Oon tässä pienellä kuvausreissulla eräälle asiakkaalle saksassa ja tässä 1. yöpymisen parvekkeen aamunäkymä. Läppärin näytöltä käsiteltynä, ei ehkä ihan OK, mutta pitää korjata kun pääsee kotiin.
Vs: Aamunäkymä Jeps, varsin mukava naky. Jannasti tuo linna tuntuu kuin kelluvan tuossa kuvassa. Eli kuva on todella puutteellinen syvyys vaikutelmassa. Aavistuksen ehka liian skarppi, voisi olla enemman "unenomaisempi" jopa tuo kuva? Natti kuva kuitenkin ja aika mahtavat nakymat kylla jos tuollaisiin voi herailla. Kuppi kahviita ja katsella maisemia. Vaikka eihan nama suomalaisetkaan maisemat hullumpia ole kun heraa mokilla ja katselee aavaista vetta nain kesaisin. Suomenkin luonto on hyvin kaunista kylla parhaimillaan..
Vs: Aamunäkymä Kuva on mainio. Alareunan uhkaava, pimeää puolta edustava tumma puualue luo mainion vastakohdan kirkkaalle linnalle ja sitä ympäröivälle puustolle, joka näyttää kulkevan linnaan joka puolelta. Kaikki tiet vievät linnaan. Mitä linnassa tapahtuu, kuka siellä asuu, mikä on sen historia jne? Monia auki jääviä kysymyksiä, joihin vastaanottaja voi oman skeemarakenteensa pohjalta antaa subjektiivisia vastauksia. Sangen narratiivinen kuva. T Jukka
Vs: Aamunäkymä mä tykkään ja. Saturaatiota ehkä aavistuksen verran liikaa? Noin arvokkaalle linnalle sopis mun mielestä paremmin semmonen hillitty hailakkuus, eikä räikeen keltanen.
Vs: Aamunäkymä Ne ei vaan täällä Lahnsteinissa pääse nuo linnat hailakoitumaan, kun ne pidetään kunnossa...tämä on siis Schloss Stolzenfelz ja aamuvalossa- Toi saturaatio on aika liki ihan silmän näkemää.. sininen utu haittaa näitä 200mm polttovälillä kuvattuja maisemakuvia ;D
Vs: Aamunäkymä Minusta ensimmäinen linnakuva on parempi, parannellussa versiossa jotenkin hypähtää valkeaa kaupunkia ja sadunhohtoinen yksinäinen linnake onkin enää vain tylsä turistinähtävyys. Hienoja kuveja kyllä.
Vs: Aamunäkymä mjoo, ensimmäinen linnake toimi kokonaisuutena paremmin, mutta toisessa linna on enemmän edukseen. On kyllä komeita maisemia, toi linnan yläpuoliselle rinteelle metsän muodostama V on muuten siisti!
Vs: Aamunäkymä Samalla idealla se oli kloonattu pois tuosta alunperin. Jotenkin vaan tasapainoisemman näköinen, varsinkin taustakuvana, kun tuo alaosa on siellä missä sen pitää ollakin. Kun tässä kerkiää, pitää pistää pari linnakuvaa lisää.. toinen yökuva ja toinen toisesta linnasta. Nyt pitää käsitellä reissun kuvat asiakkaalle, että saa vyffet pois.