Vs: Musta pilli Mitähän renesanssimaalarit olisivatkaan saaneet aikaan jos heillä olisi ollut samat digitaaliset "välineet" hallussaan? Erityisen mielenkiintoinen yksityiskohta on tuo "väline", joka puhkaisee kovan kalloluunkin. Vai alkaako siitä kohdasta sisältö vuotamaan ulos?
Vs: Musta pilli Se on viimeinen keino. Tehtiinhän faaraoillekin lopuksi kallonporausta, vaikka harva siitä selvisi.
Vs: Musta pilli Viitatussa viestissä on kaksi M:ää, sanoissa Musta ja Matti. Niihin liittyvä kysymys on lyhyt, kompakti sekä kryptinen ja pakottaa lukijan ajattelemaan. Kysymyksen sommittelu vasemmalle ja viestin oikean reunan negatiivinen tila antaa tilaa lukijan pohdinnalle ja henkilökohtaisille vastauksille. Kysymyksen teksti on helposti luettavaa ja kieliopillisesti oikeaa. Typografia noudattaa kontekstin konventioita. Siis kaikin puolin hyvä kommenttiviesti!
Vs: Musta pilli (Annoin vähän aikaa asian mahdollisille muille kommenteille ennen vastaamista.) Jaa-a, mielenkiintoinen kysymys. Tässä kuvassa ei ole onneksi mitään sellaista, jota ei olisi ennen vanhaan saatu aikaiseksi. Taiteessa on aina kyse historiallisesta, kulttuurisesta ja poliittisesta prosessista, eli kaikella on aikansa. Jossain mielessä voidaan ajatella niin, että vastaus paljastuu katsomalla nykypäivän taiteilijoiden töitä. Tietenkin aika on eri ja kohteet ja aiheet eri, mutta toisaalta postmodernin ajan tuoma aiheiden monimuotoisuus auttaa tekemään arvioita asiasta. Ennen vanhaan oli kenties enemmän "neroja", mutta luulisin heitä löytyvän nykyäänkin, vaikka historia ei olekaan heitä vielä nostanut esille. Olet kenties jo katsonut kuvaa uudestaan ja huomannut, että päälaki on leikattu pois ja aivot poistettu, joten ihan tavallisella muovisella pillillä voidaan imeä loput mehut pois.
Vs: Musta pilli Söpö sommittelu. Kannattaa olla varovainen pillinsä kanssa: muistaakseni jotkut Creutzfeldt-Jacobin -taudin tapaiset sairaudet saattavat levitä juuri kuvassa esitetyllä tavalla.