Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Metso

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana T_Ni, 27 Marraskuu 2005.

  1. T_Ni

    T_Ni

    507
    0
    0
    Skannailen tässä vanhoja dioja. Laitetaanpa tällainen näytille. Kyseessä on 28.4.1979 kuvattu ns. soidinhullu metso. Kamerana oli siihen aikaan Nikon EL2, objektiivina Reflex-Nikkor 500mm f8 ja filminä Ektachrome 200. On se nyt kiva, kun on muistiinpanot huolella tehty ;-) Taustalla olevat valorenkaat ovat peilitelen ominaisuus. Lähemmäksikin kyllä pääsi, jopa kosketusetäisyydelle, mutta sitten tuli siivestä sen verran lujaa, että kuvaaminen ei enää onnistunut.
     
  2. Metsolla kun on noi kurkkuhöyhenet pörhöllään niin pallit siirtyy aivojen paikalle, ja käy vaikka auton kimppuun jos kohdalle sattuu..

    Hienosti on pysynyt taustan kirkkaimmat kohdat kurissa, siis peilitelellä kuvatuksi. Ihan mukava soidinkuva muutenkin!
     
  3. Hyvä kuva,pikkuinen värien säätö olisi paikallaan.
    Kuvassa keltaisuus haittaa,eli valkotasapainoa voisi säätää (vaikka onkin diasta skannattu).
    Liekö Kodakin* tuotteita,itse en aikoinani käyttänyt Kodakin diafilkkaa koska mielestäi se korosti keltaisuutta.
    Samaten metson rinnassa oleva vihertävä hohto on jäänyt vaisuksi,senkin saisi sieltä hyvin esiin.
    Muutenkuva värikäs ja terävä, ja osoittaa dian parhaat puolet.
    *Näkyyhän tuolla lukevan Ektacrome 200 eli Kodakin filkka.
     
  4. Kun tekee mieli niin tekee mieli..kutina ei lähde kuin raapimalla..

    Hieno luontokuva
     
  5. T_Ni

    T_Ni

    507
    0
    0
    Tuli vielä sellainen juttu mieleen nyt kun katselee tuota vuosilukua, että olin silloin 14 v. ja sillähän on tässä vain se merkitys, että olen nyt kolkyt ja risat ja vielä on matkaa eläkkeelle ;-)
     
  6. emerik

    emerik Well-Known Member

    5 870
    51
    48
    Oho, oletpa nuorena sitten ottanut komian kuvan. :)

    Tausta on kieltämättä omalaatuinen. Ehkä vasemmalla olevan puun rajaisi pois mutta kun tämä on enemmän nostalgiakuva niin silloin originaalissa parempi säilyttää.