Vs: Mikä keskikoon kamera... Tämäkin menee lievästi ohi aiheen, koska kyseessä ei ole Hasselbladin mallinen järjestelmä. Minäkin mietin pitkään minkä keskikoon järjestelmän hommaisin, ja päädyin nyt Mamiyan TLR settiin. C330F runko ja 55, 80 ja 135mm objektiivit, tuoreinta sarjaa. Päätökseen vaikutti järjestelmän edullisuuden lisäksi se että tykkään TLR kameroilla kuvaamisesta. Yashica-Mat vaan ei oikein tarjoa riittävän laajaa kuvakulmaa ja viihtyy vähän huonosti jalustalla. Toinen vaihtoehto olisi ollut juuri Mamiyan RB tai RZ 6x7.
Vs: Mikä keskikoon kamera... Kauppojen hinnat ovat korkeahkoja, mutta laitteet on huollettu ja ovat kunnossa. Googeta vaikka google.se:stä. Käyttökelpoista tavaraa on saanut ruotsin huutonetistä eli tradera.comista. Hinnat ovat joskus olleet ostajaystävällisiä, kun tarjontaa on ollut. Nyt tarjonta on tasaantunut, mutta voi olla vain kesäloman syytä. Sivustolla on oma osasto "mellanformat".
Vs: Mikä keskikoon kamera... Kattelin fotosidan.se:sta ja tradera.comista mutta ei kovin laajasti ollut keskikokoa tarjolla. Kumpi on kannattavampi maisemakuvaukseen mamiya rz67 +75mm 4.5 shift vai 645 super +45mm 2.8
Vs: Mikä keskikoon kamera... Formaatin puolesta RZ, liikuteltavuuden puolesta 645. RZ on melkoinen rohjake.
Vs: Mikä keskikoon kamera... Ihan noviisina haluaisin kysyä, että mitä ylivoimaista on Hasselbladissa (/Hasselbladin tyylisissä järjestelmissä) keskikoolla/ylipäätään kuvattaessa? Tuntuu kuitenkin olevan todella suosittu ja arvostettu merkki... Ja huomattavan kalliskin.
Vs: Mikä keskikoon kamera... Hasseli on croppikamera. Vain jos tyytyy neliskanttisiin kuviin tai käyttää 6/4,5 perää, niin ei tarvi cropata. 6,45 on vain pieni.
Vs: Mikä keskikoon kamera... Volvoa voidaan verrata Mersuun, Mersua ei tarvi verrata Volvoon. Gimppiä verrataan Fotariin, Fotaria ei tarvi verrata Gimppiin. Voigtlanderia voidaan verrata Leicaan, Leicaa ei kukaan vertaa Voigtlanderiin. Mamiyaa voidaan verrata Hasseliin..
Vs: Mikä keskikoon kamera... No no..... 67 Mamiya on joka suhteessa ylivoimainen Höblään verrattuna. Sikäli sitä voi tosiaan verrata. Ikävä kyllä myös koko ja paino..... 645 on mopo.
Vs: Mikä keskikoon kamera... Mamiya on sentään "alkuperäinen" (kaikkihan toisiaan kopioi) tuote, Hartbleitit ja Kievit saksalaisten kopioita. Jos ei välttämättä kaipaa 6x6-kuvasuhdetta, 6x4,5 on ihan hyvä vaihtoehto 6x7:lle. 645 on perinteisen kinofilmin mallinen, mutta selvästi suurempi. Kyllä siitäkin harrastelijatarpeisiin löytyy "tehoja" ja suurennuskapasiteettia. Monet ei tykkää 645-formaatista, koska se on "steroideja käyttävä kinofilmi". t. Onnellinen Mamiya M645 1000s:n omistaja
Vs: Mikä keskikoon kamera... RB/RZ on kiva. Suuri nega ja kääntöperä. Ja vaihtoperähän luonnollisesti kuuluu keskariin. Tosikameran tuntua.
Vs: Mikä keskikoon kamera... 6x9 on myös perinteinen kinofilmin mallinen ja mielestäni mukavampi fomrmaatti kuin 6x4.5, joka on ihan kiva sekin.
Vs: Mikä keskikoon kamera... Mulla on ollut bronica 67,rolleiflex ja hasselblad. Kyllä mä näistä hasselin valitsisin. Pieni, mutta vaihdettavat optiikat, jos haluaa. Paljon käytettyä tavaraa myynnissä. T Jukka
Vs: Mikä keskikoon kamera... Jokainen aina nyt omiaan kehuu, on se sitten vaikka 6x4,5 tai 6x9. Harva käy useimpia malleja koskaan läpi, mutta useimmiten nämä Kievit ja Zenzat on siellä alkupään harrastelijoiden "suosikeissa". Eikä moni edes oikein tajua, miten hankala jollain RB:llä tai Pentax67:lla on ulkona edes kuvata. 6x4.5 on aina ollut musta melko turha formaatti, kinofilmi on tätä vasten monta kertaa järkevämpi. ESemmoselle, joka rajaa kuvan jo ottaessaan, joku 6x6 tuottama neliö on itsessään houkutteleva.
Vs: Mikä keskikoon kamera... ^ Mikä tekee Pentax 67:n hankalaksi ulkona? Luulisi että siinä vasta helppo, kun on kinarin tyylinen tankki? Tietääkseni oli muotikuvaajienkin suosiossa ja yksi kuuluisia käyttäjiä on Arno Minkkinen. Mamiya RZ on tuttu. 67 ei ole tuntunut vain oikealta muodolta. Pentax 645 oli minulla myös hetken. Se oli mainio, pidin kovasti. Jos en käyttäisi kinoa, siinä olisi kamera. Mutta Hasselblad on se, mihin jopa palaa. Siinä on ihan hyvässä muodossa 66 formaatti. Jotain taikaa siinä on, se blumpsahtava laukaisukin. Omat omituisuutensa mukana kuitenkin, ei täydellinen. Kameranvalinnassa pitää saada niistä ihan omat kokemukset, viitsiikö niitä kantaa ja muuta sellaista tutkailla. ------------------------------------ Jälkisanat. Itse asiassa, jos osaisi järkevöittää ja yksinkertaistaa välineitä, yksi ja ainoa minun filmikamerani voisi olla 645.
Vs: Mikä keskikoon kamera... pentax 6x7 on ulkona ihan kätevä kunhan ei lataa liian hidasta filmiä jotta on varaa pitää suljinajat riittävän nopeina... ja kunhan käyttää kaulahihnaa ja puukahvoja Mietin itse joskus että jos Karen Nakamura jaksaa roudata P67:aa ulkona niin niin jaksan minäkin.