Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana eskolius, 22 Syyskuu 2013.

    Tässä setti Porvoosta. Ne on tarkoitettu yhdeksi kokonaisuudeksi, dokumentiksi yhdestä lauantai-iltapäivästä. Ei mitään tähtiotoksia, mutta tykkään itse settinä.
     
  1. Vs: Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

    Eniten ihmetyttää tuo herkkyys noissa kuvissa. Hämärähköissä kuvissa saatettu käyttää ISO 200, kun taas auringon paisteessa ISO 4000, jonka jälkeen pimeässä ISO 1600. Ehkä on haettu jotain tiettyä efektiä, mutta en kyllä oikeen tiedä mitä. Terävyysalue esimerkiksi porvoon jokimökkikuvassa saisi olla laajempi. Nyt taustalla olevat talot ovat jo epäteräviä.
     
  2. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

    Tunnelmallinen setti, tosin jostain samoista kohteista mielestäni voisi toisen kuvan jättää pois.
    T Jukka
     
  3. Vs: Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

    Kiitos kommenteista. Ei ole haettu ISOlla mitään, ihan vain päivän ohjelman ja juhlinnan ohessa syntyneitä kämmejä.
     
  4. Vs: Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

    Hyvä setti! Porvootarinaa ilman yhtään kirkkokuvaa ;-)
     
  5. Vs: Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

    Tästä minäkin tykkäsin, vaihteeksi jotain muuta kuin remontoituja taloja.
     
  6. Vs: Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

    Porvoo on kaunis kylä, ja kuvaaja on vielä erikseen ikuistanut kauneutta tyylillä. Harmi vaan että ainoastaan yhdessä kuvassa näkyy Porvoon kaunis kirkko taustalla, Porvoon setti kirkotta, on kuin hautausmaa vailla hautakiviä.
     
  7. Vs: Päivä Suomen suuriruhtinaskunnassa AD 2013

    Suomen historian kautta ulottuvuuksia rakentava kaupunki sopi hyvin 50-vuotisjuhlien paikaksi, koska niissäkin historian kaaret muodostavat kiinnostavia tarinoita.

    En halunnut tuon osoittelevammin kirkkoa tuoda, koska setin tarkoitus oli luoda yhden seurueen näkökulma Porvooseen, ei olla mikään yleinen Porvoo-potpuri.