Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Hyvin tässä ketjussa ollaan aiheessa pysytty ,) Arvosnobeille on luonteenomaisesti ollaan juuri vain toisten pihoja haravoitu, ei omia. Arvosnobi kertoo kuinka sinun tulisi elää - asenteella lakki päähän ja haistakaa vittu ja vika on muissa.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Entäpä jos todellisuus on vain omien aistien harhaa - siinä erikoisessa aivorakenteessa. Entäpä jos nämä toiset, vääränlaiseet, ovat vain mielikuvia omassa rähisevässä sisäisessä maailmassa? Voimakkaasti dualistinen hörhöajatus jota esim. platon viljeli mutta joiltain elementeiltään siirrettävissä reduktiiviseen tieteelliseen maailmankatsomukseenkin. Esim. kuinka kannattaa kuluttaa elinpäivänsä.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Kysymys sopivasta varakkuuden tasosta on mielenkiintoinen. Valitettavasti yritykset luoda yhteiskuntia, joissa vedetään kaikki ihmiset samalle viivalle eivät vain ole vain onnistuneet. Jos ei ole porkkanaa, miksi tehdä mitään. Yhteiskunta pitää huolen. Not. Vaikka aivot ovat plastiset, muokattavat ja kehittymään kykenevät, se ei tarkoita, että kaikkien aivorakenteet olisivat samat tai samaan kykenevät. Itse asiassa pelottava ajatus. Vaatisi jonkinlaisen Matrix-todellisuuden. Jotkut tutkimukset antavat ihmisyhteisön optimikooksi muistaakseni noin 150 henkeä. Tällaisessa "heimoyhteisössä" kontrolli vielä pelaa, hyvässä ja pahassa. Pahassa siinä mielessä, että sellainen yhteisö on luonteeltaan totalitaarinen ja suojelee vain sääntöihin mukautuvia. Pohjoismainen yhteiskuntarakenne lienee aika lähellä solidaarista optimia isommassa mittakaavassa sallien myös yksilöllisyyden. -p-
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Sosiaalinen status sekä tarve tehdä jotain hyödyllistä ja olla hyödyksi yhteisölle.. sekä yleensä jo tarve käyttää aivoja kyllä pitäis taata sen, että porkkanaa on tarjolla tarpeeksi. Voisi oikeastaan miettiä, onko raha kovin hyvä porkkana... koska se voi johtaa siihen, että ihminen joka olisi optimaalinen johonkin ammattikuntaa, valitsee toisen.. ainoastaan palkkatason takia.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Jotkut mielipiteen on niin järjettömiä, että niihin ei voi edes vastata muuten kuin toteamalla, että ihminen on erittäin hyvä hakemaan syitä muista ja perustelemaan silkaa laiskuutta?
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Venäläisen "tietokirjallisuuden" hallussapito tulisi kriminalisoida? K.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko En tiedä mistä ryssävihasi kumpuaa, mutta onhan Suomen sotaa seurannut satavuotinen autonomian aika maailman historiassa vertaansa vailla oleva episodi, jossa valloitetun alueen ihmisten sallittiin uudesti syntyä kansana. Kansallinen identiteetti, koululaitos omalla kielellä, oma raha, jopa naisten äänioikeus ensimmäisten joukossa koko maailmassa... Sortokausi autonomian lopussa on fakta sekin. Kuitenkin, toisin kuin tsaari tahtoi, kehitys oli siinä vaiheessa jo niin pitkällä, että se vain lisäsi kansallista eheyttä. Lisäksi kertovaa on, että sitä mikä yleensä oli normaalia muualla nimitettiin meillä sorroksi... Kyllä tämä kaikki on Suomen historiaa. Kerkko hyvä, itselleni on käsittämätöntä (svekomaniaa?) väittää tätä venäläiseksi "tietokirjallisuudeksi"! -p-
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Pekka, Kiitos valistuneesta ja hyvin perustellusta näkemyksestänne. Itse näemme asian toisin. (Vastauksenne suurin heikkous taisi olla helpon "ryssävihakortin" käyttö. Muita vastaavassa tilanteessa käytettyjä klassillisia korttejahan ovat "demokratia-" ja "natsi-".) Hyvää viikonloppua, t. Kerkko.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Olen samaa mieltä pekan kanssa. kaikki näkevät tuon yhteiskunnan infrastruktuurin. Moniko näkee sen mitä tuo autonomian aika merkitsi kulttuurillisesti. Kolmas fakta on että suomen sota oli tavallaan sen ajan "ribbentrop sopimus". venäjälle annettiin valtuutus valloittaa tai lähinnä miehittää Suomi, vastapalvekuksena englannin sulkemiseen saartoon.Tämä oli TILSITIN sopimuksen salaisissa osissa Ruotsin vastustus oli aivan "lume vastustusta" tyyliin "Lohta pastori..." Kummallakaan suurvallalla ei ollut oikeastaan mitään kiinnostusta suomeen, sellainen perähikiä se oli siihen aikaan.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Kerkko, olen kotoisin Etelä-Pohojanmaalta ja saatan käyttää ryssä-sanaa hiukan vapaamielisemmin kuin tuntuu. Vaihda tilalle venäläis- -p-
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Historia on kokonaan lukematta, jos autonomian ajan alkupuolen kehitys ja nousukausi tulee mieleen kiistää. Ruotsin valta oli sortovaltaa, joka esti niin taloudellisen kuin kulttuurisenkin kehityksen, poliittisesta itsenäistymiskehityksestä puhumattakaan. Muutos oli käsittämättömän suuri (ilmeisesti....), kun perinteinen "kuninkaissa käyminen" ja virkamiesten lahjominen vaihtui Porvoon valtiopäivien myötä hiljalleen järjestäytyneen yhteiskunnan toiminnaksi, ja aikaa myöten johti itsenäistymiseen. Oma lainsäädäntö, raha (muistattehan vielä - se markka...), oman kielinen virkamieskunta aikaa myöten jne. Jokuhan voi nähdä toisin, mutta aika omituisen väriset silmälasit pitää olla. Sitä "venäläistä tietokirjallisuutta" on mm. professori Osmo Jussilan kirja Suomen Suuriruhtinaskunta 1809–1917. (Sen voi toki lukea venäjäksikin, käännöskin on julkaistu . "Lue enemmän, luulet vähemmän..." Kannattaa muistaa, että Ranska ja Venäjä olivat 1700-luvulla jonkinmoisia sivistysvaltioita, Ruotsi taas moukkien barbariaa Pohjan perillä.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Heh, Venäjä sivistysvaltio. Valtiotieteiden tohtori, everstiluutnantti evp. Esa Seppänen (esimerkiksi) näkee asian toisin. Mutta nyt teidänkin näkemyksenne on selvillä. T. K.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Miten aioittekaan toimia teemaviikon hengessä. Kerrotteko lisää? Tied. K.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Seppänen kirjoittaa pääosin valtapolitiikasta, vähemmän kulttuurista. Valitettavasti en ole lukenut Avaran sielun anarkiaa. Se ehkä antaa muutakin kuvaa? Mielenkiintoista toki on, että Seppänen haluaisi muuttaa nykyistä kielten opetuksen tilannetta meillä ja saada lisää venäjän opetusta Suomen kouluihin ruotsin sijaan. Hän korostaa nimen omaan läheisten, kahdenvälisten suhteiden suurta merkitystä Suomen ja Venäjän välillä ja erityisesti venäjäksi tapahtuvan kommunikoinnin merkitystä. -p-