Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Kääk. Tekin ilmiselvästi olette kuunnelleet paitsi Moskovan radioa mutta jo edellä mainittua ruotsalaisvastaisen aktivismin aktivistia nettipalstoilla tunnettua Ola P:tä? Tämä on inhottavaa rasismia! Pyydämme ylläpitoa poistamaan edelliset vähemmistöihin kohdistuvat subjektiiviset , syrjivät sekä rasistiset viestit. T. K.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko "Pieni virhe" kääntää kommunikaaton päälaelleen. (Johanneksen kommentti on hyvä mikäli JV tarkoitti tippejä eli ylimääräistä laskun päälle.)
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Myönnän että olet oikeassa. Pitäisi pyrkiä pitämään mielessä sananlasku "Viisas ei virka, tyhmä ei huomaa."
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko No on se mun mielestä aika hämmentävää kun ihan asiallisesti ja mielenkiinnosta kysyin perusteluja mutta kysymykseni sen kummempia etukäteen konsultoimatta deletoitiin. Yksityisviestissäsi viittasit että olisin jotenkin epäkorrektisti lähestynyt asiaa, mitä en todellakaan mielestäni tehnyt kun yksinkertaisesti kysyin J.Vuokolta (sanasta sanaan): "Voitko tarkentaa vähän tätä elitismiaspektia?" Ja tulihan J.Vuokolta ihan selkeä mielipidekin asiasta. Viittasit myös yktisyisviestissäsi foorumilla oleviin negaatioihin minkä minimoimisen ymmärrän motiivina hyvin, mutta koeta nyt itsekin hoitaa tuota moderointia korrektisti. Tällaisenaan asiasta syntyi ainakin itselleni lisää negaatiota.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Eihän siihen ylläpitoa tarvita, voithan sinä itsekin muokata viestejäsi.... Kuvailemasi kaltaisia ovat ennen kaikkea omat itänaapuria käsittelevät lausumasi :/
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Luulen että tuo ilmaisu kertoo enemmän sinusta kuin vallinneesta tilanteesta
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko No, tilannetta voi kuvata erilaisin sanoin, ja sanan tarkka merkitys ei välttämättä ole sama kaikille; sen tunnepitoisia sisältöjä voidaan tulkita hiukan eri tavoin eri lähtökohdista. On perusteltua sanoa Suomea siirtomaaksi. Hallinto oli hyvin saman tyyppinen kuin sitten monissa paikoissa varsinaisen siirtomaakauden aikana. Esimerkiksi Yhdysvallat olivat ennen itsenäistymistään saman kaltaisessa tilanteessa. Kaupan ja yhteyksien rajoittaminen, esimerkiksi. Suomalaisilla (samoin kuin myöhemmin USA:n muodostaneilla siirtokunnilla ) ei ollut lupaa käydä kauppaa muitten kuin vallanpitäjien nimeämien kauppiaiden kanssa tai välityksellä. Pohjanmaan miesten piti toimittaa tavaransa tukholmalaisille kauppiaille, jotka sitten välittivät ne hyvällä voitolla eteenpäin. Ensin piti tosin lahjoa tullimiehet, että pääsi kaupunkiin asti... Taloudellinen riisto oli räikeää ja ilmeistä. Ruotsin kuningas katsoi oikeudekseen jakaa läänityksiä upseereilleen sotaväen hankkimista vastaan. On aika lailla näkemysasia, oliko pakko-otto armeijaan Ruotsin jatkuvasti käymien turhanaikaisten valloitussotien vuoksi jotenkin siirtomaaorjuudesta poikkeavaa. Käytännössä eroa ei ollut, byrokratian kirjausten nimissä kyllä. Saattaa olla, että lausuma "Suomi oli Ruotsin siirtomaa" on sikäli väärä, että samaa valtakuntaahan sitä muodollisesti oltiin. Maakunnat olivat hallinnollisesti samassa asemassa itäpuolella kuin lännempänäkin. Käytännössä eroa kuitenkin oli, mm. siinä, että asiointi viranomaisten kanssa oli hankalaa ilman yhteistä kieltä. Sikälikin lausuma on väärä, että käsitettä "Suomi" ei ollut vielä 1700-luvulla nykyisessä mielessä olemassa - se on tuotu koulukirjoihin paljon myöhemmin, kun Maamme-kirjoja sun muita kansallistunnon kohottajia tuotettiin. Oli maakuntia. Ei myöskään ollut "suomalaisia", kansalaisuushan oli ruotsalainen. Oli hämäläisiä, karjalaisia, pohjalaisia jne. mutta yhteiskäsite "suomalainen" on myöhempää syntyä. Minä käyttäisin tuota sanontaa JVuokon tapaan. Saattaa olla, että se kertoo käyttäjästään jotain. Minusta se kertoo mm. sen, että sanonnan käyttäjä on lukenut ainakin yhden 1700-luvun historiaa käsittelevän kirjan.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Kuuluuko rasistin vastaisella viikolla vihtoa pilottitakissa vai meneekö vih(t)apuhteiden puolelle?
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Riippuu tietysti siitä a) vihdotaanko itseä b) vihdotaanko rasistia c) tapahtuvatko a) ja b) samalla kertaa
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Ilman muuta vaikka tuota emme ole vielä nähneetkään. Sensisjaan tulee (valitettavasti?) mieleen erään Wapun jälkeinen saunailta jonka yksi teekkariveljistämme katsoi parhaaksi viettää alusta loppuun tyylikkäästi perusteellisesti vettynyt tumma puku päällä kravaattia milliäkään löysäämättä. T. K.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Olihan Ruotsilla yksi Karibian saarikin. Ruotsalaiset kunnostautuivat orjakauppiaina, ja sitä varten hankittiin tukikohta Karibialta. Orjien hankkimista varten oli 4-5 tukikohtaa Afrikassa, kait nykyisen Ghanan paikkeilla. Kauppa kävi ja oli tuottoisaa, mutta sitten sitä alettiin pitää moraalittomana. (Hauska yksityiskohta; minkään sortin uskonto ei orjakauppaa tuominnut, etiikka nousi muualta). Orjuus lopetettiin Ruotsissa aika myöhään, 1847. Karibian saarikin myytiin sitten pois, Ranskalle 1878.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko [QUOTE> [/QUOTE] Se ero Yhdysvaltojen/Englannin suhteen, että Österbottenin miehillä oli samat säännöt kuin Västerbottenin puolella. Ts. taloudellinen riisto oli samaa valtakunnan länsi- ja itäosassa. Sikäli nyk. Suomi oli enemmänkin valtakunnan osa. Taitaa mennä saivartelun puolelle voiko kokonainen valtio olla oma siirtomaansa Oltaisko siitä samaa mieltä että Suomelle on parempi olla itsenäinen kuin jonkun muun osa?
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko [/QUOTE] Tuosta saadaankin hyvä aasinsilta seuraavaan OT keskustelupointtiin - Nato-jäsenyyteen
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko hehe, hyvä veto !!! jag tar tips endast i Euron, inte i svenska lekpengar...
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Ehdottomasti ei. Sen sijaan suositeltavia elementtejä jos voi todellisuutta alkaa rakentaa ovat, apurahadaide, intianpuuvillavaatteet, ituravinto, vaiheessa olevat humanistiset opinnot, luomu, ilmastoteot, reikiparantaminen, perinnerakentaminen, autoilun ja asunnon lämmittämisen paheksuminen sekä lisäksi jollain varauksella myös tajunna laajentaminen tai nykylääketieteen keinoin supistaminen. Ja kaikki em. hyvät asiat ortodoksijuutalaisella fanaattisuudella ja äärimmäisen suvaitsevalla asenteella ,) EDIT: Mutta viikko siis meni jo, eikä asia ole enää ajankohtainen.
Vs: Muistutus: Rasistin vastainen viikko Hyvä kokoelma asenteellisuutta. Mitä muuten on autoilun lämmittäminen? -p-