Tuli aamulla kiirus pakata muksu haalareihin, kun ulkona alkoi satamaan lunta. Tällä kertaa en edes mitenkään jaksanut käpistellä näitä kuvia. Eli ihan suoria jiipekkejä kamerasta, kunhan skaalasin foorumia varten pienemmiksi. Kalustona EOS R + Samyang RF 85/1.4 AF.
Mainiota dokumentointia tämäkin, ja todella nättiä jälkeä ylipäätään, varsinkin viimeinen kuva. Jos voimat palaavat käpistelyyn, viimeisestä voisi vaikka rajata puun vasemmasta reunasta ja neljäsosan alareunasta. Linssiheijastus ja pusikon kaarevat oksat muksun yllä antaisivat kuvalle hitusen suojelusenkelifiilistä tms. Tuli vaan mieleen näin varsinaista talvea odotellessa.
Kiitokset kommenteista. Tuota viimeisen kuvan kroppia pikaisesti nyt vähän kokeilin, ja saattaishan tuo toimia niinkin. Toisaalta pidän itse tuosta puiden kehystämästä sommitelmasta (niin paljon kuin yksivuotiaasta otettuja kuvia voi kutsua tarkoituksella sommitelluiksi...). Tuo vasemmalla oleva vanha vaahtera tasapainottaa vähäsen, ja toisaalta tuo kuvaan lisää syvyysvaikutelmaa, kun etualallakin on jotain tunnistettavaa mutta kuitenkin terävän alueen ulkopuolella olevaa.