Ruisrock (J. Leskinen) "Vastaani käveli jumala ryysyissään hän pyysi minut juomaan viiniään minä menin hän vei minut taivaaseen ja kaatoi suuren lasin puolilleen Hän sanoi on ihmiset vangittu hypnoosiin ja tunteet kaikki on kahlittu metalliin ei jalan jäljet painu asfalttiin hän painoi päänsä ja syventyi musiikkiin Hän sanoi en kapteeni oo enkä jää hukkuvaan laivaan hän kaatoi lisää viintä ja sanoi siitä vaan hän antoi minulle uuden helvetin ja uuden taivaan ja musiikin joka lisääntyi ja täytti maan Hän aukaisi vetoketjun taivaastaan ja katsoi päivänvaloon hehkuvaan ja enkelit tulivat ja heidän seurassaan me matkustimme rockiin loputtomaan" Kuva setistä jonka kuvasin hänen ilmeisesti viimeiseksi jääneltä keikaltaan: Tuuliajolla kiertue Kuopiossa 2006. Tuonkin jälkeen oli keikkoja kotisivuille merkitty kaksi kappaletta mutta ne olivat peruttu. ... Mies lähti mutta musiikki jäi ... edittiä; laitettakoon kaiken varalta selvennys siitä että teksti on Juicen omaa. Kunnia siitä siis hänelle. Biisi löytyy vuonna 1975 julkaistulta "Juice ja Mikko" LP:ltä (LRLP 145). Ei voi kuin ihailla hänen tekstillistä osaamistaan tässäkin sanoituksessa. Kuopion keikasta; jos kotisivujen kalenteriin on uskominen niin vimpaksi Kuopio jäi. Muuta tietoa minulla ei ole.
Vs: - Juice Leskinen - Hieno muistokirjoitus,hienosta persoonasta. Itse olin Juicen eka keikalla,jonka hän teki Coitus Int:in kanssa Oulun Kuusrock:issa vuonna (muistaakseni -73). Silloin soi Panomies ja Seminoloogi Buugi, hauskaa oli ja aurinko paistoi. Ei arvannut mitä oli edessä,niistä ajoista sanat ja sanoma viisastui,mutta yhtäkaikki olemme menettäneet enemmän kun nyt tajuammekaan. PS.Hieno on kuvakin.
Vs: - Juice Leskinen - Saattaapi tulla aika paljon lähiaikoina. Mahtaako enää ehtiä jouluksi muistokoelmaa? Taitaa löytyä hyllystä vähän reilut 20 levyä, mutta varmaan puuttuu vielä jotain Juicen laulamaankin.