Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ongelma Lightroom 5 käyttöönotossa

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana saloma-3, 5 Lokakuu 2013.

  1. saloma-3

    saloma-3 Well-Known Member

    1 960
    731
    113
    Hyvä foorumilaiset. Voisikohan joku keksiä missä vika!
    Latasin äskettäin ostamani LR5 Macbook Airiin  OS v10.7.5. Installointi minusta onnistui. Kun sitten käynnistän ohjelman, tulee viesti An error occurred when attempting to change modules. Tämä ikkuna häviää painettuani OK. Lisäksi on ikkuna, joka tiedottaa päivityksen mahdollisuudesta. Tästä ikkunaa ei voi sulkea, vaan se jää roikkumaan tekipä mitä tahansa. Itse ohjelma näyttää valkoista ruutua, ainoastaan yläreunan menu ja alareunan pari nappia näkyvillä. Menu sinällää reagoi, mutta mitään ei pysty tekemään. Mm preferences ei avaudu.
    Adoben online chat lupasi palata asiaan maanantaina.
     
  2. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Ongelma Lightroom 5 käyttöönotossa

    Jos hakisit adoben sivuilta (miten ny toimivatkaan) uusimman version?
     
  3. saloma-3

    saloma-3 Well-Known Member

    1 960
    731
    113
    Vs: Ongelma Lightroom 5 käyttöönotossa

    Uusi versio voisi auttaa, mutta täsmälleen sama vika oli aikanaan LR4 kokeiluversiossa. Silloin Adobe ei palvellut, koska kauppoja ei ollut tehty.
    Minkään muun ohjelman kanssa ei ole ollut mitään vaikeuksia (Elements, Aperture,Nikon NX2, Nik-software).
     
  4. Vs: Ongelma Lightroom 5 käyttöönotossa

    En itse oikein ymmärrä mitä lisäarvoa LR antaa noiden jo omistamiesi ohjelmien lisäksi.
    Itse luopunut jo ajat sitten LR:sta enkä ole kaivannut mitään sen ominaisuuksista jälkeen päin.
     
  5. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 17 Maaliskuu 2019
  6. Vs: Ongelma Lightroom 5 käyttöönotossa

    LR5:n uusin versio on 5.2. Hae tuo päivitys joka tapauksessa niin menee pois kummittelemasta.

    Seuraava kysymys on sitten mikä Air, miten paljon muistia, millä levyllä LR:n katalogi, millä kuvat, miten paljon kuvia... Olethan korjannut oikeudet levytyökalulla ja optimoinut tietokannan ennen LR-päivitystä. Hiukan tuntuu, että Airisi ei yksinkertaisesti jaksaisi.
     
  7. saloma-3

    saloma-3 Well-Known Member

    1 960
    731
    113
    Vs: Ongelma Lightroom 5 käyttöönotossa

    Uusin 5.2 haettu. kuvia ei ole juurikaan aikaisemmassa versiossa, koskapa se ei koskaan toiminut.
    Täytynee viedä kombo kirjakauppaan, josta ostettu. Ehkä selviää siellä. Mcbook air on  n vuoden vanha, eikä mikään muu ohjelma ole koskaan tökkinyt - paitsi LR 4 ja 5.
     
  8. saloma-3

    saloma-3 Well-Known Member

    1 960
    731
    113
    Vs: Ongelma Lightroom 5 käyttöönotossa

    Lightroom lähti sitten takaisin Adobelle ja rahat palasivat ostajalle.. Ei saatu toimimaan. Onneksi muut ohjelmat pelittävät varsin kattavasti. Eipä ole vastaavaa ennen koettu.