Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mistä suodatinkalvoja?

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana Mahe, 8 Kesäkuu 2007.

  1. Mahe

    Mahe Member

    454
    3
    18
    Sattuisko joku tietämään mistä sais ostettua punasta, keltasta yms. kalvoa jota voisi käyttää suodattimena objektiivin edessä? Tarttis noitten suotimienkin käyttöä opetella vaan objektiiviin ruuvattavat tai cokinhärdelliin sopivat muovinpalat maksaa turkasesti tarvittavassa koossa (Flektogonissa on kukkaron kannalta vähemmän miellyttävä 86mm:n suodinkierre) joten ajattelin etä vois ensin kokeilla ihan pitelemällä kalvoa obiskan edessä jos niitä kalvoja vaan löytäisi jostain järkihintaan.
     
  2. Vs: Mistä suodatinkalvoja?

    Fimekosta saa Leen värikalvoja, jotka on tarkoitettu valojen eteen. Eivät maksa paljoa, kun ovat valoneteen tarkoitettuja. Aiheuttavat varmaan vain raivopäisyyttä objektiivin edessä?

    T. Kerkko.
     
  3. Vs: Mistä suodatinkalvoja?

    Leet saattavat olla ongelmallisia, koska niitä ei ole tarkoitettu kuvauskäyttöön. Perinteisiä valokuvauskäyttöön tarkoitettuja gelatiinifilttereitä saattaa olla vähän vaikea löytää Suomesta, kiitos Kodakin nykysysteemien, mutta niistä löytyy kunnollista kalvoa vähän isompaakin kokoon (joskus reilut parikymmentä vuotta sitten, kun puuhastelin jossain no-budget leffatouhuissa, meillä oli reilun neliömetrin kokoisia Wratten-kalvoja korjaamassa keinovaloja, luonnonvaloa ja filmiä oikeaan väritasapainoon).

    Mutta... ...eivät noi Wrattenitkaan ole mitään halpaa tavaraa.
     
  4. joelbw

    joelbw Member

    93
    0
    6
    Vs: Mistä suodatinkalvoja?

    Cokinin P-sarjan suotimet 82mm x 82 mm saattaisi riittää testikäyttöön. Hinta Telefotossa n. 18€/kpl. X-sarjan, 118mm x 118mm onkin jo sitten tyyriimpää, 45 - 49€/ kpl.
     
  5. RB

    RB Well-Known Member

    9 431
    1 277
    113
    Vs: Mistä suodatinkalvoja?

    Fimekosta saa myös Leen suodinjärjestelmiä jotka on tarkoitettu optiikan eteen. Aika hintaviahan ne ovat, mutta hyviä.
     
  6. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48