Ostetaan 6x6 hasseli esim 500 C/M tai Mamiya joku 645.Yksi tai kaksi kasettia mukaan.Kuiluetsin. Joku 50mm 80 mm lasia. Paketteja saa tarjota. Salama synkat pitäis olla ainakin 1/250 sekkaa tai nopeempi. Mamiyaan 24millinen pakettina olis kans jees.tarjoilkaa. Erinäköiset vinkit on myös tervetulleita Skeittausta olis tarkotus kuvailla. Yhteydenotot joko YV, sähköposti demopeli5(a)hotmail.com tai puh: 040-8489685 Ehdoton hintakatto olis tyyliin 1500eurosta alaspäin riippuen paketista. -Tomi Setälä-
Vs: O: keskikoon kamera Sinuna harkitsisin tuota: http://cgi.ebay.co.uk/Bronica-ETRS-came ... dZViewItem"]http://cgi.ebay.co.uk/Bronica-ETRS-camera-mint-condition-unused_W0QQitemZ230161599304QQihZ013QQcategoryZ3350QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem Täyttää vaatimuksesi, eikä edes pahan hintainen.
Vs: O: keskikoon kamera Vinkki. Älä osta 645 runkoa. Ei pääse oikein kuilukuvausta herkutteleen, kun joutuu vaakoja aina ottamaan... Neliöllä tulee pysty ja vaaka samassa paketissa, plus tietty vielä se neliö.. Jonnin verran halvempiahan noi 645 paketit on, mutta fyrkka ei varmaan ole rajoite, jos hasselia harkitsee? Itsellä ollut Bronica SQ paketti. Eipä oikein muuta pahaa sanottavaa kuin et kamoja aika harvassa liikkellä.
Vs: O: keskikoon kamera Bronicat ja mamiyat ja niiden optiikat lienee halvempia, vaikkakaan tuskin huonompia, ainakaan selkeästi? Onhan se Hasselblad "legenda" tietysti..
Vs: O: keskikoon kamera täs hintaluokassa on jo mamiya 645AF, ja kuvausergonomialtaan tuo tuskin floppaa vaikka pitäs ottaa sitten pystykuvia..
Vs: O: keskikoon kamera 645 ei pääse kyllä herkutteleen kunnolla mutta pääasiassa ostan tuon keskikoon kameran tuohon skeittauksen kuvailuun.Mamiyaan on halpoja fisuja kun taas hasseliin ne on 2000 eurosta ylöspäin.Mites johonki bronicaanki löytää laseja sun muita härpäkkeitä?
Vs: O: keskikoon kamera Peruslasit löytynee mut fisujen kans voi olla hankalaa Mamiyaanhan (ainakin 645) saa sen "kievin" fisun sovitteella, 30mm zodiakin
Vs: O: keskikoon kamera Adorama tossa olis ainaki kohtuu halpa fisu mamiyaan.24 mm f4.Noita näkee jollain 600 eurolla olevan myynnissä.
Vs: O: keskikoon kamera Yks vaihtoehto on kanssa että ostaa hasselin ja unohtaa fisut kokonaan.Onko johonki 500C/M ään mitää kohtuu halpoja fisuja tai laajakulmia?
Vs: O: keskikoon kamera Hasseliin on kai yks fisu, jotain 8000 euroo nettikaupassa näky olevan.. ehkä halvemmalla eBaysta mutta tuskin alle (mitä sanois) kolmen tonnin Sillä saa jo "kymmeniä" zodiakkeja, kun itellä on ollu noita kievejä. Laskin huvikseen että jonkun 35 zodiakkia sais sillä rahalla. Kievikuvaajallehan 600 on hirmunen raha, mutta kaikki on suhteellista varsinkin kun mennään kovemman luokan laitteisiin. Mut toi Mamiyan fisu on ihan kovaa kamaa kuulemma. Mä tykkään neliöstä, mutta en kuvaa niin paljon skeittiä, että olisin jaksanu fisua ostaa, enkä käytä salamoita. Hasseliinhan saa 50/4 Distagonia ainakin, hinnasta en osaa sanoa. Tais olla tääläkin myynnissä joku aika sitten. Bronicoihinkin saanee about vastaavaa laajista.. Onhan noita skeittejä paljon kuvailtu ihan 80-millisellä ja jopa telelläkin.
Vs: O: keskikoon kamera Kaveri oli ostanu just ton fisun jollain tyyliin 2500 eurolla. Kysymys on nyt vain että kummastako haluaa luopua.Fisusta vai 6x6 sta. Synkka-ajat pitäs olla kohdillaan.
Vs: O: keskikoon kamera Ei kai auta muu kuin tarjota tähän kohtaan aivan tolkuttoman hienoo pelii: Hasselbladin SWC:tä eli Superwidea. Tuossa on Biogonin 38/4.5 klasi, ja vääristä ei yhtään. Netissä vielä kehuvat että tuo vanhempi versio olis opiskoiltaan parempi kun kerta kunnolla lyijyä löytyy. Tiedä häntä, pari kasettia ja vastis (hyvä sellainen) mukaan. Huollettu 2005 ja ei varsinaista tarvetta myydä, mutta jos kaupat syntyy, saa mennä. Mielestäni tällä vois skeittikuvat hyvinkin pelittää. Hinta olis tasaraha 1000.- Ja tämä on 60-luvulta kotoisin. Ihme kyllä digiperänkin saa tähän kiinni! YV:llä.
Vs: O: keskikoon kamera Todennäköisesti ostan 500C/M.Kaupatki on suhtkoht tiedossa. Niin onko tohon jotain ryssäfisuja olemassa?Varmaan aika harvinaisia mut kuitenki.Joku tämmöstä väitti.
Vs: O: keskikoon kamera Voi sen ehkä jollain sovitteella saada, mutta ei mitenkään suoraa mene. Voi olla ettei mee ollenkaan.
Vs: O: keskikoon kamera Ei ole ryssänfisua - nimittäin noiden C-sarjan Hasseleiden kanssa tarvitaan sulkimellista objektiivia ja venäläisistä / ukrainalaisista Zodiakeista ei suljinta löydy. Verhosulkimillisiin Hasseleihin (201F jne...) tiedän sovitetun Kiev 88:n objektiiveja. Sinänsä tuo 30-millinen itätuote on aika mielenkiintoinen esimerkki neuvostosuunnittelija UsPatOffin työn tuloksista: optiselta rakenteeltaan klasi on 1:1 -kopio Hasselissakin käytetystä F-Distagonista ja työn ja materiaalien laatu ei yleensä ole ollut kaikkein surkeinta itälaatua. Kun siinä on vielä jonkun verran peruskuuskutosta suurempi piirtoympyrä, sitä on käytetty monenlaisiin rakennustsydeemeihin: muistaakseni ainakin johonkin tiedekeskus Heurekan projektoriprotoon noita meni aikoinaan muutama kappale.
Vs: O: keskikoon kamera Joku "maapallokamera" löytyy kans googgelilla. Unohdin tosiaan täysin ton suljinhomman
Vs: O: keskikoon kamera ...Hasselit on kyl hienoi pelei, kyl tommosel peruskitil 80mm lasil saa hienoo kuvaa aikaseks. Ostaa sitten 50mm kun semmonen edukas tulee vastaan. Laajikset on kyl kiven alla, 40/4 maksaa ihan rutosti ja on viel valtavan kokonen. Ja näissähän pitää käyttää AINA vastista jos hakee huippujälkeä. Eri asia on noi idänvehkeet, mutta harvan tiedän semmoisella oikeasti kuvia ottavan, harrastellee enemmän näitä kameroita ja niiden keräilyä silloin. Meinaan vain kun ollut joskus Kiev88 ja olin ihan onnen kukkuloil niin proota että. Kamera oli kyl melkonen susi, valot vuosi, suljin jumitti ja filmi siirtys miten sattu. Kuvaaminen sentäs oli hienon näköistä. Ja tietty toi kino on kova sana tuol hyperlaajis puolel, rahaa säästyy.
Vs: O: keskikoon kamera Joo no kieveis on toi salamasynkka isoin probleema jos tästä vaatimuksia kattelee. Mul oli ihan hyvä kiev88 jossa ei ollu probleemia. Nyt on toi Hartblei jonka just pistin myyntiin, mutta sama 1/30 synkka-aika siin on. Kyllä se liikkeen pysäyttää, mutta se kun kirkkaassa valossa se 30 on vähän turhan pitkä aika ilmeisesti. En kyllä käytä salamoita itse. En mäkään keskaria ostais pelkästään laajista varten ehkä. Vaikka ohan noi melkosia noi SWC:t. Väitänpä edelleen, ettei Hasselblaadit ole paljonkaan sen kummempia kuin Mamiyat ja Bronicat ja muut. Korjatkoon joku jos on faktoja heittää, että Hasselit pieksevät ne laadussa 100-0. Ja sittenkin on niin monta muuttujaa, jotka vaikuttaa siihen, mitä niistä välineistä irti saa. Ihan vaikkapa skannaus ja skanneri, vaikuttaa aika paljon nykyaikana.. Tai jalusta.
Vs: O: keskikoon kamera Mulle on ainakin ihan sama että kuvaisinko hasselilla vai mamiyalla. Niin hyvää laatua en edes tarvitse että noilla pahemmin mitään merkitystä olisi. Ainoat merkittävät erot löytyy synkka-ajoista ja negan koosta. Jos haluan vaakakuvia niin niitä voi kinollekkin ottaa.