Vs: Hienoa kukkahattutädit Näinhän se opettiin jo meillä kauppakorkeassa,että tärkeintä on löytää syyllinen ja tämä on kotomaassa opittu hiton hyvin. Hieno juttu,Brandt tuo muutakin maahan kuin Hondia....monipuolisuus olkoon päivän sana.
Vs: Hienoa kukkahattutädit Kukkahattutädeissä ei mitään hienoa. Pilaavat nuorison tulevaisuuden haalimalla suomeen afrikan heikommin työmotivoituneen , heikommin yhteiskuntaan sopeutumattoman ja rikollisemman rodun joka on pelkästään suuri taloudellinen rasite suomelle. Ruotsi hyvä esimerkki maahanmuuttajien aikaansaamista hulinoista joita poliisikin karttaa.Ihmisellä täytyy olla vamma kokonais näkemyksessä jos holtiton maahanmuutto on hieno asia ja sitä kannattaa.Halla-Ahon tyyppisiä selkeästi ajattelevia ihmisiä Suomi tarvitsee näinä sekopäiden aikoina.
Vs: Hienoa kukkahattutädit Totta, kaikki Elinkeinoelämän pölöpälälaitoksen ja kokoomuksen tyypit ovat kuulleet saman, ja väkisin jostain muualta, aika harva on kuitenkaan kauppakorkeassa ollut. Aika harva teollisuuden edustaja löytää huonolle menestykselleen syyllistä peilistä ;-) Vihollisia pisaa: valtio haluaa joskus veroja, duunarit joskus palkkaa ja asiakkaatkin joskus tuotteen ja palvelun. Ei ihme että on vaikiaa ;-)
Vs: Hienoa kukkahattutädit Monta mieltä ja monta katsantokantaa. Kaikkia ei voida ottaa joten keitä otetaan? Otetaanko söpöjä, fiksuja, tyhmiä, koulutettuja, lukutaidottomia vai keitä? Jos kaikki otetaan, tulee ahdasta. Päätöksen tekee ulkomaalaisvirasto eivät puumat tai kukkahattutädit! Sen tiedän omasta kokemuksesta, että hyvin koulutettu, töissä käyvä itsensä elättävä veronmaksaja joka vapaa-ajallaan opiskelee ja valmentaa muksujamme sai karkotuksen. Ilmeisesti oleskeluluvan saannin edellytyksenä on avuttomuus ja avuntarve noilta kukkahattutädeiltä?
Vs: Hienoa kukkahattutädit Kuka elättää ja kenet ja millä varannoilla, entä koulutus ja työllistäminen, kun maassa työllisyys senkun (yt-neuvottelut) lisääntyy ? En todellakaan ole rasisti, mutta jäitä hattuun...
Vs: Hienoa kukkahattutädit Minun mielestäni olisi kaikkien etu jos ihmiset saisivat liikkua vapaammin. Sinun, minun, hänen ja meidän etu. Lisäksi ihmisten liikkumisen rajoittaminen on moraallisesti väärin. Mitä me suomalaiset olemme rajoittamaan ihmisten tänne muuttamista. Olemme aina muuttaneet ulkomaille - Ameriikkaan, Ruotsiin, Australiaan. Ja vieläpä yleensä rahan perässä, siis elintasopakolaisina. Tämä vaan sillä, että saadaan tuokin argumentti tässä torpattua.
Vs: Hienoa kukkahattutädit On suomalaisten muutoissa pieni ero sikäli,että muutto on yleensä tapahtunut maihin joissa on työvoimalle kysyntää meillä ei tällä hetkellä oikein ole työvoimalle tarvista ellemme halua yhteiskuntaamme samantyyppistä luokkajakoa kuin esim.Arabi Emiraateissa on intialaiset hoitavat siellä kaikki ns.alempiarvoiset työt. Tulevaisuudessa jos työvoimapulaa meillä ilmenee niin sitten tilanne on täälläkin toinen ja itse toivonkin esim.hoitoalalle lisää espanjalaisia hoitajia joilla asenne muita ihmisiä kohtaan on parempi kuin meillä itsellä. Vielä sen verran kun sattui silmään tämä Heinola taas niin siellä oli eilen mielenilmaus aiheella pidetään heinola valkoisena,saas nähdä alkaako suomessakin mellakointi nostamaan päätään,toivottavasti ei.
Vs: Hienoa kukkahattutädit Totta, vaan pienellä erotuksella, että olemme muuttaneet työn perässä, eli emme ole muuttaneet toisen yhteiskunnan elätiksi Tervetuloa vaan tänne, ei siinä mitään, mutta ei minun verovaroillani, vaan tekemään työtä ja nostamaan yhteiskunnallista hyvinvointia.
Vs: Hienoa kukkahattutädit Pirun kiva jeesustella täällä, vaan kuinkas naama sitten laitetaan, kun naapurustoon muuttaa tuhat somalia ?
Vs: Hienoa kukkahattutädit Ruotsiin muutti kyllä melko paljon myös juoppoja ja rikollista ainesta, ei sinnekään kaikki ole töihin lähteneet, ovat tietysti olleet sen verran aktiivisempia kuin valtaosa suomalaisista yhteiskunnan eläteistä jotka odottavat täällä, että kaikki kannetaan eteen.
Vs: Hienoa kukkahattutädit Slussenin sissit ovat legenda, joka taitaa elää vieläkin. Haluaisin kuitenkin muistuttaa armeliaisuudesta yhteiskunnan elättejä kohtaan. Siellä on joukossa konkurssin tehneitä yrittäjiä, kaikkensa menettäneitä, ihmisiä, jotka eivät ole elättejä omasta tahdostaan. Kun esimerkiksi joutuu työttömäksi, kämppä lähtee alta ja on suuret velat niskassa, alkaa olla melkoisia ongelmia päästä takaisin duuniin näissä vallitsevissa olosuhteissa suoraan sillan alta. Toivoisin siksi maltillisempia äänenpainoja.
Vs: Hienoa kukkahattutädit Harvempi pakolainen tännekään riemusta kiljuen tulee vaikka jotkut tampiot näin kuvittelevatkin, mä toivoisin sitä ymmärrystä ja armeliaisuutta kaikille, ei vain epäonnistuneille yrittäjille tai työnsä menettäneille suomalaisille, Näillä pakolaismäärillä mitä tänne tulee ei ole mitään muuta merkitystä kuin se, että jotkut pääsevät pullistelemaan olevansa parempaa rotua.
Vs: Hienoa kukkahattutädit Jaahas, pakko olla eri mieltä. Ei ehkä kaikki tule , eikä varsinkaan kilju riemusta jos käännytetään "ajan täytyttyä"