Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä Juurikin näin. Jos olisi tuota rahaa ihan helvetisti tai edes kuvailisin työkseni (ehkä joku päivä!) niin aivan varmasti hankkisin jonkun tuollaisen mehevän järkäleen. Meikäläisen, eikä varmasti monenkaan muun, opiskelijabudjetista ei harmillisesti vuoden aikana jää tuhansia euroja ylimääräistä. Isojen poikien vehkeet jää siis märkien päiväunien maailmaan. Toistaiseksi.
Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä taitaa kaikkien filmikuvaajien etu olla että ~200-300€:n uusia keskareita on saatavilla, vaikka sellaista ei itse ostaisikaan. jokainen myyty kamera potentiaalisesti lisää filminkulutusta, mikä auttaa pitämään filmiä saatavilla myös tulevaisuudessa.
Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä monissa esimerkkikuvissa on näemmä jonkinlaista vaalentumaa kuvien reunoilla. maskit/kuvaportti ehkä heijastaa valoa tai sitten syntynyt skannauksessa. ensimmäistä vaihtoehtoa kyllä näyttäisi tukevan se että reunuksia on kaikissa kuvakokovaihtoehdoissa 6x6 - 6x12, eikä varmaankaan monissa skannereissa maskata keskaria pitimiin ruutukohtaisesti. huomasin että tuota ennakkotilauksen "alennettua" hintaa voi viilata vielä 10% alaspäin käyttämällä alennuskoodia "ilovelomo". tosin tämä saattaa edellyttää että kyseessä on ensimmäinen profiililla tehty tilaus, mutta kukapa estää luomasta uutta tunnusta ihan vaikka yhtä tilausta varten. uuden tunnuksen mukana saa vielä 10€:n edestä alennuspisteitä jotka voi käyttää heti ekaan tilaukseen. ensimmäinen ennakkoerä kameroita on ilmeisesti jo myyty, mutta toista erää voi jo tilata (toimitus joskus tammikuun puolella) samaan hintaan.
Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä nää fotomänit on mun mielestä suurempaa ukotusta ku mikään lomo kamera, äärettömän simppeleitä mutta uskomattoman ylihintaisia kameroita.. maksat sen 1000e jäykästä alumiinipalikasta jossa on perus graflock perä ja linssin nosto
Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä Niin, hyvä pointti tuokin. Muutenkin voi mielestäni kyseenalaistaa monien ns. laatumerkkien hintaa ja sitä mikä siihen oikeuttaa? Jatkaako laatu, luotettavuus ja ominaisuudet loputtomiin hinnan kanssa käsi kädessä, niin että jos maksat kymppitonnin jostain kamerasta, se on sitten kymmenen kertaa parempi kun tuhannen euron vehje... En tietenkään voi sanoa kun en moista kameraa ole koskaan päässyt käyttämään, mutta aika vankasti väittäisin että jossain vaiheessa laatu ei enää ainakaan huomattavasti nouse, mutta hintaa vain ryöppyää päälle jostain ihan muista syistä. Sitä voi sitten miettiä että ovatko nämä lomographyn lelut ihan oikeasti hirveää ryöstämistä, kun yhtä lailla siellä eliittipäässä hinnoitellaan tuhansia ja taas tuhansia euroja yläkanttiin siksi että eliitti voi tuntea olonsa eliitiksi ja tuhista näille muovikokkareille. En siis nyt väitä etteikö hyvästä kamerasta joutuisi maksamaan, tai että lomographyn hinnat olisivat aina kohdillaan, mutta onhan hyvä joskus tarkastella asioita eri vinkkelistä. Eikä välttämättä aina nenänvartta pitkin
Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä Huomasin että julkaisivat tälle kaksi lasiobjektiivia aivan äskettäin: Belair X 6-12 Medium Format Cameras – Microsite - Lomography Kameran rungosta sen verran että foorumeista päätellen osa ennakkotilaajista on saanut kameransa ja tietty hieman jupinaakin kuuluu. Jollakin oli tarkennusongelmia varsinkin äärettömän kanssa, mutta ilmeisesti takuu pelaa tämmöisissä tapauksissa kuten kuuluukin. Osa tuntuu myhäilevän ihan tyytyväisenä. Noissa lasiobjektiiveissakin on vain aukot 8 ja 16. Ilmeisesti bajonetti/valotusautomatiikka ei edes mahdollista mitään muita aukkoja missään objektiivissa. Bajonetissa on pieni fyysinen vipu josta valotusautomatiikka säätyy aukolle 8 tai 16 ja that's it. Vain kaksi asentoa.
Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä Juu, aika karsittujahan nämä. Keskustelun otsikko tuntuu aika yliampuvalta, mutta ehkäpä tämmöisiä super-Holgiakin tarvitaan.
Vs: Moderni keskikoon filmikamera näyttää tältä Kyllä tuo otsikko oli ihan mietitty ja sen takana seison. Filmin käyttötavat ovat muuttuneet ja modernit filmikamerat ovat toisenlaisia ja tehty ihan toista tarkoitusta ja täydellisen erilaista käyttäjäryhmää varten kuin tehtiin traditionaalisia keskikoon filmikameroita - siis silloin joskus keskiajalla ;-)