Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Kannattaisikohan julkaista F7, jossa olisi kaksi kertaa F5:sta suurempi akku, kamera senkun paranisi. Monikäyttöisyys ainakin. Kukapa ei sitä haluaisi, superproomallia. F6 olikin ikävää takapakkia. Ei ainakaan jartsan tapaiset tosimiehet semmoista naistenkameraa...johan siinä nauraa harrastajatkin. ;-) Sinänsä voi kysyä miksi tämä alkuperäinen kysymys on esitetty, kun pitää olla kino -ja on jo ostettu se f5, jonka luulee olevan paras. Tää on niin tätä näiden vanhenevien kameranörttien kaa: "ostin f5-kameran onko siis jees, tai ees paras?" ;-D
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Näppärästi Osku yrittää vääntää haluamakseen Ehkä en ole uutta kinoa ostamassa, kun on jo se käypä F5, hahmottelen sen vaihtamista johonkin isompaan kokoon. Mulla on varmaan seisemän vanhaa filmipokkaria mukaan lukien panasonikin zoom pokkari joka oli hurja 80-luvun lopussa, ne menee kivasti taskuun.
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Jossain määrin sen "parhaan kameran" valintaan voisi vaikuttaa sekin, mitä pääasiassa kuvaa. Maisemat ja potretit ovat eri lailla kuvattavia, ja kamerallakin hiukan eri ominaisuudet ovat painotuksessa päällimmäisinä. Potretteja toki kuvataan laakavehkeillä, eikä siihen mitään estettä ole, mutta peilikeskari on kätevämpi. Repparia tehdään (ainakin tehtiin) 4x5 tuuman pressikameroilla, mutta Leicaa väitetään niissä jutuissa näppärämmäksi. Maisemaan laajakanttinen 6x8 tai 6x9 on näppärä, ellei halua laakojen kanssa lutrata. Itse ottaisin vaikkapa Fuji 690 GWS:n reppukameraksi ja Mamiya RB:n potretteihin. Jos siis kemiallisesti vedostettavaa negaa haluaisin valotella.
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Katselin W.Wegmanin puukameraa, ja siitäpä tuli mieleen jartsalle aika optimaalinen filmi- polavärkki. Wegman kuvaa tuolla ihan luonnossakin. Tosi ei yksin, mutta sehän on vaan sitä yhtenkuuluvaisuutta, jota tässä taas lienee haettu. http://www.bwphotopro.com/Site/Polaroid_20x24.html
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Oli muuten melko kiinnostavan pieni syväterävyys vielä kokoraatopotreteissa.
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? On vain yksi oikea kameramerkki : Leica. Muut ovat ihan spurguja viritelmiä. Kaikkihan tän tietää. T Leikamies Edit : Hasselplaati on kyl kans aika hyvä. Mut muut ovatki sit ihan semmosii susii vaa. Kandee sijoittaa laatuun (näis fotaushommeleissa) eikä mihkään skeidaan ! T Leikamään (of korsetti ai äm)
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Ei millään pahalla: kuriiri kiikutti iibeistä ostamani lähes käyttämättömän GW690III:n. Nyt pitää opetella uudelleen kuvaamaan... Kuusysi on niin kätevä, kun se ei ole liian pieni eikä liian iso...ja siitä voi keskustella vaimonkin kanssa...
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Sopiiko asintuntijoilta kysyä 9X12 filkasta? Onko sitä saatavissa Suomesta ja mihin hintaan? Valmistetaanko sitä vielä ja ketä?
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Joitain laatuja valmistetaan ja eiköhän kauppias Hovihankkija tilaa jos kysyy? 9x12 kasetteja varmaan kannattaa ottaa haltuun varoiksi jos tarjotaan (mutta kympillä pitäisi saada jo useampia) eika kaikkea filmilaatuja ole yleensä tarjolla. 9x12 filmiä ostin Saksasta postimyynnistä. 4x5 tuumaa on yleisempi ( ja kasetit myös kalliimpia) Samoilla objektiiveilla tulee ero kuvakulmaan ja käytettävissä olevaan siirtovaraan piirtoympyrällä. 4x5'' = 10,16x12,7cm. Kasetti ulkomitoiltaan sama. Tarkista sentään mitä filmiä on tarjolla. 9x12 on puolen maailman perinteinen koko. Tuumakoon ennustettu voitto siitä ei koskaan tapahtunut varsinaisena filmiaikana.
Vs: Mikä olisi ultimate filmi kamera? Taitaa se olla niin, ettei 9x12cm löydy nykyään värinä. Mustavalkoista löytyy ainakin: Ilford, Fomapan, Adox/Efke. Telefotossa Helsingissä taitaa olla paria laatua 4x5 filmiä niin mustavalko-, värinega- kuin diakategorioihin kuhunkin - ellei sitten ole loppu.