Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana JJJJ, 20 Elokuu 2009.

  1. JJJJ

    JJJJ Member

    410
    4
    18
    Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa. Siis se malli, joka ei ole AF-S.

    Toimiiko hyvin? Tarkoitan lähinnä kuvanlaatua.

    Ja miten yleensä objektiivina? Minkälaisia kokemuksia?
     
  2. Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    korkeintaan paremminhan tuo toimii DX kamerassa ku FX :)

    mutta pre AF-S objektiiveissa ei ole itsessään moottoria, eli D40, D60 ja mitä näitä muita rampautettuja runkoja oli - ei toimi AF.
     
  3. juhyny1

    juhyny1 Member

    165
    0
    16
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Niin ja vaikka olisikin sellainen runko jossa on tarkennusmoottori kuten esim D70, D70s, D80, D90, D100, D200, D300, D700, D3, D3x toimii tarkennus hitaammin mitä niissä optiikoissa joissa on oma tarkennusmoottori.
     
  4. Ihmemies

    Ihmemies Member

    454
    6
    18
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Toisaalta kakkulan hintakin on puolet AF-S -version hinnasta... joten nopeutta ei saa ilmaiseksi.
     
  5. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Eipä tuo ruuvitarkennus nyt mikään niin hidas ole. Kuinka moni oikeasti huomaa sen eron muuten kuin testien mittauksista?

    Mulla on ruuvia ja AF-S:ää, en voi kyllä sanoa että ruuvi olisi mitenkään selvästi hitaampi. Toki mm. mikro-nikkorilla en lähde AF:llä seilaamaan makroalueelle, vaan tuskin siinä AF-S auttaisi mitään.

    Ruuvin nopeuteen kuitenkin suurin merkitys on rungolla. Digirungoista ei ole tietoa, jos niiden moottorit ovat samaa tasoa kuin F90X,F5,F100 niin kyllä kelpaa.
     
  6. Juan

    Juan Member

    510
    0
    16
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Erittäin hyvä optiikka, hinta/laatu suhde on hyvä. Jos et kuvaa niin paljon liikkuvia kohteita niin pärjäät varmaan tuolla, varsinkin kohtisuoraan kameran suuntaan tuleva kohde (lentävä lintu, juokseva koira) on vaikeasti seurattava tuolla optiikalla. Muutenhan optiikan nopeus on riittävä ellei tarvitse sahata etäisyyttä kauhean paljon edestakaisin.
     
  7. Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    No, joku D200 on 3x nopeampi kuin F4, ja D700 on enkä 2x nopeampi kuin D200. Näin hatustaveettynä
     
  8. hymio

    hymio Member

    323
    0
    16
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Oma D2X runttaa AF-D 80-200:sta kyllä melkoisella voimalla. Riittää kohtuullisesti liikkeen kuvaamiseen. Päin juoksevat koirat viljapellossa saa kuitenkin unohtaa. Kun vertaa pariin kokeiluun D80:rungolla, niin ero oli ainakin huomattava.
     
  9. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Kun ensimmäiset todella käyttökelpoiset AF:t tulivat (nikonilla F601, F801, F4), silloin kova sana kaikilla valmistajilla oli ennakoiva tarkennus. Esimerkiksi F601:ssä kun kamera huomaa kohteen liikkuvan kohti/poispäin, muuttuu tarkennus-indikaattorit näyttämään ennakoivaa tarkennusta. Silloin jos painaa laukasinta, kamera tarkentaa sinne missä kohde on laskennallisesti laukaisuviipeen jälkeen.

    Olen todennut erittäin toimivaksi. Mutta myöhemmissä malleissa tuollaisia luksus-toimintoja ei valitettavasti enää ole (Filmipuolella F90 jne... alkaen ei ainakaan).

    Ilmeisesti sama pätee kaikkiin uusiin runkoihin, digit mukaan lukien.

    Onko tähän joku todella pätevä syy, vai saavuttiko ruuvi-AF tarpeeksi suuren nopeuden jotta ennakointi jätettiin pois?
     
  10. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Noin viidentoista sekunnin Google-haku alkutermeillä "predictive autofocus" kertoi heti sen odotetun asian, että tietenkin sellainen löytyy paremman luokan nykykameroista.
     
  11. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    Kas kun en osaa englantia niin hyvin että olisin arvannut hakea tuolla sanalla.


    [tt]Predictive Autofocus is also known as:[/tt]<LIST>
    • <LI>
    • [tt]AI Servo (Canon)[/tt]</LI><LI>
    • [tt]Continuous Servo Autofocus (Nikon)[/tt]</LI><LI>
    • [tt]Focus Tracking (Olympus)[/tt]</LI>
    </LIST>

    Mutta vanhoissa homma meni niin että riippumatta siitä oliko käytössä Continuous Servo (Cs) tai Single, kamera lähti ennakoimaan ja jopa kertoi siitä kuvaajalle todettuaan tilanteen sellaiseksi.

    Manuaalit eivät moderneimmissa ole maininneet sanaakaan asiasta. Googlettamalla kyllä selviää että näköjään ainakin F90X alkaen rungoissa ennakointi on aina käytössä. Kuvaaja vain ei tiedä sitä :eek:
    Kuulostaa peräti vaaralliselta - AF voi tarkentaa muualle kuin piti koska se luulee että kuuluu ennakoida ja kuvaaja ei saa asiasta varoitusta.

    Onkhan tämä hyvä syy F4:seen siirtymiselle, se toivottavasti noudattaa perinteistä logiikkaa ennakoinnissa.
     
  12. Vs: Mitenkä Nikkor AF 300/4 sopii DX kennojen kanssa

    F4 on niin vetelänhidas että kummastelen, jos joku viitsi sen kanssa automaattisesti tarkennella...