Kuvasin nikon f 100 kameralla ja sigman 50 mm 1,4 lasilla 36 kuvan rullan värinegaa Ektar 100 ja päiväys 10/2011 joten ei varmasti vanhaa.Vaimo kävi kuvat hakemassa kuvaamosta x ja tulos kamala,värit hailakat ja oudot.Joka kuvassa pitkittäisellä sivulla oranssi/pinkahtava raita.Laitoin kuvia joista voitto päätellä.Harmittaa kovasti,ja aion kyllä puuttua asiaan,mutta onko filmin vai kuvaamon moka?? t kimo edit kuulema kuvaamossa puhuttiin jostain vanhasta filmistä???
Vs: Mistähän kyse Eihän vaan takakannen tiivisteet ole jostain syystä päästäneet valoa sisään? Vaikkakin kovin on tasaisesti mennyt jos näin olisi asia.. Tai ehkä jopa filkkarulla jotenkin maanantaikappale että päästänyt molemmista päistä aavistuksen verran valoa. Aikamoiset selitykset nämä mutta kaikki on mahdollista?
Vs: Mistähän kyse Valovuodolta näyttäisi. Mutta missä vaiheessa? Ei kai rulla ole ennen kameraan laittoa ollut auringonpaisteessa ilman suojakoteloaan?
Vs: Mistähän kyse ei ole ollut mielestäni.Isekkin ajattelin tuota mutta olen aika monta rullaa kuvaillut filmejä ja ei ne ole vuotanut kyseisellä tavalla.
Vs: Mistähän kyse Niin onhan noi virheet näkyvissä myös negassa? Ei olis ihan mahdotonta että paperissakin vikaa, toki jos on negassa niin sithän ei. Voisko koko rulla valottua molemmilta laidoiltaan noin vähäsen, aika eksoottista että molemmat päät olis vuotanut ite rullasta. Syyttäisinkö kameraa vai kuvantekopaikkaa? Jaa-a. Aika harvassa minilabbiksen filkkakehityksessä se filmin valottuminen on edes mahdollista edes. Tosin ainahan kaikki on mahdollista.
Vs: Mistähän kyse Näyttää tosiaan valovuodolta mutta on kyllä vaikea sanoa. Kameran laskisin pois jos edellinen rulla on ollut OK. Filkkarulla viallinen tai minilabissa joku kämmi ehkä? Ektarin värit muuten menee mun vähäisten kokemuksien perusteella aivan pyllylleen jos sitä ylivalottaa ja hakee valotusta varjokohdista normaalin värifilkan tapaan. Itse lasken sen "diafilmiksi" ja valotan kirkkaiden kohtien mukaan.
Vs: Mistähän kyse Epäilisin että kuvanvalmistamossa häikkä on joka tapauksessa tullut. Kameran valovuoto tuskin olis noin tasainen ja jos ei niitä ole näkynyt muutoin. Voit tietysti jatkaa kuvailua ja katsoa taas seuraavalta rullalta. Filmin vikaa en pitäis kovin todennäköisenä vaikka eihän sitä tiedä. Entäpä skannauspuoli? En kyllä osaa sanoa voiko tuollainen siitä edes johtua. Mutta katsopa ainakin niitä negoja tarkemmin.
Vs: Mistähän kyse Filmikasetin vuotaminen ei kuulosta uskottavalta. Samanlainen vuoto molemmissa päissä on vaikea saada aikaiseksi. Lisäksi filmikasetin vuoto valottaisi filmiä ainoastaan silloin kun se on poissa kamerasta eli jälki olisi erilainen filmin toisessa päässä (voimakkaampi toisessa päässä filmiä). Ehkäpä minilabbiksen jokin valotiivis kansi ei ole kunnolla sulkeutunut. Miltä filmin päät näyttävät? Siis ne osuudet joissa ei enään ole kuvia.
Vs: Mistähän kyse negoja on katsottu luupilla samat raidat siellä näkyvät.Turha kai sinne on mennä vaatimaan mitään,voivat syyttää filmiä ja filmin ostopaikassa kuvaamoa.
Vs: Mistähän kyse MV:ssä ei todennäköisesti näy mitään sillä eihän tämä ole tummuus vaan värimuutos. laittaisin supernopeata filkkaa kameraan ja kohdistaisin spotin saumoihin, siitä sitten näkisi aika selvästi.
Vs: Mistähän kyse Ei näyttäisi. Kinorulla jos saa valovuotoa, niin kyllä se valottuisi hieman eri tavalla. Jo performointi aiheuttaisi jälkiä. Epäilisin viallista emulsiota, onko samaa emulsiota useampi rulla? Jos on niin testaa ja sitten vaihtoon. Labbistakin epäilisin, vaikka ei ne mitään myönnä. kapa kapa