Vs: Mitä luet? Luovan piirtämisen opas, Betty Edwards <IMG src="http://www.antikvaari.fi/imagesproduct/1157_Kuva5894_20138223641.jpg"]</IMG>
Vs: Mitä luet? The Complete Short Stories of Ernest Hemingway: The Finca Vigía Edition. 49 ensimmäistä kertomusta ja muut Hemingwayt on luettu jo nuorena miehenä suomeksi, mutta alkukielisinä ovat jääneet vähemmälle. Luen kirjaa tabletilla androidin Google Play -kirjat sovelluksella epub:na. Onko täällä Amazonin Kindlen käyttäjiä? Kiinnostaisi nuo varsinaiset e-paperilukijat. Saako muuten Kindleen (tai sen android-sovellukseen) englanti-suomi -sanakirjaa oletuksena olevan Oxford-sanakirjan tilalle (tai pikemminkin vaihtoehdoksi)?
Vs: Mitä luet? Näköjään Kindle Paperwhite'ssa on käännöstoiminto lennosta, kun laite on netissä. Käyttää Bing-kääntäjää. "Instant Translations: The Paperwhite has a translating feature other Kindles don't offer. You can highlight a word or entire page and have it translated into several different languages on the fly. It uses Bing Translator so has to be connected to the internet to work. Languages include Chinese, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Hindi, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Portuguese, Russian, and Spanish." Kindle Paperwhite Review, Walkthrough, and Screen Comparisons
Vs: Mitä luet? SAREKFJÄLLEN – Vägledning för färder i högfjällen mellan Lule älvs källarmar av Axel Hamberg Faksimiili alkuperäisjulkaisusta v. 1922.
Vs: Mitä luet? Simenon: Maigret kanavasululla (yllättäen löytyi hyllystä Maigret jota en ainakaan muista lukeneeni) Niall Ferguson: Civilization (moderni klassikko) Oliver Stone & Peter Kuznick: The Untold History of the United States (olen tässä vasta aika alussa, mutta varsin vahva esitys USA:n historian vähemmän tunnetuista puolista, kuvaus siitä, miten USA on "pettänyt" omat ideaalinsa ja sanoo yhtä mutta tekee toista (mikä ei tietenkään ole mikään uutinen, mutta mikä tässä dokumentoidaan varsin hyvin)) Kim Stanley Robinson: 2312 (uusi scifilöytö, kelvollinen mutta ei lähelläkään esimerkiksi Simmonsin Hyperion-sarjaa) Orwell: Tie Wiganin aallonmurtajalle ( tämä on hyvä ajoittain lukea, pysyy mieli virkeänä)
Vs: Mitä luet? HS juttu: Kuuluisa Vietnamin-sodan kuvaaja ja "sekopää" Tim Page on julistettu neljästi kuolleeksi Tim Page oli "pitelemättömin kaikista Vietnamissa pörräävistä sekopäistä" http://www.hs.fi/ihmiset/Kuuluisa+Vietnamin-sodan+kuvaaja+ja+sekop%C3%A4%C3%A4+Tim+Page+on+julistettu+nelj%C3%A4sti+kuolleeksi/a1411962237000?ref=tf_iHSisboksi630-a&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=frontpage&jako=d64e764c827367db07de47c95fef144d
Vs: Mitä luet? Gustav Hägglund: Rauhan utopia http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9522910783&gclid=CKz_u7zFrMECFW3JtAodOmcAeg
Vs: Mitä luet? Kingiä ja risto isometsää on nyt tullut luettua.Hohdon jatkotarina ole varsin toimiva. Isometsän tarinoissa taas ympäristö ja ideat ovat hyviä. Henkilöhahmot vähän turhan läpikuultavia.
Vs: Mitä luet? Saksankielistä ohjekirjaa - hemmetti, kun on takkuista ilman kuvitusta. Olisi pitänyt ylläpitää saksaa vähän useammin
Vs: Mitä luet? Tänään tullutta VIINI-lehteä. Mielenkiintoisia artikkeleja. Hienoja kuvia. Tyylikästä taittoa ja painojälkeä.
Vs: Mitä luet? The Boot Book by Lundhags. Suurten kysymysten äärellä: mitkä vaellussaappaat seuraavaksi? Perinteikkäät Lundhagsit kinnostavat, toisaalta olen ollut todella tyytyväinen Meindleihinkin (niillä ikää jo 15 vuotta). Toinen tärkeä kysymys on korkeat vai matalat varret (nykyiset matalat). Onneksi kameroiden valitseminen ei ole näin vaikeaa!
Vs: Mitä luet? Island Pro:ssa kengän kumipinnoite on mielestäni hieman turhan matala. Nykyisissä (Meindl Himalaya) kumipinnoite on reilusti korkeampi. Mutta juuri se on alkanut pettämään reunoista ja nahan alla olevasta GoreTex-kalvosta ei ole enää juuri mitään hyötyä, kulunut puhki aikoja sitten. Sateessa jalka kastuu hitaasti mutta varmasti. Lundhagseissa koko kenkäosa on kumin peittämä, se on ehkä selkeä etu. Lundhagsin filosofia on muutenkin erilainen kuin muiden, kutsuvat vaelluskenkiään kuorikengiksi ja suosittelevat kahden vaellussukan käyttämistä. Hmmm....