Kanavavahti ilmoittaa jälleen Kanava siis JIM ja aika kello 21: JIM D: Maa ilmasta UUSI SARJA. Kesällä 2005 Lasipalatsin aukiolla nähty Maa ilmasta -valokuvanäyttely vaikutti moniin pysyvästi. Palkitun valokuvaaja Yann Arthus-Bertrandin kuvat ovat myös Maa ilmasta -dokumenttisarjan taustalla. Ilmastonmuutoslähtökohdista tehdyssä dokumenttisarjassa seurataan ranskalaiskuvaajaa työssään ja samalla nähdään uskomattomattoman kaunista ilmakuvaa maapallostamme. Yann Arthus-Bertrand myös juontaa 16-osaisen sarjan. Sarjan ensimmäisen jakson aiheena on luonnon monimuotoisuus. Ranskalaiskuvaaja Yann Arthus-Bertrand johdattaa meidät mm. Keniaan, Kongon tasavaltaan ja Brasiliaan. Ranskalainen dokumenttisarja.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Kiitoksia, laitettu itelle kalenterimerkintä, jos vaikka laittais ajastimella tulemaan.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Surjkeaa höpinää ohjelmassa. Käärme muka sulattaa 60-kiloista jyrsijää 5 tuntia. Kun sehän nielee sitä sen verran. Kai se sulattaa sitä viisi viikkoa. Ja jaguaari maailman suurin kissapeto?
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Onkohan siinä kääntäjä(ranska-englanti) tai tekstittäjä sekoillut, kumpaa seurasit?
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Mitä milloinkin, tuo käärmejuttu oli käännetty oikein, enganniksikin oli sulatus ..ja kissapeto taisi tulla jo englannista myös. Tuksin ainoat omituisuudet, mutta nuo pisti silmään..Olihan tuo vähän koulu-tv -tyyppinen pläjäys.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Hehe! Mä jo pelkäsin hetken, että mielipiteeni JIM-kanavan ala-arvoisista dokumenteista olisi osoittautunut vääräksi.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 No eikö nuo samat paikat näy jo Googlen satelliittikuvista, miksi niitä pitää mennä erikseen kuvailemaan? Eh, vitsi
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Eikö massiiviset muutot ole henkeäsalpaavan jännittävää ja huippukiinnostavaa tosi-tv dokkaria -muka
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Parasta JIM:n ohjelmissa on se, että näinkin hidasälyinen pysyy helpossa juonessa mukana, kun tapahtumat kerrataan 10min välein ennen mainostaukoja.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Joo, ne on tehty jenkkimarkkinoille..... Systeemi on tasan niin raivostuttava kuin miltä se kuulostaakin. On tullut useasti surffattua toiselle kanavalle pelkästään tuolle hermostuneena, vaikka ohjelman aiha muuten kiinnostaisikin. Näin kävi tämänkin "dokkarin" kanssa. En tasan katso muita osia ko. sarjasta.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Vahingossa lipsahti kanava Jimille eilen ja tämä tuli. Tällä kertaa jakso oli hyvä! Kameramies oli kopterissa mukana, kun tyyppi kuvaili Maa ilmasta -kirjan ja saman tyylisiä -kuvia ja tarinoi ilmakuvauksen käytännön haasteista. Ranskalaiset -kuvasarjan studiosessoistakin oli kuvaa ja tarinaa. Hepoista ei puhunu mittään tai meni ohi. Mielenkiintoinen jakso. Velviaa kinarilla näytti läimivän.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Mikähän päivä se oli (oisko llu toissapäivänä) kun tuli dokkari ko. henkilöstä. Se oli mielenkiintoinen.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Eilen se tuli ja jäin itsekin katsomaan tuota henkilökuvaa Yann Arthus-Bertrandista. Ihan sujuva ja mielenkiintoinen dokumentti. Kuvista "ulkostudiossa" tuli mieleen mm. Irving Penn, yksi omia suosikkeja. Ja eihän noita voi olla huomaamatta eli myös Astiaa meni. Jossain sitä ilmeisesti on myynnissäkin
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Joo velviaa ilmakuviin ja astiaa studioon sano kotisivuillaan. Saapihan tuota astiaa sieltä nordfotosta sitten
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Älkää filmiänkyrät liikaa hekumoiko siitä kun kerrankin pro mukamas käyttää nykypäivänä velviaa yms. "Jansku", näin kavereitten kesken, kuvaa nykyään luonnollisesti canon 1ds -sarjan digeille niin maassa kuin ilmassakin.
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Niinpä, Canon on nääs kamerana paras. nimim. onnellinen Powershot A200 omistaja
Vs: JIM D: Maa ilmasta, tänään kello 21 Vieläköhän sen kirjan Maa ilmasta voi palauttaa? Ikan kökköjä kuvia.