Viikonloppuna kävelin oheisen paikan ohitse, imaisi sisäänsä, kiinnostavia, esim. Lindgrenillä lehtikuvamaisia... (Espoon Tapiolan Ainoassa) Tapiolan Kamerakerhon valokuvanäyttelyn "Tallennettu!"
Mulla ei ole varsinaista näkemystä aiheesta, mutta ovathan mongoli-vaikutteet mahdollisia jossain mielessä, koska monella suomalaisella on ihan näkyvä mongolipoimu silmäluomissa. DNA vaikuttaa selkeämmältä seurattavalta kuin esimerkiksi kallon malli, mutta voihan perimä olla siltäkin osin Niilon pojilla laimentunut aikojen saatossa. Mene ja tiedä.
Joku oli väsännyt Youtubeen loistavan klipin tekoalyllä kertomaan niistä mekanismeista ja tekniikoista, joilla elämisen oikeutuksemme ja mahdollisuutemme otetaan pois nyt ja tulevaisuudessa. Linkitetäänpä se myös muiden tutustuttavaksi. Kommentoikaa kieltä ja metodeja.
Vaikka aihe kiinnostaisikin niin jo alkusenteillä AI-inho kasvoi liian suureksi. Kyseenalaisia lähes kaikki mitä sillä tehdään. Jos löytyy faktaa, inhimillisesti toteutettuna, niin uusi yritys?
Siis dystopian rakenteluhan on mitä parhaassa vauhdissa ja byrokratiaa lisätään sitä vauhtia, että kohta ihmisten kaikki aika kuluu lomakkeiden väsäämiseen, puhumattakaan, että täytyy olla pähkähullu ryhtyäkseen yrittäjäksi Suomessa. Tässä on oivallisesti kuvattu tekniikoita ja retoriikkaa, jota hybridisodankäynnissä voi käyttää oivallisesti ja ottaa toisilta elämisen oikeutuksen pois ampumatta laukaustakaan tai sanomatta ei kertaakaan. Koetahan katsoa uudestaan - pistä vaikka silmät kiinni ja kuuntele, miten sitä tarinaa viedään...masterpiece! Näin se menee, kun annat korporaatioille luvan päättää kaikesta.
Joopa joo, tuota sinä olet jauhanut vuosikausia, kohta tulee sitä ja kohta tulee tätä… Mikään ennustuksesi ”korporaatioden” tekemisistä ei ole toteutunut ja tuskinpa toteutuukaan. Mitä pähkähulluutta Suomessa yrittämiseen muka tarvitaan? Jos on hyvä liikeidea ja hyvin tehty liiketoimintasuunnitelma, niin siitä vaan yrittämään. Etkös sinä ole itsekin yrittäjä(??). (Muuten, tiedätkö ”niffe” isännöitsijätoimistoista? Minun Helsingin asuntoni taloyhtiössä etsitään uutta isännöitsijää. Voisitko suositella jotain hyvää, jos sellaisen tiedät?).