Myynnissä, täys uudenveroinen DIAPROJEKTORI, LEITZ Pradovit 150, Obj.,Leitz Colorplan, 2.5/90 linssien huippuja, minulla ei ole käyttöä, et näitä mistään saa, optiikka passaa myös muuhun käyttöön. Mukana käyttämätön KODAKtimer. J:kylässä, hinta 75e
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Mikä malli? Yksi niistä on ihan muovirimpula. Summicron ei tosin siihen viittaa, mutta sehän on vaihdettava. Toisaalta Summicron tuskin on f/2,8 ... jotta melko hämärä ilmoitus. :-\
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Hmmmm. tässä on jotain, joka soittelee hiljaa kelloa takaraivossa... Ainoat mallit, joissa mielestäni olisi voinut (ehkä) olla Summicron-nimellä projektorioptiikkaa, saataisivat olla Leitz Pradovit Color 110 ja yhdessä Kodakin kanssa tehty Pradovit RT, johon sai monta hyvin hienoa optiikkaa Colorplanien ja Super-Colorplan P2sen lisäksi. Tosin ko. projektorin esitteesä ei mainita Summicron-projektorioptiikkaa... Ehkäpä myyjä (jos haluaa myydä) laittaa kuvia ko. tuotteesta?
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Eikös Leitz-kielessä "Summicron" ja "f:2.8" ole hieman ristiriitainen yhtälö? Topi
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Joo, sitähän minä sanoinkin että tuskin Onko muita 50/2,8 kuin tämä Elmarit? : http://www.kxcamera.com/Leitz-50mm.html Saattaa olla, myyjä ei vaan ole varma. I believe that this is a slide projector lens, though I confess that I am not familiar with this. http://www.ebay.com/itm/371470049566 Elmar 50/2,8
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Leitzin f/2.8-valovoimaisia diaprojektoriobjektiiveja mm. LEICA HEKTOR-P2 85 mm f/2.8 LEICA ELMARIT-P2 150 mm f/2.8 Order No. 37 516 LEICA VARIO-ELMARIT-P2 70–120 mm f/2.8 Order No. 37 518 .... mutta silti jossain kaihretaa kuva siitä, että "Summicron" -nimi tuli vuosia sitten vastaan yhteydessä, jossa sen "ei olisi pitänyt olla". Kaivaminen jatkuu... Ja Pradovit Color 110 -projektoriakin tarjottiin Colorplan 110, 1:2,5/50mm ja Elmaron 1:2,8/ 45mm -objektiiveilla.
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Jos se on 50/2,8 ja projektoriin, niin kohta tämä on 'myyty' ja parilla tonnilla ebayssa.
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Summicron 35 mm f/2 projektorin optiikka esiintyy täällä: http://www.rockycameras.com/rare-leica-summicron-35mm-f2-projection-lens-cw-55mm-adaptor-4999-41348-p.asp Kuten myös moneen kertaan täällä: https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Mandler
Vs: M:Leitz Pradovit diaprojektori Kas kun en bongannut yhtään kertaa viimeisessä. Entä 50/2,8 projektorin objektiivi? Onko muita kuin edellä löytämäni?