.. kirjoitti Simos tässä ketjussa: http://www.kameralaukku.com/viewtopic.php?t=1082 Tyhmä kysymykseni kuuluukin: Mikä ero niillä on? Missä menee makron ja lähikuvan raja? Tai vaihtoehtoisesti, lähikuva on lähikuva, mutta mikä on makro?
Mä näkisin eron siinä, että 'lähikuva' on, heh, lähikuva jostain kohteesta, jonka voi nähdä/erottaa itsekin paljain silmin. Makrokuva olisi sitten kuva jostain pienenpienestä kohteesta, jonka yksityiskohtien näkemiseen/erottamiseen tarvittaisiin apuvälineitä (suurennuslasista elektronimikroskooppiin).
Virallisesti makroiksi taidetaan sanoa 1:1 ja suurempi suurennoksia (vai olikos se yli 1:1:n meneviä?). Tuosta tuo lähikuva - ei makro kommentti oletettavasti tuli.
(Selkokielellä 1:1 suurennoksella tarkoitetaan että se joka on senttimetrin pitunen oikeassa elämässä, projisoituu myös kennon pinnalle senttimetrin kokoiseksi.)
Teemu ja wolfie sen toikin esille aika hyvin... Perinteisesti sen makron raja on mennyt filkalle/kennolle piirtyvän kohteen ollessa samankokoinen kuin luonnossa; eli 1:1 tai isompi. Lähikuva on taas ...hmm... lähikuva kohteesta, mutta ei vielä makro Esim. lähikuva Ja makro. Noin likimain. Tää jälkimmäinenkin on siinä ja siinä, mutta mielestäni jo kuvaa tilannetta makrona.
Selkoajattelulla voisi myös todeta, että pikkudigien aikakaudella tämä määritelmä on mieletön ja kaipaisi kipeästi uusimista - mutta onneksi ihmiset tietävät suurinpiirtein, mistä on kyse. Tietenkin tässä voisi käyttää polttovälin kaltaisesti kino-ekvivalentteja arvoja: "jos kuviteltaisiin, että kamerassa oleva pikkuruinen kenno olisi kinofilmiruudun kokoinen, senttimetrin kokoinen kohde projisoituisi...".
Vanhan määritelmän mukaisesti normaali valokuvaus on kaikki alle 1:10 suurenokset, 1:10 - 1:1 on lähikuvausta ja kaikki yli 1:1 on makrokuvausta. Vanhoja määritelmiä on turha muuttaa, jos maailma muuttuu ja vaikka nyky tekniikka antaa mahdollisuuden suurempiin suurennoksiin vedostus vaiheessa ei määritelmiä pidä mennä muuttamaan. Keksikää uusi määritelmä jos tarvitsette. EDIT: Oletteko muuten huomanneet Nikonin mainion objektiivien nimeämis käytännön?
Kiitos kaikille asiallisista vastauksista! Taas opin jotakin. Tämä terminologia tuppaa aina välillä pistämään pään pyörälle, joten on mukavaa että joku viitsii selittää mistä on kysymys.