Jos jotakuta toista kiinnostaa, puolustusvoimat on poistamassa muutamaa suurennuskonetta. Myyntipaikkana on huutokaupat.com sivusto, joten noiden hinta saattaa vielä nousta. Mutta vlttämätt kahden viikon myyntiajan aikana ei kuitenkaan kovin paljoa. Itse en ole mitenkään kaupoissa mukana. Kunhan toin tarvitseville tiedoksi Esa Haapaniemi Jyväskylä
Vs: Ison koon suurennuskoneita Ompas hienoja pelejä! Noi tarvii jonnii verran tilaa, mutta iso kokoa ei tehdä pienessä tilassa. Ainakin seurojen kannattaisi miettiä näistä itselleen kunnon peliä: Tässä vielä löytämäni laitteet suoralla linkillä (12 päivää aikaa tarjota): https://huutokaupat.com/fi/v/267141?ref ... fid=267155"]https://huutokaupat.com/fi/v/267141?ref=kohdesivu&refid=267155 https://huutokaupat.com/fi/v/267133?ref ... fid=267155"]https://huutokaupat.com/fi/v/267133?ref=kohdesivu&refid=267155 https://huutokaupat.com/fi/v/267155 Ja löytyy tällainenkin: https://huutokaupat.com/fi/v/266892
Vs: Ison koon suurennuskoneita Miten ilmakuvien kehitys eroaa ison formaatin kuvista? Negakoko vielä isompi?
Vs: Ison koon suurennuskoneita Filkka voi olla melkein LP:n levyistä ja sitä on rullassa PALJON, parhaimmillaan satoja metrejä. Kehityskoneet ja niiden automatiikka on erikseen suunniteltu tuollaiselle.
Vs: Ison koon suurennuskoneita Noita ison koon rullafilmeja oli ennen kaytossa ihan normi kuvaamisessa, ja kasetteja ja jopa filmeja nakee viela kaupan. http://www.piercevaubel.com/cam/accessories.htm Tossa on jotain eri malleja kun rullaa alaspain "Roll Film Holders" kohtaan. Filmia oli tarjolla ainakin 7" levyisena, mutta muistakasen olen nahnyt myos 8x10 periakin. Ne jai tohon ilmakuvaukseen varmaan lahinna sen takia, etta filmia piti pystya siirtamaan etana.. ja on helpompi tehda motoroitu rullafilminsiirto kuin laakojen. Tosin lasilevyt oli varmaan se hifein filmi ilma- ja tiedekuvaamiseen, koska alusta oli stabiili.
Vs: Ison koon suurennuskoneita Kaveri oli joskus 90-luvulla ilmakuvaajana, kuvasi ilmeisesti tällaisella: http://www.nts-info.com/inventory/map/362%20-RC30%20Aerial%20Camera%20Lens%20UAG%20S%20.htm Tuossa näkyvät nuo filmikasetit, noillahan kuvattiin tosiaan satoja ruutuja per sessio, olivat tietokoneohjattuja. Laakan kanssa ei olisi mitenkään mahdollista. Filmit kehitettiin koneella.