Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Hiekasta tehtyjä

Discussion in 'Kuvat ja galleriat' started by riekkosak, Jul 17, 2018.

  1. riekkosak

    riekkosak Well-Known Member

    1,477
    329
    83
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    motris, Seppo R and niffe like this.
  2. niffe

    niffe Well-Known Member

    13,454
    564
    113
    Upea hiekkaleivonnainen tuo ylimmäinen erityisesti!
     
  3. riekkosak

    riekkosak Well-Known Member

    1,477
    329
    83
    Ylimmäinen kuvannee Raamatun viimeistä ehtoollista.
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13,454
    564
    113
    SItä mä vähän veikkailinkin...
     
  5. MarkoMcela2

    MarkoMcela2 Member

    59
    14
    8
    Todella upeita.
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23,779
    749
    113
    Eka on ns. oikein ja siksi luonnollinen ja rauhaisa katsella. Toinen on jotenkin epätasapainossa vasemman ja oikean välillä ja kolmas vertikaalisesti.


    ed. toisessa tuo "jotenkin" on yksinkertaisesti (vain) oikealla rikkoontuva rajaus ... joka tarkemmin tutkaillen johtuu eniten siitä että kohteessa on kolme intensiivistä huomiopistettä jotka syntyvät naamoista ja joista kolmatta rikkoo kuvan raja. (ed2. tuo kolmas on oikealla reunassa johon katse liiaksi pysähtyy, mutta eihän siinä varsinaisesti naamaa olekaan)
     
    Last edited: Jul 18, 2018
  7. riekkosak

    riekkosak Well-Known Member

    1,477
    329
    83
    Toinen ja kolmas kuva ovat samasta kohteesta. Kokonaisuus oli senverran iso ja paikka ahdas, että en saanut kaikkea samaan kuvaan. Rajaus ei onnistunut optimaalisesti. Ensimmäinen kuva on Gran Canarialta ja muut Teneriffalta.
     
  8. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9,684
    548
    113
    Kuvat ovat kuin museotyöläisen dokumentteja, siis tekevät tehtävänsä taltiointeina. Nuo hiekkaveistokset taasen samaa tuubaa kuin lumi/jääveistoksetkin. En ymmärrä, miksi tuollainen ei sisällä mitään luovuutta, eikä omaperäisyyttä. Hyvin hallittua käsityöläisyyttä ja osaamista sinänsä. Joko omaa rajoittuneisuutta tai yleisön aliarvoimista/kosiskelua.

    Kapa
     
  9. jussident_fluor

    jussident_fluor Well-Known Member

    927
    487
    63
    Ensimmäisen kuvan mietiskeleväisten kova takavalo ja pöydälle kallistuvat tuopit iskee kyllä.
    Jos oikeen tulkitsen, ilmeisesti toisessa kuvassa niskaansa niksauttava, rennosti makoilevana piiputteleva kaveri (keinokantojen hevosineen) unelmoi kolmoskuvan jatkumosta, useemman huoneen asunnosta (vallitsevien tv-produktioiden tapaan), jos nuo kaks kuvaa (2-3) siis edes kuuluu jatkumona yhteen (stupat yhdistäis kuvia saumassa)?
    Hiekkalinnojen kai kuuluiskin olla murenevia haaveita?