Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Jone, 1 Syyskuu 2011.

  1. sakulju

    sakulju Member

    173
    0
    16
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Free-työläisten on keskimäärin laskutettava kaksinkertaisesti tavoitebruttoansioon päästäkseen - jos sitä halutaan verrata kiinteässä työsuhteessa samalla alalla ( toimittaja/valokuvaaja) vastaavaan summaan.

    Mutta mitä vähemmän laskuttaa niin sitä pienemmäksi se ansionosuus jää sillä kiinteät kulut pysyvät samoina. Sanoisin, että tuolla esimerkkinä käytetyllä n. 3000,00€ kuukausilaskutuksella valokuvaajan kannattaa mieluummin lopettaa ja mennä vaikka sinne päiväkotiin keikkailemaan.

    Mutta Reijo-kamppiksen ydinasia on kyllä tässä ketjussa nyt vaarassa hieman hämärtyä. Tekijänoikeudet, kustannusyhtiöiden ja freen/senttarin väliset sopimukset ja vastuukysymykset ovat tässä ydinasia. Ja minusta näiden tekijänoikeusasioiden pitäisi kiinnostaa myös kaikkia niitä harrastajakuvaajia ja puoliammattilaisia jotka koskaan kuviaan julkaistavaksi myyvät. Sillä vaikka myyt vain yhdenkin kuvan vuodessa olet silloin kustannusyhtiön avustaja eli free.

    sami
     
  2. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Päiväkotitäti ei vaan taida saada 3 300 €/kk, tuo lienee lähempänä (akateemisen) luokanopettajan palkkaa.

    K.
     
  3. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    ..
     
  4. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Ilmaisin kait jotenkin huonosti, sanoin kyllä omasta mielestäni selkeästi "alle 2000".
     
  5. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Esittämässäni laskelmassa olikin syy, miksi valitsin tuon "täällä laukussa niin pilkatun ja nälvityn " kuskihomman...Nyt ei tosin sekään vituta yhtään...kas kun oli varaa sanoa "Kiitos Ei" kaikille naurettaville duunitarjouksille. On minulla rakentava ehdotuskin tilanteen korjaamiseksi, jonka toin esille siellä Kaisaniemen keskusteluissa, mutta enemmän bullshitin  säästämiseksi jätän sen täällä julkituomatta.
     
  6. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Osaatteko muuten, nykypolven nuoret journalistit sanoa, mistä juontaa alkunsa tuo nimi  "senttari" ?
     
  7. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Taisi liittyä siihen että jutuista maksettiin palstan koon mukaan?
     
  8. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Per sentti... oikein hyvä!
    Että siitäkin luovuttiin , vaati työtaistelun, lakon jne...
     
  9. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Vihaisia Nuoria...
     
  10. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Jep, on se niin väärin, jos työntekijöille maksetaan tuloksen mukaan.  Urakkaahan siinä joutuisi tekemään...

    ----  ai niin, mikäs se tulospalkkausjuttu taas olikaan....

    PS1.  Mites toi taksijuttu?  Eiks se vielä mene per sentti?  Tai kilometri?  Lakkoon vaan, perkele!

    P.S.  Yleisradiossa herätti aikanaan median (lehdistön) huomiota, kun parilta raskaasti miehitetyltä toimitukselta ei kalenterivuoden aikana ollut valmistunut yhtään juttua.  Siinä oli päästy jo mieleiseen tilanteeseen.  Palkka juoksee, ja jos jotain tekee, maksetaan ylimääräisiä lisiä.
     
  11. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Tulospalkkaus toteutuu raaimmin yksinyrittäjillä, joita valokuvaajistakin suurin osa on. Mikä on tämä agendasi valokuvayrittäjiä vastaan? Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun se ilmenee.

    Vertauksesi päiväkotien palkkaukseen oli erittäin ontuva. Jokainen sille alalle lähtevä tietää jo koulutukseen lähtiessään mikä on palkkataso. Se on oma valinta. Asioihin voi tietysti yrittää vaikuttaa myöhemmin tuolla ilmaisemallasi "Lakkoon vaan, perkele!" -tavalla. Näinhän kunnallisella olalla on tehtykin, perkeleitä on siis muuallakin kuin yrittäjissä.

    Yksinyrittäjä sen sijaan ei useimmiten voi tietää mitkä ovat tulot vaikkapa puolen vuoden kuluttua. Vertauksesi ontuvuutta lisää vielä se, että jätit mainitsematta lomat ja eläkemaksut. Mainitsemallasi palkkatasolla jo YEL-maksut ovat luokkaa 650€/kk. Päiväkotiopettajalla on palkalliset lomat. Monessako kuukaudessa yksinyrittäjän on tienattava itselleen samanlaiset palkalliset lomat? Entä mitä tapahtuu yksinyrittäjälle sairausloman aikana? Jääkö kotiin kuten päiväkotiopettaja ja menee taas töihin sairausloman päätyttyä?

    -p-
     
  12. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Tämä on (lupaan !) viimeinen kerta kun Saken näitä HölöHölö kommentteja viitsin tsekata. Siirrän sinut pysyvästi "Tissi ja perse" osastoon!
     
  13. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Mua kiinnostaisi mikä tää Ylen tapaus ollut.. Yhtään valmistunutta juttua. Heh. Kuulostaa vahvasti hevosmiesten tietotoimiston faktalta. Ei taitaisi kanavat paljon pyöriä jos yhtäkkiä vain ihmeteltäisiin että "oho, ei sitä juttua tullutkaan.. Lähetään testikuvaa".
     
  14. sakulju

    sakulju Member

    173
    0
    16
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Tästähän mm. on kyse reilun journalismin kampanjassa. Freet tekevät jutun tai kuvituksen ja myyvät sen julkaistavaksi. Tulos on yksi juttu. Jos sama materiaali julkaistaan toisessa lehdessä tai toisen jutun yhteydessä tai jossain muussa mediassa on oikein ja kohtuullista, että siitä maksetaan lisäkorvaus koska tulos on nyt kaksi tai useampi julkaistua juttua.

    Mutta vertauksesi senttarin palstasenttipalkkion ja tulospalkkauksen kanssa ontuu. Erilaiset jutut vaativat erisuuruisia työmääriä taustatutkimuksen ja koostamisen suhteen. Kolme liuskaa urheiluselostusta pesäpallo-ottelusta tai kolme liuskaa vaikkapa taloustutkimusta valtakunnallisella tasolla eivät ole työmäärällisesti vertailukelpoisia. Ymmärrätkö tämän ja syyt miksi freet halusivat ja saivat läpi muutoksen palkkiolaskennassa aikanaan?

    sami
     
  15. Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Niin ja jos puhutaan tutkivasta journalismista, jossa asioita serataan vaikka vuoden perspektiivillä, on se vähän eri juttu kuin julkkislöpinä coctailkutsuilta.
     
  16. olliR

    olliR Member

    469
    10
    18
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    En ole oikein muodostanut kunnolla mielipidettäni tästä freekuvaajien yms. asiasta. Itsekin olen freekirjoittaja, joten on oma lehmä ojassa.

    Mutta olen tässä vertaillut tilannetta ohjelmankehitykseen. Sekin on eräänlaista luovuutta, jossa myös toistetaan hyvin paljon samoja asioita kuin ennenkin.

    Ohjelmoija, joka on palkkatyössä, saa kohtuullisen hyvää palkkaa, mutta ei yleensä hyödy mitenkään siitä, onko tehty ohjelma 10 ihmisen käytössä vai 10000 ihmisen käytössä.

    Ohjelmoija, joka tekee hommia omalle yritykselleen, saa sen sijaan yleensä sitä enemmän tuloa, mitä enemmän hänen ohjelmallaan on käyttäjiä.

    Ero kahden edellisen välillä on kuitenkin se, että yrittäjällä on riski.
    Tuloa ei tule ollenkaan, jos toinen yrittäjä tekee halvemmalla tai parempaa, eikä omaa ohjelmaa käytä kukaan. Lisäksi on myös riski siitä, että joku harrastaja tekee softan vapaa-ajallaan ja laittaa verkkoon jakoon.

    Yllättäen kuitenkin IT-bisnes pyörii kokonaisuutena ihan kohtalaisesti, vaikka tilanne on paljon muuttunut 80-luvun teini-ohjelmointipajoista ja muuttuu koko ajan.


    Toinen hyvä vertailukohta näyttäisi olevan televisio-ohjelmien tekoprosessi nykyään ja ennen.
     
  17. sakulju

    sakulju Member

    173
    0
    16
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Tällä hetkellä kyse on juuri siitä, että kustannusyhtiöiden sopimukset, jotka käytännössä ovat edellytys niille työskentelyyn, poistavat yrittäjä-freeltä mahdollisuuden saada työstään lisäkorvausta jos sille löytyy lisää ostajia/kysyntää/medioita. Lisäkäytön etu ja mahdollisen lisämyynnin tulot menevät freen taskun sijasta kustannusyhtiön taskuun. Eli tuo ohjelmistoyrittäjän tapaus ei sovi tähän vertaukseksi.


    s
     
  18. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Tekstisi termistö ja yllättävyysvirke kertoo siitä, että ymmärryksesi tästä analogisuuden alueesta ja analogisuudesta on kovin vähäinen.
     
  19. olliR

    olliR Member

    469
    10
    18
    Vs: Mielenosoitus media-alan kohtuuttomia sopimuksia vastaan. klo 16.00

    Korjaa asiaa, niin päästään keskustelemaan. Itselläni ei löydy IT-alalta kuin korkeakoulutasoista koulutusta, 18 vuotta työkokemusta suoraan ohjelmistosuunnittelusta ja edelleen työskentelyä alalla, joskaan ei softan rakentamisessa.

    Yllättävyysvirkkeestä: Nokia toki irtisanoo, mutta edelleen IT-ala on varsin merkittävä osa Suomen ja maailman taloutta. Ala muuttuu erittäin nopeasti, joka aiheuttaa jatkuvaa osaamistarpeiden muuttumista, koko ajan irtisanotaan toisesta päästä ja ollaan työvoimapulassa toisessa päässä. Kokonaisuus ei kuitenkaan todellakaan kutistu rahallisesti tai työvoimassa.

    Juuri tässä analogia on mielestäni vahvimmillaan, media-alalla on ehkä tarvetta erilaiselle osaamisella ja erilaiselle "tuotteen myymiselle". Ehkä myös erilaiselle yrittäjyydelle. Ohjelmointipuolella yhden miehen yritysten on vaikea kilpailla hiukankin isomman firman kanssa, joka pystyy tarjoamaan laajemman osaamisen ja esimerkiksi paremman markkinoinnin, laskutuksen tai dokumentaation.

    Olen näköjään pari vuotta sitten kirjoittanut tällaisen:

    http://www.digifaq.info/digi_omat/rants/tekijanoikeus.html

    Edelleen minusta tuntuu, että valokuvaajien tai muiden media-alan tekijöiden ei pitäisi yrittää vastustaa muutosta "vanhoilla keinolla" vaan samoilla tavoilla kuin markkinavoimainen ostaja. Eli esimerkiksi perustaa suurempia yrityksiä, joilla on massaa tinkiä kuvasta tai tekstistä kunnon hinta sekä pitää huolta tekijäoikeuksien kunnioituksesta. Tällainen kehitys toki puristaa sitä yksityisyrittäjää aina vaan tiukemmalle.