No niin, pari filkkaa on nyt saatu kehitettyä ja skannattua. Jotenkin lopputulos pyrkii koko ajan olemaan ylivalottunutta ja loivaa. Ensimmäisessä filkassa vikana oli, kun F3:n valotuksen korjaus oli säädetty +2:een. Oma moka. Nyt toinen rulla tuli kuvattua F100:lla ja filmin herkkyys tuli DX-koodattuna (tarkistin, että oli koodautunut oikein: PlusX, 125 ASA). Eli valotus pitäisi olla kunnossa siltä osin. Kehitys oli Rodinal 1+50/13 min (PlusX). Jostain syystä kuitenkin skannatut kuvat ovat yhä hyvinkin vaaleita ja loivia. Kirkas pää puhki ja tumma pää olematon. Mielestäni silmämääräisesti ja valopöydällä luupin kanssa katsottaessa kuvat eivät ole ihan niin heikkoja. Tosin edellisistä mv-kuvauksista on sen verran aikaa, ettei enää perstuntuma kerro mikä on oiken valottunut nega. Kysymys kuuluukin, että tekeekö skanneri lähtökohtaisesti loivaa jälkeä perusasetuksilla mv-negoista? Skanneri on siis Coolscan V ED ja softana Nikonin oma. Kannattaisiko kokeilla jotain toista softaa? Tai löytyisikö joltakin hyviä perusasetuksia Nikon omaan softaan, jolla voisi kokeilla? Negassahan ylivalottunut kohta on tumma, joten negaa ylivalottamalla pitäisi kai saada noista puristettua lisää tehoja irti. Nyt myös mustat jäävät vaaleiksi, joten siltäkin osin tuo valotus voisi korjata asiaa. Oikeastaan kai se kysymys on, että osaako skannerin softa säätää valotusta skannerissa ihan "oikeasti" vai tehdäänkö muutos vain softalla? Jos kyse on jälkimmäisestä, ei liene muuta mahdollisuutta kuin tehdä säädöt Lightroomissa tai Photarissa. Sama juttu, jos tekee softassa "curves"-säätöjä, niin lieneekö sama tekeekö ne skannerisoftassa vai Photarissa (Lightroomin curves on aika säälittävä). Ja ennenkuin kukaan ehtii sanoa, että mitä jos kokeilisit itse, niin kerron että sen aion tehdäkin, mutta onko kukaan muu törmännyt tähän? Viimeinen, täysin poissuljettu mahdollisuus, on se etten vain osaa kuvata enkä kehittää...
Vs: MV-filmin skannaus -> ylivalottunutta/loivaa pukkaa Viikonloppuna juuri testailin Coolscan V:a ja kehitin TMax100:sta. Samalla skannailin testiksi muutaman vanhan värifilkan ja dian. -Coolscanin +Nikon Scan 4.0.2 (XP:lle) jälki tehdasaseetuksilla on melko kontrastikasta ja saturoitunutta jälkeä. -Mun kehitysprosessi (ständiä Rodinalilla) tuottaa yllättävän laajan sävyalan ja kontrastit ja tuntui että Nikon vielä vahvisti tuota. Olin positiivisesti yllättynyt. Miten jos kokeilisit vetää Nikon Scannista tehdas asetukset takaisin...ihan siltä varalta että jokin asetus on jäänyt hassusti väärin ? Esimerkiksi ICE:n käyttäminen mv-filkkalla tuottaa juuri tuon näköistä jälkeä: Joko mustaa tai valkeaa mutta sävyt ovat täysin hukassa. Mä palautin tehdasasetukset laitteeseen ja hyvin tuntuu niillä (ainakin vielä) toimivan. Ei tarvitse juurikaan twiikata kuvaa....no vähän curvesia joskus mutta siinäpä kaikki. Palautus-resetointi löytyi josta NikonScannin valikoista.
Vs: MV-filmin skannaus -> ylivalottunutta/loivaa pukkaa Itse olen skannannut mv-negat jo monen vuoden ajan Vuescan softalla josta klikattu kaikki muu pois paitsi "restore fading" on aina päällä. Sit vaan histogrammista katsoo ettei leikkaa kummastakaan päästä ja thäts it. Todella helppo ja nopea tapa skannata ja tosi harvoin tulee ruutuja joita ei ole helppo fotarissa säätää (ainoostaan jos on todella yli- tai ali valottunu). Noi "restore fadingit" ei sit ole yhtään hyvä idea värikuviin. Mustavalkoisissa se taas yleensä aina korjaa hyvin sävyt ja kontrastit "järkeviksi". Ei tule koskaan sellaisia "joko mustaa tai valkeaa, mutta sävyt ovat täysin hukassa" - kuvia.
Vs: MV-filmin skannaus -> ylivalottunutta/loivaa pukkaa Jahas, nyt alkaa selvitä. Ehkä. Eka kuva on skannattu asetuksilla "Neg (Mono)" ja "Grayscale". Toinen asetuksilla "Neg (Color)" ja "Grayscale". Pienehkö ero histogrammissa. Tässäkö se syy nyt sitten oli/on? Mikähän tässä voi olla takana? ICE on pois päältä molemmissa (kuten tuossa esimerkki BW-asetuksista kertoo).
Vs: MV-filmin skannaus -> ylivalottunutta/loivaa pukkaa Olen huijannut kinofilmiskanneria omasta mielestäni aika onnistuneesti kertomalla materiaalin olevan väridian. Roskanpoisto toimii, tulos sangen loiva mutta laaja sävyalue tallessa. Skannerina Minoltan Scan Elite II, joka tekee kuvista 16-bittisiä. Digital Film Scanners - Minolta Dimage Scan Elite II Film & Slide Scanner Review, Information, and Specifications Mahdollisuus myös moninkertaiseen skannaukseen, joka auttaa joskus oikein vaikeiden Kodachrome-diojen kanssa, mutta en ole havainnut sen auttavan mv-negoissa.
Vs: MV-filmin skannaus -> ylivalottunutta/loivaa pukkaa Ei toimi roskanpoisto, ei ainakaan ICE tai muu infrapunaan perustuva. Muunlainen voi toimiakin (ovat vaan yleensä surkeita ja hävittävät vielä enemmän muutakin kuin roskia kuin ICE), mutta Nikonissa ainakin mukana tulee ICE. Muutenkin riippuu varmasti siitä softasta, että auttaako tai kuinka paljon auttaa positiivina skannaaminen.
Vs: MV-filmin skannaus -> ylivalottunutta/loivaa pukkaa Minolta Scan Dual IV:n kanssa joudun kertomaan skannerille että materiaali on väridiaa ja skannaamaan sen värillisenä. Tuloksena sitten negatiivinen skanni filmin ominaisväreineen (+ mahdollisen värjäävän kehitteen tuottaman värin kera). Photoshopilla sitten koneellisesti teen skannauksen jälkeen kaikille kuville toiminnot grayscale ja invert. Tuloksena nättiä mv-jälkeä jota on helppo työstää ja rakeisuuskin vähenee. Tällä tavoin pääsee myös hyödyntämään värjäävien kehitteiden tuomaa maskaus-etua, joskaa ei läheskään yhtä tehokkaasti kuin oikealla mv-papreilla. Osin ongelmat ovat skannausohjelmista riippuvaisia (elleivät täysin). Esim. Vuescanilla minoltalla saa jo ok jälkeä (en ole verrannut vue:n väridia-skannaukseen). Epson V700 tuottaa liki yhtä hyvää jälkeä mv-nega -moodissa kuin skannattuna väridiana.