Eiköhän arvostelukyvytön ole se joka lähettelee linkkejä videoista, joiden sisällöt on selkeästi osoitettu tsoukeiksi tai vähäjärkisten höppänöiden salaliittosaastaksi. Vanhaa surkeaa kierrätyskamaa joita pikkujonnet postailevat someen. Tarkistaisit edes höpöhöpövideoitten sisältöjä ennenkuin yrität niillä vaikuttaa. Ei ole onnistunut tähän asti eikä tule onnistumaan vastakaan. Noin huonolla arvostelukyvyllä ja asioihin perehtymisellä. Säälittävää - ei muuta. Yksinkertaiset ovat usein noin ylimielisiä kun eivät ymmärrä oma kokoaan. Pienuuttaan. Ei kai tolle lääkettä löydy. Turhaa energian ja ajanhukkaa. Jääköön omaan arvottomuuteensa.
Jep... Täysin tuttu asia. Vanhoista purukumimainoksista yms. Hyvin yksinkertainen täytyy olla jos luulee -niiden "pahojen liskoihmisten"- noin massoja, sen enempää, tehokkaasti manipuloivan.
Esimerkkiin viitaten ainakin amerikkalaiset uskovat viestistä päätellen, että sillä voidaan estää vallankumouksia. Se on sitten erityyppinen ongelma, ellei luota alan pioneerien osaamiseen. Madison Avenuella on luotettu ja hyvin se on luonut leiville. Heidän copynsa kirjoittavat tarinat, joita me luemme historiankirjoituksena kouluissa ja vaikkapa sotien narratiiveina Ukrainassa, Venezuelassa, Iranissa, Libyassa, Irakissa ja Jugoslaviassa. No, tässähän on vain yksi tekniikka, jolle altistumista katsoja ei itse pysty todentamaan normiolosuhteissa ja kun ottaa huomioon mittakaavan, jolla meidän käytöstämme profiloidaan ja valvotaan verrattuna siihen, minkä verran meille kerrotaan edellä mainitusta toiminnasta, voisi kuvitella em. tekniikoiden olevan käytössä niin säätiedotuksessa kuin lottoarvonnassa ja urheiluruudussakin. Ei tätä porukkaa muuten saisi uskomaan siihen, että kannattaa äänestää ja poliitikkomme ovat meidän asiallamme.
Stadissa(mme), piipahdin . . . Edit (alla): Vasemmalla mielenkiintoisesti muuttuvaisesta videoteoksesta ruutu Maria Simnett, Leda oli joutsen Oikealla Laila Pullisen Kuuma kuoppa Taidan piipahtaa uudelleenkin Kiasman Nelivärisessä unessa.
Kun laittaa kuvia käynneistään vaikkas taidenäyttelyissä ja siinä näkyy teoksiakin olis ehkä ok ilmoittaa niiden tekijät. Edes. Jopa muutakin taustaa kuten teoksen nimi, näyttely sijainti jne. Ei ihan tuohon liittyen: Nykyään lisääntynyt myös kuvien lainaaminen ilman lähteen ilmoittamista kuin olisivat postaajan tekeleitä. Semmoinen paitsi holtitonta niin myös muutenkin kyseenalaista. Milloin on joku 60 -luvun "hassu" volvokuva laiturilta yms. (Kuvaajana oli ollut Hans Johansson). Vaikka huonot tavat ja välinpitämättömyys lisääntyvätkin niin ei välttämättä itte tarvitse mennä mukaan... Vai onko ihan pakko? edit. *anteeksi*
Lähde/viitemerkinnät tosiaankin tuntuvat nykypäivinä unohtuvan (koitin lisätä ylle). Pösilöt (täysin harkitsematonta ristiretkeläisten puuta-heinää paasaavat) maailman johtajat antavat piittaamattomuudellaan jatkuvaa _esimerkkiä_ ja samalla kannustavat vaikkapa AI-kehittelijöitä yhä edelleen tehokkaammin varastelemaan sisältöjä (jo orastavista idea-asteidemme ajatuksista). Talouskasvu(mme) ilmeisesti vaatii poistamaan lähde/viitemerkinnät, jotta jokaisella on (jo teoreettisuuteensa tukahtuva) mahdollisuus omia mahdollisimman suuri (/tarpeeton) osa itselleen? Usuttavat samalla vaikkapa (tällä viikolla) myös pienten (pohjois)maiden (pösilöitä) ministereitä väsäämään verohelpotuksia itselleen ja "hyvien kamujensa" kykenemättömiksi kasvatetuille jälkeläisilleen, hetkellisesti ailahteleville tukijoilleen,-) Omalla tavallani nautin tilanteesta (ihanaa, jotta meillä on edelleen suoraselkäistä lehdistöä/asiantuntijoita. Nytkin vain yksi artikkeli käänsi orvot, purrakseen viritetyt sakset).
Still-kuvia kävin (kaapelitehtaalla Stadissa) tsiigailemassa. Myös ingen/gööreille (/humanisteille /kasari-ysäri nostalgikoille) ihan "must" valokuvanäyttely. Hopi hopi, "sattuma ohjaa onnekasta kulkijaa". . . . Johdantoa Malla Hukkasen mainioista "kaappi(/promootio)kuvista" 36. Film still – Malla Hukkanen | Suomen valokuvataiteen museo
Nervanderinkadulla "Maamme, kaikkien" Stadissamme, taas piipahdin. Muun muassa jalkapalloilijain (satakuntaliitosta/toista? vuotta vanha) uniformu tai koko-nainen seinätapetti täynnä mielipiteitämme tai vaikkapa pelkkä nuoruuksien nahkatakki lasisine housu(/hame)ineen pisti hymyilemään, kirkkaasti. Teoksen tekijän (räätälin/somistajan/taitelijan) nimi hukkui, josko joku pelastaisi? . . . Edit: Maasta (jo etukäteen) poimittavia omenoita, toukokuun puoliväliin asti auki.