kuvauksena, jossa ei etsitä plastista harmoniaa, vaan vaikka jyrkkää mekanistista symmetriaa, jos siltä tuntuu. Kuitenkin, klassisessa mielessä kuvan muu kokonaisuus suora profiili ja musta tausta ei ole samaa paria valon kanssa, joten siinä on "silmiinpistävä" ristiriita. Niinpä positiivisina hypoteeseina ovat kaksi seuraavaa, joiden silmälaseilla nähden se valo olisi hassuhko. Tietenkin yksi näkemisen luokka on se kuuluisa postmoderni kuva, jossa puretaan ja uudelleenrakennetaan kulttuurisia elementtejä, siten jotain uutta maailmastamme paljastaen. Mutta Pohjanmaalla ei ole postmodernisteja.