Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Osaisiko joku sanoa ,paljon tämän setin arvo on...kyselyjä ei juuri ole tullut,vai onko filmi tiensä päässä?
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Kyllä hinta on sopiva, mutta kun on justiinsa hankittu filmi-keskari niin en oiken halua toista. Filmi vastaa 6x4.5 koossa noin 35 megapixeliä @3200dpi. Parempaakin tulosta saa...
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Joo ei hinnassa mitään vikaa ole, tuntuu vain siltä että filmikama ei just nyt liiku ollenkaan.
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Niin kuin tuossa on toiset todenneet, on filmitavaran myyminen aika tuskaisaa tällä hetkellä. Mutta ilmeisesti se minun palkkisysteemi ei siis kiinnostanut? jani
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Jos hinnoittelun tavoitteena on löytää hinta, jolla tavaran saa myytyä, on oikea hinta se, jolla tavara ostetaan. Jos näin ei käy, on selvää, että hinta on liian korkea. Oikea hinta löytynee hintaa laskemalla.
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Vähän kuin jos mustavalkokehitys on yli niin pitää laskea lämpötilaa, vai olisko tässäkin myös aika muuttujana. seitsämän vuotta ja yksi päivä, niin kaikki menee ja pyydetyllä hinnalla. Jore Puusa joskus kirjoitteli kaikkea mukavaa mutta myös sellaista että jos tulee turhautumista omiin kuviin kääntyy huomio helposti välineisiin. Vähän kuin kun miehelle tulee joku vapaavalintainen tunnetila niin kädet menee muniin ,p No kesän loppu häämöttää eikä käteen jäänyt tämän kummosempaa - kamat myyntiin ja "parempaa" tilalle mitä se sitten ikinä onkaan. nim. kokemusta on
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Kuusnelivitosia saa ilman AF:ää kattavina paketteina 400-500 eurolla ja menevät kaupaksi. AF-mallit on tietysti kalliimpia, niiden tavallaan kuuluukin olla kalliimpia, mutta ne ei välttämättä mene kaupaksi kovin paljon kalliimmalla, tai ostajia on ainakin harvemmassa kuin halvemmille manuaalimalleille. AF ei välttämättä ole keskikoon peilijärkkärin hankkijalle kovin tärkeä ominaisuus. Eikä näiden AF-teknologia ole kovin päätä huimaavaa, joten sporttikuvaajat älkööt vaivautuko.
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto No huh huh. Päivän kuumin erikoisasiantuntijan erikoiskommentti. Minulla Mamiyan AF, on ollut tarkka ja hyödyllinen. Ero on ihan sama kuin kinarissakin.
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto No huh huh. Voi olla hyödyllinen mutta väitän että useimmille keskarikuvaajille ei ole välttämätön tai erityisen tarpeellinen vaikka sinulle on. Ja varmaan on aaäffä tarkka, mutta silti Mamiyan AF silti muistuttaa vain jotain, mitä 1980-luvun puolivälin tienoilla nähtiin ensimmäisissä AF-kinareissa. Tarkentaa varmaan ihan kivasti, mutta pienempien formaattien af-teknologia on mennyt jo aikaa sitten ohi. Kyllä sille AF:lle pitää oikeasti olla iso tarve, jos siitä haluaa maksaa 200 euroa enemmän kuin vastaavasta paketista MF:nä laajakulmalla ryyditettynä. Huh huh, huh. Nyt aletaan mennä sivuun hintaa koskevasta keskustelusta, joten jääköön mun puolesta tämä tähän.
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Käykö digibackki? Mikä Mamiya 645 AF ... I vai II vai III ... Shootercount?
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Kyllä kyllä mutta ero on silti aikalailla sama kuin kinarissa, FE2 vai F5? Kyllähän manuaalitarkenteisella pärjää mutta kamerat on aika erisarjaa. Kyllä tuo 645AF, jos vaikka henkilökuvia ottaa, on aika erillainen työkalu kuin vaikka M645set. Jos keskariakuvaajaa miettii niin 645 koko puhumattakaan kuilulla nyt ei varmaan ainakaan minulla ole muutenkaan se ykkösvaihtoehto. Tuo 645AF on jokatapauiksessa hyvin kinarimainen kuvata, ei mikään EOS3 muttei mikään EOS600kaan. EDIT: Joo sikäli voi olla huonoveto AFn takia ostaa tää että jos on tottunut tarkentelemaan Hasseleilla tai muilla hirvityksillä niin tässä voi tulla syyllisyyden tunto siitä että keskarirudun saa liian helposti, kuva kärsii inflaation kuten käy usein digillä ,D
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto Voin olla perin väärässä, mutta digiperiä taitaa saada istumaan tähän AF-malliin, toisin kuin manuaaliversioon.
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto zzzzzzzzzzzzzzzzzz.............siinäkö ne erot olikin,myyn ensisijaisesti käteisellä,sopivia vaihtotarjouksia kun ei ole tullut
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto 700 e mulle,setti sulle.Hinta voimassa viikonlopun ja poistuu taas sivustaan.
Vs: Mamiya 645 af setti /vaihto ostasin heti samantien pois jos olis rahnaa,jos olis järkevä skanneri...=D